Program Mój Prąd. Rząd szykuje dotacje dla prosumentów

Dofinansowanie dla prosumentów inwestujących w mikroinstalacje fotowoltaiczne w programie o nazwie Mój prąd, którego budżet wyniesie 1 miliard złotych, zapowiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.
Program Mój prąd, opracowany przez Ministerstwo Energii i Ministerstwo Środowiska, zakłada przyznanie dofinansowania dla osób fizycznych inwestujących w domowe mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 kW do 10 kW.
Wiadomo, że dofinansowanie będzie udostępniane w formie dotacji, której maksymalna wysokość wyniesie do 5 tys. zł na mikroinstalację, ale nie będzie można przekroczyć poziomu 50 proc. kosztu kwalifikowanego.
Beneficjenci programu Mój prąd będą mogli skorzystać z ulgi podatkowej, uwzględniając w niej jednak tylko wydatki pomniejszone o dotację.
Inwestycja dofinansowana z programu Mój prąd nie będzie mogła zostać zakończona przed ogłoszeniem konkursu, ale musi być zakończona na dzień składania wniosku o dofinansowanie.
Nabór wniosków ma być prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w trybie ciągłym, do wyczerpania środków.
Proces przyznawania dofinansowania ma być prowadzony w ramach „szybkiej ścieżki” obejmującej złożenie wniosku, podpisanie umowy i wniosek o płatność.
Jak mówił dzisiaj minister energii Krzysztof Tchórzewski, warunkiem uzyskania dotacji będzie posiadanie licznika dwukierunkowego, umożliwiającego prowadzenie pomiarów energii pobieranej i oddawanej do sieci.
Minister zaznaczył, że liczy na powstanie ok. 1000 MW mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach prosumenckich. Ocenił, że dzięki wsparciu instalacja PV zwróci się w 3-5 lat.
Rząd zakłada, że dofinansowanie z programu Mój prąd trafi do prosumentów, którzy dzięki temu zainstalują 200 tys. mikroinstalacji.
Obecnie liczba mikroinstalacji w Polsce jest szacowana na niemal 1/3 tego poziomu.
Według szacunków Ministerstwa Energii, tylko na koniec 2018 r. w Polsce funkcjonowało ponad 54 tys. mikroinstalacji, co oznacza wzrost o 88 proc. względem końca 2017. Ich łączna moc miała wynieść 343 MW.
Z kolei według danych za pierwszy kwartał 2019 r. moc zainstalowana mikroinstalacji zwiększyła się o ponad 72 MW i wyniosła na dzień 31 marca 2019 r. ponad 415 MW, natomiast liczba mikroinstalacji wzrosła o ponad 11 tys. i wyniosła ponad 65 tys. na koniec marca br.
– Jesteśmy dzisiaj już bardzo zaawansowani we wdrażaniu tego programu. Mamy już 65tys. konsumentów podłączonych do sieci produkcji energii zielonej oraz oddawania nadmiaru i pobierania go później na zasadach barterowych – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji programu Mój prąd.
Na razie nie są znane szczegółowe zasady programu Mój prąd. W odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska oraz serwis prasowy Ministerstwa Energii poinformowały dzisiaj jedynie, że szczegóły zostaną przekazane w późniejszym terminie.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.