Parking na 7 tys. aut przykryją panele fotowoltaiczne

Parking na 7 tys. aut przykryją panele fotowoltaiczne
Perpetum Energy

Parking dla klientów odwiedzających ogród zoologiczny w Belgii zostanie przykryty panelami fotowoltaicznymi. Jak zapewnia główny wykonawca inwestycji, będzie to największy na świecie fotowoltaiczny carport.

Projekt, który zostanie zrealizowany na parkingu ogrodu zoologicznego w belgijskiej miejscowości Brugelette, zakłada wykonanie fotowoltaicznych zadaszeń, tzw. carportów.

W efekcie powstać ma ogromna elektrownia fotowoltaiczna, której moc wyniesie 20 MW. Złoży się na nią 62,75 tys. modułów fotowoltaicznych, które przykryją 80 proc. parkingu mogącego pomieścić około 7 tys. samochodów.

REKLAMA

Dodatkowo przewiduje się wyposażenie parkingu w Brugelette w 80 stacji ładowania samochodów elektrycznych. W ten sposób energia produkowana na zadaszeniach parkingu posłuży do ładowania korzystających z niego elektryków. W planach jest nawet rozbudowa infrastruktury ładowania do 800 terminali.

Produkcja energii w skali roku ma wynieść około 20 GWh energii elektrycznej. Nadwyżki niewykorzystanej na miejscu energii zostaną sprzedane do sieci.

Główny wykonawca tej inwestycji i jej współudziałowiec, belgijska firma Perpetum Energy, rozpoczęła prace konstrukcyjne w ubiegłym miesiącu, a finalizacja całego projektu jest zaplanowana na wiosnę przyszłego roku.

Projekt jest realizowany przez spółkę celową należącą w 30-procentach do  Perpetum Energy, a w 70-procentach do firmy Integrale działającej w sektorze ubezpieczeniowym.

REKLAMA

Wcześniej, w maju tego roku, obie firmy sfinalizowały już wspólny projekt polegający na budowie instalacji fotowoltaicznej złożonej z 8,8 tys. modułów PV.

Perpetum Energy zapewnia, że fotowoltaiczny carport w Brugelette będzie największym tego typu obiektem na świecie.

Wcześniej w tym roku ogromny carport, na który złożyły się panele fotowoltaiczne o mocy 16,3 MW, powstał we Francji. Inwestycja zrealizowana przez dewelopera odnawialnych źródeł energii Neoen miała kosztować 19,1 mln euro, co – jak ocenił inwestor – było kosztem o połowę wyższym niż w przypadku elektrowni fotowoltaicznej o takiej samej mocy, która zostałaby zrealizowana na gruncie.

Francuskie władze uwzględniły instalacje fotowoltaiczne realizowane w postaci caportów w rządowym systemie wsparcia produkcji energii słonecznej, dzięki czemu inwestorzy planujący takie inwestycje mogą zgłaszać się do aukcji gwarantujących – w przypadku skutecznego złożenia oferty – sprzedaż energii po stałej, zaproponowanej przez inwestora taryfie na okres 20 lat.

Produkcja energii z caportu uruchomionego przez Neoen została objęta gwarancjami w systemie aukcyjnym, a inwestor zapewnił sobie sprzedaż energii po relatywnie wysokiej cenie wynoszącej 102 euro/MWh, czyli o około połowę wyższej niż stawki przyznawane inwestorom oferującym we francuskich aukcjach energię z tradycyjnych, gruntowych elektrowni PV.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.