PGE postawi fotowoltaikę na terenach PKP

PGE postawi fotowoltaikę na terenach PKP
PKP PLK

Polska Grupa Energetyczna podpisała podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy drugi list intencyjny w sprawie inwestycji w fotowoltaikę. Oprócz projektów realizowanych z KGHM państwowy koncern energetyczny będzie współpracować w tym zakresie z Polskimi Kolejami Państwowymi, które są największym konsumentem energii elektrycznej w kraju.

Wczoraj w Krynicy PGE i PKP podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy realizacji projektów fotowoltaicznych. Inwestycje zostaną zrealizowane na terenach należących do PKP, które, dysponując terenami o powierzchni około 100 tys. hektarów, jest jednym z największych w kraju właścicieli nieruchomości.

PGE chce wytypować spośród gruntów PKP działki odpowiednie pod budowę farm fotowoltaicznych. Pierwsze grunty, położone w województwach śląskim, łódzkim i podkarpackim, korzystne z punktu widzenia energetyki solarnej, zostały już wstępnie wyselekcjonowane.

REKLAMA

Ponadto PKP zadeklarowało zainteresowanie zakupem energii elektrycznej wyprodukowanej przez realizowane w ramach porozumienia instalacje fotowoltaiczne.

– Przewidujemy udział projektów fotowoltaicznych w systemie aukcyjnym lub w ramach umowy corporate Power Purchase Agreements (PPA). Umożliwi to Polskim Kolejom Państwowym dokonywanie zakupów zielonej energii bezpośrednio z realizowanych inwestycji – zapewnił Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.

W najbliższych miesiącach zespół projektowy złożony z ekspertów PKP i PGE ma dokonać pełnego przeglądu gruntów i wytypuje najlepsze miejsca.

Sygnatariusze listu zakładają, że umowa na realizację pierwszej elektrowni fotowoltaicznej zostanie podpisana nie później niż w pierwszym kwartale przyszłego roku.

REKLAMA

Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A., podkreślał, że podpisany list intencyjny pokazuje, że PKP stara się wykorzystać ogromny potencjał swoich nieruchomości na różne sposoby.

– Elektrownie fotowoltaiczne to kolejne, po Innowacyjnych Dworcach Systemowych i stacjach ładowania samochodów elektrycznych, przedsięwzięcie, którego głównym założeniem jest wykorzystanie nowoczesnych technologii. Działania ukierunkowane na ochronę środowiska naturalnego są istotnym punktem w strategii Polskich Kolei Państwowych – komentował Krzysztof Golubiewski.

Przedsięwzięcie realizowane z PKP S.A. wpisuje się w „Program PV” grupy PGE, którego celem jest osiągnięcie do 2030 r. około 2,5 GW mocy w energetyce słonecznej.

Podobne porozumienia PGE Energia Odnawialna podpisała już m.in. z Grupą Azoty Kopalnie i Zakładami Chemicznymi Siarki „Siarkopol”. Inwestycja o mocy zainstalowanej 5 MW i rocznej produkcji 4,97 GWh ma powstać na dziesięciu hektarach gruntów poeksploatacyjnych w świętokrzyskim Osieku. Elektrownia wyposażona w około 16 tys. paneli fotowoltaicznych ma rozpocząć działalność w połowie 2022 r.

Wcześniej podczas odbywającego się w Krynicy Forum Ekonomicznego PGE podpisała list intencyjny z KGHM, który zakłada wspólną budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy nawet 500 MW. Więcej na ten temat w artykule: PGE i KGHM szykują wielkie inwestycje w fotowoltaikę.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.