Wielki szklany dach pokryje fotowoltaika

Realizowany w Szanghaju wielki kompleks biurowców zostanie przykryty dachem, który wypełnią częściowo transparentne moduły fotowoltaiczne Hanergy. Chiński producent realizuje ponadto kolejne projekty z wykorzystaniem swoich solarnych dachówek HanTile.
W Szanghaju zostanie zrealizowany projekt o nazwie Rafael Gallery, w którym ponad 20 wieżowców i powierzchnie między nimi zostaną przykryte wielkim dachem złożonym ze szkła i aluminium.
Powierzchnia dachu wyniesie aż 1,5 km2 i pokryją ją częściowo transparentne, cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne marki Hanergy.
Chiński producent podaje, że łączna moc instalacji fotowoltaicznej wyniesie ponad 1 MW i złożą się na nią cienkowarstwowe moduły CIGS o jednostkowej mocy 125 W.
To nie pierwszy spektakularny projekt z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami, w którym zostaną wykorzystane moduły fotowoltaiczne Hanergy.
Wcześniej w tym miesiącu Hanergy pochwalił się efektami pracy ogromnej instalacji fotowoltaicznej o mocy 460 kW umieszczonej na południowej elewacji biurowca znajdującego się w Pekinie, która w ciągu pierwszego roku wytworzyła 477,296 MWh energii elektrycznej.
Hanergy oferuje też inny produkt związany z fotowoltaiką BIPV (Building Integrated Photovoltaics). To „solarne” dachówki HanTile, które mają być odpowiedzią na rozwijany przez Teslę produkt o nazwie SolarRoof.
W ubiegłym roku chiński producent informował o wykonaniu instalacji fotowoltaicznej złożonej z solarnych dachówek, która powstała w Viseu w Portugalii. Instalacja złożona z 360 modułów zajęła powierzchnię 125 m2.
Instalacja posiada moc 11,5 kWp i ma produkować w skali roku 15 MWh energii elektrycznej zasilającej dom, na którym została umieszczona, w tym także wspomoże pracę pompy ciepła i klimatyzacji.
W tym roku Hanergy zrealizował instalację wyglądającą jak zwykły dach pokryty dachówkami także w Groningen w Holandii, na obiektach należących do miejscowego producenta cukru.
System fotowoltaiczny bazujący na technologii HanTile został wykonany w tydzień przez lokalną firmę instalacyjną. Jego moc wynosi 12,5 kW, co ma umożliwiać produkcję w skali roku średnio 9,8 MWh energii elektrycznej.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.