Wirtualny prosument i opust 1:1. Kolejne zadania minister Emilewicz

Wirtualny prosument i opust 1:1. Kolejne zadania minister Emilewicz
Jadwiga Emilewicz. Fot. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości firma Ernst & Young opracowała raport na temat regulacji mających wspierać rozwój energetyki prosumenckiej. Zaproponowano zmianę przepisów m.in. w systemie rozliczeń energii eksportowanej przez prosumenta do sieci, czyli w systemie opustów, a także wprowadzenie kolektywnego modelu energetyki prosumenckiej w ramach tzw. wirtualnego prosumenta.

Prezentacja raportu Ernst & Young na temat energetyki prosumenckiej odbyła się dzisiaj w Poznaniu w obecności minister przedsiębiorczości i szefowej rządowego zespołu ds. prosumentów, Jadwigi Emilewicz, a także prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotra Woźnego.

Większy opust

REKLAMA

Kluczowa propozycja ekspertów Ernst & Young, która ma wspierać inwestycje w mikroinstalacje prosumenckie, to zwiększenie współczynnika tzw. opustu.

Obecnie prosumenci oddający nadwyżki niewykorzystanej energii do sieci mogą rozliczać się w ramach wprowadzonego w połowie 2016 roku systemu opustów.

Za każdą kWh wyeskportowanej do sieci nadwyżki energii można uzyskać opust w kolejnym okresie rozliczeniowym (ale nie dłużej niż do roku) za energię pobraną z sieci, w stosunku 1 do 0,8 dla instalacji o mocy do 10 kW, a także w stosunku 1:0,7 dla większych mikroinstalacji o mocy nieprzekraczającej 50 kW, przy czym opust obejmuje wyłącznie składnik zmienny energii i dystrybucji na rachunku.

Do korzystania z tego systemu uprawnieni są prosumenci zgodnie z definicją zawartą w ustawie o odnawialnych źródłach energii – m.in. gospodarstwa domowe, wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe posiadające przyłączoną do sieci mikroinstalację o mocy do 50 kW (od niedawna pod tę ustawową podlegają także przedsiębiorcy).

Omówiona dzisiaj propozycja Ernst & Young idzie w kierunku zwiększenia opustu do 1:1 i umożliwienia korzystania z niego przez wszystkie podmioty przyłączone na niskim napięciu (poniżej 1 kV) – również działające grupowo jako tzw. wirtualni prosumenci.

Zgodnie z propozycją Ernst & Young system opustów ma być dostępny dla prosumentów rozliczanych na podstawie zarówno umowy kompleksowej (jak ma to miejsce obecnie), jak również umów rozdzielonych.

Dwie opcje dla prosumentów

Przewidziano przy tym dwie możliwości dla prosumentów. Pierwsza ma być dedykowana prosumentom z wysokim współczynnikiem autokonsumpcji. W tym przypadku przewidziano opust 1:1 na opłacie za energię czynną, ale brak opustu na opłatach dystrybucyjnych oraz brak zaproponowanej tzw. prosumenckiej opłaty stałej za moc.

W drugim przypadku, dla prosumentów wprowadzających do sieci spore ilości energii w stosunku do swojego zapotrzebowania, przewidziano opust 1:1 na energii i dystrybucji, ale dodatkowo opłatę stałą za moc.

Wspomniana prosumencka opłata stała ma być naliczana za każdy kW mocy inwertera w ramach taryfy OSD. Jak wskazuje Ernst & Young, opłata zostanie określona na takim poziomie, aby nowy system był na podobnym poziomie opłacalności dla obecnych prosumentów, jak system obecnie obowiązujący.

Celem opłaty ma być zmniejszenie zjawiska przenoszenia kosztów utrzymania sieci na nie-prosumentów, które może się potęgować w miarę wzrostu liczby prosumentów.

W obu opcjach rozliczeń sprzedawca miałby odprowadzać do OSD opłaty dystrybucyjne w takiej samej wysokości, w jakiej pobrał je od prosumenta – co gwarantowałoby sprzedawcy dodatnią marżę na obsłudze prosumenta.

REKLAMA

Przewidziano przy tym zniesienie ograniczenia okresu wsparcia dla prosumentów do połowy 2039 roku oraz wydłużenie wsparcia dla indywidualnej instalacji do 25 lat.

Obecnie obowiązuje 15-letni okres wsparcia prosumentów, nie dłużej niż do 2039 r., a jak zwraca uwagę Ministerstwo Przedsiębiorczości, powoduje to, że instalacje powstające po 2024 r. będą objęte okresem wsparcia krótszym niż 15 lat.

Wirtualny prosument do 500 kW

Zaproponowana dzisiaj koncepcja wirtualnego prosumenta ma umożliwić rozwój modelu prosumenckiego podmiotom, które nie mają dostępu do wystarczającej powierzchni w celu budowy własnego źródła OZE –przede wszystkim spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym ze szczególnym uwzględnieniem budynków wielorodzinnych, a także biurowcom, osiedlom segmentów z małymi dachami czy grupom podmiotów, z których jeden posiada dużą powierzchnię i jest w stanie się nią podzielić z sąsiadami.

Proponowany mechanizm zakłada wspólne rozliczanie energii wyprodukowanej przez grupę co najmniej 2 prosumentów mającą jedną instalację OZE.

Podstawą rozliczeń miałaby być umowa międzyprosumencka regulująca działanie wirtualnego prosumenta.

W tym modelu, zgodnie z przedstawioną dzisiaj propozycją, wielkość instalacji zostałaby ograniczona do mikro i małych instalacji, czyli maksymalnie do 500 kW.

Zmiany w relacjach z dystrybucją

Doprecyzowaniem zasad współpracy operatorów sieci dystrybucyjnych z prosumentami w ramach nowego rozporządzenia zakłada przyjęta ostatnio nowelizacja ustawy o OZE. Na wydanie takiego rozporządzenia Ministerstwo Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Energii mają jeszcze kilka miesięcy. Zgodnie z ustawą, powinno być ono gotowe w pierwszym kwartale 2020 r.

Jak mówił dzisiaj w Poznaniu podczas prezentacji raportu Piotr Woźny, dystrybucja „to wąskie gardło, gdzie klient nie jest obsługiwany tak sprawnie i tak szybko, jak trzeba byłoby to zrobić”.

Rozwiazania zaproponowane dzisiaj przez Ernst & Young mogą zostać teraz wykorzystane w dalszych pracach międzyresortowego zespołu ds. energetyki prosumenckiej, który został powołany w lutym br. przez premiera i którym kieruje minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

W Polsce obserwujemy prawdziwy boom na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznych, mających zapewnić energię elektryczną na użytek własny. Niewątpliwie, udział w tym ma uruchomienie ulgi termomodernizacyjnej w podatku dochodowym od osób fizycznych, a także zainicjowana przez MPiT zmiana podejścia banków do udzielania finansowania na tego typu inwestycje – powiedziała dzisiaj minister Emilewicz.

 Spodziewamy się kolejnego znacznego zwiększenia ilości instalacji fotowoltaicznych w wyniku przyjętych zmian w tzw. pakiecie prosumenckim oraz w efekcie uruchomienia przez NFOŚiGW programu Mój Prąd, czyli dotacji do inwestycji w fotowoltaikę dla osób fizycznych – dodał Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW.

Raport Ernst & Young „Koncepcja zmian regulacji wspierających rozwój energetyki prosumenckiej” jest dostępny na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.