„Dni jednostronnych modułów PV w dużych projektach są policzone”

O tym, że deweloperzy dużych farm fotowoltaicznych wkrótce zrezygnują z wykorzystania tradycyjnych jednostronnych modułów PV i że zastosowanie takich modułów zostanie ograniczone wyłącznie do dachowych instalacji PV przekonuje jeden z największych na świecie producentów modułów JinkoSolar.
Wiceprezes czołowego producenta ogniw i modułów fotowoltaicznych, Dany Qian, przekonywała podczas zakończonych w ubiegłym tygodniu targów Intersolar South America, że inwestorzy zaczną wycofywać się z jednostronnych modułów fotowoltaicznych jeśli chodzi o duże, naziemne farmy PV.
W wypowiedzi cytowanej przez „PV Magazine” przedstawicielka JinkoSolar zapewniła, że ten segment rynku fotowoltaicznego „wkrótce pożegna się z jednostronnymi modułami PV” i że ich zastosowanie zostanie ograniczone do projektów dachowych.
Z szacunków JinkoSolar wynika, że już w ponad 30-procentach deweloperzy naziemnych farm fotowoltaicznych planują zmianę założeń swoich projektów w celu wykorzystania modułów dwustronnych.
Zmiana ma wynikać z malejącej różnicy w kosztach produkcji modułów jedno- i dwustronnych oraz istotnie wyższych uzysków energii osiąganych z wykorzystaniem tych drugich.
– Niektórzy deweloperzy mogą wkrótce całkiem przejść na moduły dwustronne, a ta zmiana przyspieszy, gdy zostanie jeszcze zminimalizowana różnica w kosztach – „PV Magazine” cytuje przedstawicielkę JinkoSolar.
Różnica w kosztach już teraz ma stawać się coraz mniejsza i powinna zmniejszyć się jeszcze bardziej wraz ze wzrostem zapotrzebowania na takie moduły i rosnącym efektem skali.
– To nie przyszłość, to teraźniejszość. Co więcej, z uwagi, że nie jest to rewolucyjna technologia, ale raczej ulepszenie już sprawdzonej technologii, potrzeba dużo mniej czasu, aby zebrać odpowiednie informacje do zestawień bankowalności – ocenia Dany Qian.
JinkoSolar ma w swojej ofercie dwa rodzaje modułów dwustronnych. Pierwszy ma posiadać moc rzędu 345-365 Wp przy wadze 24 kg i rozmiarach 91×1052×30mm. Natomiast drugi rodzaj to większa moc rzędu 415-435 Wp przy wadze 28,5 kg i rozmiarze 2131×1052×35mm.
W ubiegłym tygodniu chiński producent informował o wprowadzaniu na rynek nowej serii modułów dwustronnych Hi-MO4, wykonanych w technologiach PERC i half-cut, a także bazujących na większych płytkach krzemowych o długości boku 166 mm.
Chiński producent podał, że wartość zamówień na takie moduły przekroczyła 2 GW. Tymczasem w pierwszej połowie br. Jinko sprzedał moduły PV o łącznej mocy 3,193 GW, co oznacza wzrost o 1/5 w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.
Analitycy z PV InfoLink oszacowali niedawno, że udział modułów dwustronnych w inwestycjach w fotowoltaikę realizowanych w Chinach wzrósł z 2 proc. w roku 2017 do 10 proc. w ubiegłym roku, co miało wynikać z forsowanego przez chińskie władze programu wsparcia inwestycji, w których stosowane są innowacyjne technologie fotowoltaiczne.
Pierwsze doświadczenia ze zrealizowanych projektów, które bazują na takiej technologii, potwierdzają uzyski energii wyższe o ok. 5-20 proc. w porównaniu do systemów wykorzystujących tradycyjne, jednostronne moduły PV.
Wzrost popularności modułów dwustronnych widać szczególnie w tym roku, a kolejni deweloperzy ogłaszają wykorzystanie ich w projektach o mocy liczonej nawet w setkach MW. Włoski Enel zapowiedział, że na takich modułach w ilości 550 tys. sztuk, posadowionych na jednostronnych trackerach, postawi farmę fotowoltaiczną w Meksyku, której moc wyniesie 220 MW.
Enel należy przy tym do pionierów w wykorzystaniu modułów dwustronnych posadowionych na trackerach. Włoski koncern wykorzystał obie technologie w 2016 roku w projekcie elektrowni fotowoltaicznej zasilającej centrum astronomiczne na pustyni Atacama w Chile. W tym przypadku produkcja energii z modułów dwustronnych miała okazać się wyższa średnio o 13 proc. w porównaniu do modułów jednostronnych.
Więcej o zależności uzysku energii z modułów dwustronnych i rodzaju zastosowanej konstrukcji pod moduły w artykule: Efektywność dwustronnych modułów fotowoltaicznych na trackerach.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.