Farma fotowoltaiczna na Ukrainie. „Najbardziej innowacyjna w Europie”
Litewski producent paneli fotowoltaicznych Solitek poinformował o oddaniu do użytku uruchomionej na Ukrainie farmy PV o mocy 2 MW. Skala tej inwestycji nie robi już wrażenia w kraju, w którym tylko w ostatnim półroczu zainstalowano elektrownie PV o mocy ponad 1,25 GW. Jednak tym, co czyni ten projekt wartym odnotowania, są zastosowane technologie.
Solitek zapewnia, że dzięki połączeniu nowatorskich technologii farma fotowoltaiczna o mocy 2 MW, która powstała w Wilnohirsku, w obwodzie dniepropietrowskim na Ukrainie, to najnowocześniejsza tego rodzaju inwestycja w Europie.
Farma fotowoltaiczna powstała na terenie 6 hektarów, na poprzemysłowych gruntach w pobliżu fabryki szkła.
Litewska firma wskazuje na połączenie w inwestycji zrealizowanej na Ukrainie trzech innowacyjnych technologii, które dotąd nie były szerzej stosowane na europejskim rynku fotowoltaicznym.
Pierwsza to technologia dostarczonych przez Solitek dwustronnych modułów fotowoltaicznych typu szyba-szyba, które mają funkcjonować z powodzeniem przynajmniej przez 30 lat użytkowania.
Panele fotowoltaiczne są obsługiwane w sumie przez 11 falowników marki ABB, każdy o mocy 175 kW.
Druga to jednostronne systemy nadążne dostosowane do wykorzystania w instalacjach złożonych z dwustronnych modułów PV.
Na inwestycję składa się 220 jednoosiowych, horyzontalnych trackerów, które będą przesuwać panele wraz z ruchem słońca, aby miały zawsze najkorzystniejsze ustawienie względem padających promieni.
Każdy tracker utrzymuje 30 dwustronnych modułów PV wyprodukowanych w fabryce Solitek w Wilnie.
Solitek zwraca uwagę, że zastosowanie trackerów zwiększa uzyski energii, w stosunku do statycznych systemów, rano i wieczorem, a więc w czasie, gdy notowana jest wzmożona konsumpcja energii elektrycznej.
Trzecie zastosowane, nowatorskie rozwiązanie, służące zwiększeniu uzysków energii z tylnej strony dwustronnych modułów, to podłoże mające charakteryzować się wyjątkowo wysokim współczynnikiem odbicia światła, dzięki zastosowaniu tkaniny zawierającej warstwę polipropylenową, która ma zwiększać 6-krotnie tzw. efekt albedo, w porównaniu do tradycyjnego podłoża farm PV.
– Z reguły tak duże inwestycje w farmy fotowoltaiczne bazują na podstawowych technologiach, a inwestorzy nie mają ambicji, aby wdrażać przełomowe rozwiązania. Tym projektem pokażemy, że nowe podejście do budowy przemysłowych elektrowni PV może być korzystne – zarówno finansowo jak i edukacyjnie. Ta instalacja będzie mieć większy zwrot, stanowiąc przykład dla przyszłych inwestycji w fotowotlaikę – komentuje Vidmantas Janulevičius, prezes grupy Global BOD, do której należy Solitek.
Litwini zakładają, że farma fotowoltaiczna w Wilnohirsku wyprodukuje 40 proc. więcej energii niż wyprodukowałaby podobna instalacja wykonana na statycznym systemie i złożona z tradycyjnych, jednostronnych modułów PV.
Solitek zapowiada wykorzystanie doświadczeń zebranych na Ukrainie w kolejnych, podobnych projektach, które chcą realizować na swoich kluczowych rynkach, do których zaliczają Skandynawię i Beneluks.
Więcej na temat optymalnego połączenia wchodzącej na rynek fotowoltaicznych technologii dwustronnych modułów PV i systemów nadążnych w artykule: Efektywność dwustronnych modułów fotowoltaicznych na trackerach.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.