Belgowie zbudują farmę fotowoltaiczną na morzu

Belgowie zbudują farmę fotowoltaiczną na morzu
Ciel et Terre

Konsorcjum belgijskich firm i uczelni zrealizuje pilotażowy projekt polegający na budowie elektrowni fotowoltaicznej, która zostanie umieszczona na pływających konstrukcjach na wodach Morza Północnego.

Firmy Tractebel, Jan De Nul Group, DEME, Soltech oraz uniwersytet w Gandawie zrealizują pilotażową, pływającą elektrownię fotowoltaiczną, która zostanie umieszczona na morzu.

Jedna z wymienionych firm, Jan De Nul, podkreśla, że w obliczu spadku kosztów fotowoltaiki, elektrownie fotowoltaiczne na morzu stają się kolejnym logicznym krokiem w rozwoju technologii fotowoltaicznej po budowie pływających elektrowni PV na zbiornikach śródlądowych.

REKLAMA

Wśród czynników przemawiających za fotowoltaiką w wersji offshore Jan De Nul wymienia rozwiązanie problemu ograniczonego dostępu do gruntów, występującego zwłaszcza w krajach Beneluksu, a także brak efektu NIMBY towarzyszącego inwestycjom lądowym, realizowanym w sąsiedztwie zabudowań mieszkalnych  

Projekt, który zostanie zrealizowany u wybrzeży Belgii, w bezpośrednim sąsiedztwie jednej z belgijskich farm wiatrowych na morzu, ma kosztować 2 mln euro.

REKLAMA

Tyle wystarczyłoby już obecnie do postawienia na lądzie farmy fotowoltaicznej o mocy conajmniej 2 MW, ale w przypadku pilotażowej konstrukcji na morzu jednostkowy koszt może być wyższy. Belgowie nie podają jednak, jaką moc osiągnie ich instalacja.

Autorzy przedsięwzięcia nie podają na razie także innych szczegółów na temat tego przedsięwzięcia, informując jedynie, że zostaną w nim wykorzystane moduły fotowoltaiczne odporne na negatywne efekty działania słonej wody, a cała konstrukcja ma być odporna na silne prądy morskie oraz wysokie fale.

Firmy uczestniczące w konsorcjum, które postawią pierwszą pływającą elektrownię PV u wybrzeży Belgii, mają już zresztą doświadczenie w budowie morskich elektrowni wiatrowych. Jedna z wymienionych firm, DEME, rozwijała projekty morskich farm wiatrowych m.in. w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Zakup dwóch projektów od DEME, dla których uzyskano już koncesje, każdy o docelowej mocy 200 MW, na początku tego roku ogłosił portugalski koncern EDPR.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.