Forum Energii: trzeba nauczyć się, jak korzystać z fotowoltaiki

W krajowej energetyce sytuacja jest lepsza niż w krytycznym 2015 roku, ale pojawiające się źródła rozproszone, szczególnie fotowoltaiczne, nie są jeszcze optymalnie wykorzystywane. Trzeba się nauczyć z nich korzystać – podkreślają analitycy Forum Energii, odnosząc się do odnotowanego w ubiegłym tygodniu letniego rekordu zapotrzebowania na moc w polskim systemie elektroenergetycznym.
W środę 26 czerwca o godz. 13.15 Polskie Sieci Elektroenergetyczne odnotowały rekordowe zapotrzebowanie na energię. Wyniosło ono 24 140 MW, bijąc poprzedni rekord ustanowiony 12 czerwca br., kiedy zapotrzebowanie na moc sięgnęło 24 096 MW.
Eksperci think-tanku Forum Energii podkreślają, że ze względu na zmiany klimatu i rekordowe temperatury, pojawia się nowe zjawisko „czerwcowego szczytu letniego”, choć formalnie pierwsze tegoroczne rekordy padły jeszcze zanim rozpoczęło się kalendarzowe lato.
Forum Energii podkreśla przy tym, że w dniu 26 czerwca polskiemu systemowi elektroenergetycznemu istotnie pomógł import energii, który sięgnął w szczytowym momencie ok. 2,6 GW, zbliżając się do maksymalnego poziomu importu, który jest w stanie przyjąć polski system elektroenergetyczny.
Tak istotny udział importu wystąpił mimo – jak zwraca uwagę Forum Energii – stosunkowo niewielkich, nieplanowanych ubytków mocy w krajowych elektrowniach, które sięgnęły około 300 MW – w porównaniu do 3,6 GW, które odnotowano w sierpniu 2015 r., gdy PSE zmuszone były wprowadzić ograniczenia w dostawach energii.
Jednak mimo stosunkowo niewielkich, nieplanowanych ubytków mocy wyraźnie wzrosły ceny energii na rynku bilansującym, zbliżając się do 1000 zł/MWh. Jak podkreśla Forum Energii, za ten wzrost może odpowiadać niewielki margines operacyjnych mocy rezerwowych, ponieważ 26 czerwca wiele bloków o łącznej mocy ok. 5 GW było niedostępnych z powodu remontów.
Forum Energii wskazuje jednocześnie na rosnące znaczenie krajowej fotowoltaiki, której moc przekracza już obecnie 0,7 GW i której wzmożona praca pokrywa się w lecie ze szczytami zapotrzebowania na energię.
Eksperci Forum Energii podkreślają jednak że ze względu na to, że elektrownie fotowoltaiczne nie są przyłączone do sieci przesyłowej, ich produkcja jest „niewidoczna” dla Polskich Sieci Elektroenergetycznych, co oznacza, że aby zagospodarować potencjał PV, konieczne staje się uwzględnienie prognoz produkcji ze źródeł fotowoltaicznych na poziomie operatora systemu przesyłowego, nad czym ma zresztą pracować PSE.
Dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk i Rafał Macuk z Forum Energii wskazują ponadto na tendencję, zgodnie z którą rosnąca ilość energii elektrycznej jest produkowana na poziomie sieci dystrybucyjnych i w efekcie konieczne jest dalsze wspieranie rozwiązań pozwalających na wykorzystanie rozproszonych zasobów do regulacji KSE, co zresztą może obniżyć koszty i zwiększy efektywność bilansowania systemu.
– W rzeczywistości szczytowe zapotrzebowanie na moc byłoby jeszcze wyższe, gdyby nie produkcja na własne potrzeby, nie tylko ze źródeł solarnych, która umyka statystykom. Przejście do mniej scentralizowanego systemu dzieje się na naszych oczach – piszą eksperci Forum Energii.
Think-tank podkreśla, że w sytuacji wzrostu znaczenia fotowoltaiki, która produkuje najwięcej w czasie szczytowego zapotrzebowania, im więcej będziemy mieć PV, tym mniejsze będą problemy z letnimi rekordami popytu na moc w polskim systemie energetycznym.
– Na pewno należy teraz dostosować regulacje tak, aby jak najlepiej wykorzystać nowe, coraz bardziej rozproszone zasoby. To również najwyższy czas, żeby zająć się efektywnością energetyczną – konkludują dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk i Rafał Macuk z Forum Energii.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.