Bruk-Bet: na rynku fotowoltaicznym brakuje firm instalacyjnych

Bruk-Bet: na rynku fotowoltaicznym brakuje firm instalacyjnych
Edyta Witkowska- Grzeszkiewicz, Bruk-Bet Solar. Fot. Gramwzielone.pl (C)

Mimo, że na polskim rynku fotowoltaicznym pojawia się coraz więcej firm wykonawczych, nadal brakuje mocy przerobowych, aby zaspokoić obecne zapotrzebowanieocenia Edyta Witkowska-Grześkiewicz reprezentująca polskiego producenta modułów fotowoltaicznych Bruk-Bet Solar.

Edyta Witkowska-Grześkiewicz z zarządu polskiego producenta modułów fotowoltaicznych Bruk-Bet Solar podkreśliła podczas debaty towarzyszącej prezentacji raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2019”, że na krajowym rynku PV pojawia się coraz więcej firm, które jednak powinny „odrobić lekcję”, aby zapewnić odpowiednią jakość wykonywanych instalacji.

Potrzebujemy firm instalacyjnych i jest to nisza, w której wiele osób może znaleźć zatrudnienie (…) Stawki za montaż czasami przewyższają stawki u naszych zachodnich sąsiadów, co pokazuje potencjał rynku instalacyjnego w Polsce – stwierdziła Edyta Witkowska-Grześkiewicz.

REKLAMA

Przedstawicielka Bruk-Bet Solar oceniając rozwój polskiego rynku fotowoltaicznego, wskazała ponadto na trend w zakresie wzrostu średniej wielkości wykonywanych w naszym kraju mikroinstalacji.

Jeszcze kilka lat temu średnia moc mikroinstalacji na dachach klientów wynosiła 3-4 kW, teraz zazwyczaj jest to już moc większa, zaczynająca się od 5 kW. Widzimy, że osoby, które decydują się na rozwiązania fotowoltaiczne, chcą montować więcej fotowoltaiki – nie po to, aby przewymiarowywać na siłę instalacje, ale wiążą z fotowoltaiką dodatkowe plany, np. chcą dzięki niej ogrzewać swój dom – powiedziała Edyta Witkowska- Grześkiewicz.

Jak poinformowała, obecnie ponad połowa modułów fotowoltaicznych produkowanych przez zakład Bruk-Bet w Tarnowie, którego zdolność produkcji w skali roku sięga 120 MW, trafia do odbiorców inwestujących w mikroinstalacje.

REKLAMA

Przedstawicielka polskiego producenta modułów fotowoltaicznych oceniła, że o ile ubiegłoroczne zniesienie restrykcji celnych w imporcie do Unii Europejskiej ogniw i modułów fotowoltaicznych zwiększyło konkurencję, to jednak umożliwiło Bruk-Betowi zakup tańszych ogniw, przez co polska firma może oferować niższe ceny modułów.

Mamy swoje argumenty. Przede wszystkim jesteśmy przejrzyści co do gwarancji. Efektem jest też spadek cen technologii na rynku. My również możemy sprzedawać moduły po cenach niższych niż w roku ubiegłym. Produkujemy moduły z coraz większą sprawnością, wynoszącą obecnie ponad 19,6 proc. – poinformowała Edyta Witkowska-Grześkiewicz.

Oceniając czynniki wpływające na inwestycje fotowoltaiczne w segmencie prosumenckim, przedstawicielka Bruk-Bet podkreśliła, że koniunkturę zaczęła napędzać ulga termomodernizacyjna, przy czym zaznaczyła, że rozwój krajowego rynku nadal bazuje w dużej mierze na unijnych dotacjach z regionalnych programów operacyjnych.

– Musimy pamiętać, że te środki kiedyś się skończą i musimy być gotowi na tę perspektywę – podkreśliła Edyta Witkowska-Grześkiewicz.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.