Solarne dachy polskiego biznesmena

Firma należąca do Lecha Kaniuka, przedsiębiorcy stojącego za takimi projektami jak PizzaPortal czy iTAxi, ma wprowadzić na polski rynek solarne dachy – technologię konkurencyjną wobec solarnych dachówek, które w USA rozwija Elon Musk.
– SunRoof pokazuje nowe możliwości dla budownictwa i energetyki. Zamiast montować pojedyncze panele fotowoltaiczne, tworzy dach solarny, który produkuje energię elektryczną, a przy tym wygląda stylowo i nowocześnie. Jednocześnie całkowicie spełnia funkcję pokrycia dachowego – chroni i izoluje budynek, a także go wentyluje – tak nowatorski produkt opisuje wywodząca się ze Szwecji firma SunRoof Technology należąca do Lecha Kaniuka.
W czerwcu tego roku Lech Kaniuk Holding i Kaselyckan Holding – spółka należąca do brata Lecha Kaniuka – Karola Kaniuka – zwiększyły dotychczasowe zaangażowanie w szwedzki startup.
Obaj przedsiębiorcy posiadali wcześniej po 25 proc. udziałów, a obecnie każdy z nich ma po 28,6 proc. i razem posiadają kontrolny pakiet akcji.
SunRoof deklarował wówczas, że do końca 2019 roku wypracuje w Szwecji sprzedaż na poziomie odpowiadającej sumie 30 mln zł oraz otworzy oddział techniczno-projektowy w Polsce.
– Dziś w Szwecji mamy sytuację, gdzie nie opłaca się budować konwencjonalnych dachów. W ciągu 8-10 lat zwraca się inwestycja w dachy solarne, a gwarancję dajemy nawet do 30 lat – komentował Lech Kaniuk.
SunRoof Technology ma aktualnie rekrutować pracowników do polskiego oddziału badań i rozwoju, który powstanie w Łodzi, a także ma prowadzić procesy patentowania kolejnych rozwiązań technologicznych.
Jeszcze w tym roku firma ma wejść na polski rynek z ofertą dachów z paneli fotowoltaicznych.
Z informacji uzyskanych przez portal Gramwzielone.pl wynika, że SunRoof ma bazować na bezramowych modułach fotowoltaicznych, których producentem jest firma Almaden posiadająca fabryki w Chinach, Dubaju i Maroko.
Moc pojedynczego modułu wykonanego w technologii monokrystalicznej ma wynosić 270-310 W, a jego sprawność ma sięgać 18,8 proc.
Rozmiary modułów to 1662 x 990 mm, a ich waga sięga 19,6 kg.
Fot. SunRoof
SunRoof lepszy niż SolarRoof?
Firma Lecha Kaniuka zapewnia, że dach SunRoof jest bardziej wydajny niż solarny dach o tej samej powierzchni wykonany przez Teslę.
W ten sposób Lech Kaniuk rzuca wyzwanie firmie Elona Muska, która od kilku lat pracuje nad technologią solarnych dachówek Solar Roof.
Póki co firmie Tesli nie udało się jeszcze na dobre wdrożyć do produkcji swoich solarnych dachówek.
Serwis Electrek.com podał w ubiegłym miesiącu, bazując na otrzymanej wycenie, że solarny dach o mocy 9,45 kW, zajmujący 1 862 stóp kwadratowych (ok. 173 m2), ma kosztować 64,6 tys. dolarów (plus dodatkowe 10 tys. dolarów za dostosowanie dachu oraz kolejne 10 tys. dolarów, jeśli użytkownik instalacji chciałby magazynować nadwyżki energii w domowym magazynie energii Powerwall).
Podaną kwotę mogłaby w USA pomniejszyć o 15,7 tys. dolarów federalna ulga podatkowa.
Kwota 35 dolarów za ok. 0,1 m2 to znacznie więcej niż podawane początkowo 21 dolarów. Według Tesli montaż analogicznej, tradycyjnej instalacji, miałby jednak zbliżony koszt, jeśli doliczyć koszt wykonania tradycyjnego dachu, na którym zostaną posadowione panele i który w wersji domu budowanego od razu z Solar Roof nie stanowiłby dodatkowego kosztu.
Solarne dachówki z Chin
Póki co solarne dachówki bazujące na autorskiej technologii na pierwszych europejskich dachach montują Chińczycy z Hanergy.
Chiński producent informował o wykonaniu instalacji fotowoltaicznej złożonej z solarnych dachówek HanTile, która powstała m.in. w Viseu w Portugalii. Instalacja złożona z 360 modułów zajęła powierzchnię 125 m2.
System posiada moc 11,5 kWp i ma produkować w skali roku 15 MWh energii elektrycznej zasilającej dom, na którym został umieszczony, w tym także wspomoże pracę pompy ciepła i klimatyzacji.
Hanergy zrealizował także instalację wyglądającą jak zwykły dach pokryty dachówkami w Groningen w Holandii, na obiektach należących do miejscowego producenta cukru.
System fotowoltaiczny bazujący na technologii HanTile został wykonany w tydzień przez lokalną firmę instalacyjną. Jego moc wynosi 12,5 kW, co ma umożliwiać produkcję w skali roku średnio 9,8 MWh energii elektrycznej.
W odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl chiński producent nie podał wyceny instalacji wykonanych z solarnych dachówek, tłumacząc, że zależy ona od lokalnych warunków i konkretnego projektu.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.