WUT Solar Boat: nowy pomysł na zastosowanie energii słonecznej
{więcej}Dotychczas znane panele słoneczne znalazły nowe zastosowanie- studenci Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Handlowej postanowi wykorzystać je do napędzania łodzi. Konstruowana przez nich łódź solarna ma przy wykorzystaniu tylko energii słonecznej rozwijać prędkość do ponad 20 km/h.
Zasada napędzania łodzi solarnej, jak mówią studenci, jest stosunkowo prosta- rozmieszczone na powierzchni łodzi panele słoneczne skupiają światło. Każdy panel to tysiące małych fotoogniw, padające na nie światło powoduje emisję elektronów, tworzących prąd elektryczny. Wygenerowany prąd jest przesyłany na silnik elektryczny, który pod wpływem prądu elektrycznego, wprawia w ruch śrubę napędową, która napędza łódź.
Niewykorzystany prąd trafia do akumulatorów, gdzie jest magazynowany. Dzięki zmagazynowanej w akumulatorach energii łódką będzie można pływać również w nocy. Główną cechą konstrukcji pozwalającej rozwijać jej stosunkowo wysoką prędkość jest lekkość- sześciometrowa łódź waży zaledwie 198kg. Wszystko dzięki specjalistycznym i lekkim materiałom użytym w procesie produkcji.
Studenci spędzają wiele godzina na skomplikowanych obliczeniach i projektach, które mają na celu optymalizację i dokładne dopracowanie, każdego nawet najmniejszego elementu konstrukcji. Głównym celem budowy łodzi są międzynarodowe zawody wyścigu łodzi solarnych DONG Energy Solar Challenge 2014 organizowane co 2 lata w Holandii. Podczas zawodów drużyna WUT Solar Boat ma zamiar rywalizować z zespołami z całego świata m.in. Chin, Brazylii i USA. Trasa zawodów to ponad dwustukilometrowy rejs po holenderskich jeziorach, kanałach i rzekach.
Studenci śmiało deklarują, że jedynego wyścigu jakiego się obawiają to wyścig po pieniądze. Specjalistyczne materiału i organizacja startu w międzynarodowych zawodach to nie małe wyzwanie dla studenckiego budżetu. Warszawskich uczelni niestety nie stać na sfinansowanie projektu w całość, dlatego zespół WUT Solar Boat stale poszukuje Sponsorów, którzy zgodziliby się wspomóc ich działania przy budowie słonecznej łodzi przyszłości. Studencki projekt znajduje uznanie w oczach wykładowców, którzy zawsze służą pomocą. Projekt dotychczas wsparło już wiele firm i organizacji, m.in. portal GRAMwZIELONE.pl
Więcej informacji na: www.solarboat.pl
Małgorzata Kicińska