Cienkowarstwowe moduły nowej generacji na wielkiej farmie PV
Na wielkiej farmie fotowoltaicznej, która powstała w Kalifornii, po raz pierwszy zastosowano nowe moduły fotowoltaiczne amerykańskiego producenta First Solar, które mają być przełomem jeśli chodzi o technologię cienkowarstwową.
W Kalifornii, w pobliżu miasta San Luis Obispo położonego w połowie drogi między Los Angeles i San Francisco, powstała wielka elektrownia fotowoltaiczna o mocy aż 280 MW. Co ciekawe, instalację zaprojektowano tak, aby mimo ogromnych rozmiarów nie było widać jej z żadnej publicznej drogi.
Inna ciekawostka to zastosowanie w projekcie o nazwie Solar Flats po raz pierwszy nowej generacji modułów First Solar (seria 6).
Amerykański First Solar, specjalizujący się w produkcji modułów fotowoltaicznych w technologii CdTe, to największy na świecie producent cienkowarstwowych modułów PV.
Nowa seria modułów First Solar to – jak zapewnia amerykański producent – nowe podejście do modułów mających zastosowanie głównie w inwestycjach w naziemne farmy fotowoltaiczne, mające przyczynić się do ograniczenia niezbędnych komponentów i kosztów inwestycji po stronie tzw. BOS (Balance of System).
Amerykański producent informuje, że budowa tych modułów umożliwia zmniejszenie ilości niezbędnych komponentów montażowych o 1/5, co dodatkowo przełoży się na niższe koszty inwestycji i produkcji energii.
Pojedyncze moduły serii 6 o mocy nominalnej ok. 420 W posiadają rozmiar 2009 mm x 1232 mm, a ich powierzchna wynosi 2,47 m2, co jest rozmiarem porównywalnym do rozmiarów polikrystalicznych modułów PV o nominalnej mocy około 400 W, złożonych z 72 ogniw.
First Solar zapewnia, że jego nowe moduły produkują średnio o 8 proc. energii więcej, w przeliczeniu na zainstalowaną jednostkę mocy, niż tradycyjne moduły krystaliczne. Ich zaleta to niski współczynnik temperatury wynoszący +/-0,32 proc./st. C, co powinno oznaczać większe uzyski energii zwłaszcza w gorącym klimacie.
Ponadto zaletą ma być budowa tych modułów umożliwiająca zmniejszenie ilości niezbędnych komponentów montażowych o 20 proc., co dodatkowo przełoży się na niższe koszty inwestycji i produkcji energii.
First Solar zapewnia, że wyprodukowanie pojedynczego modułu serii 6 na w pełni zautomatyzowanych liniach produkcyjnych zajmuje tylko 3,5 godziny.
Deweloper nie podaje, ile energii ma wytwarzać wyposażona w nowe moduły First Solar wielka farma fotowoltaiczna w Kalifornii, informując jedynie, że produkcja będzie odpowiadać zapotrzebowaniu generowanemu przez ok. 116 tys. średniej wielkości kalifornijskich gospodarstw domowych.
Według danych U.S. Energy Information Administration, przeciętne zużycie energii w Kalifornii wynosi ok. 6,7 MWh rocznie w przeliczeniu na gospodarstwo domowe, co jest niemal najniższym wynikiem w USA.
Energia z farmy fotowoltaicznej California Flat będzie sprzedawana na podstawie dwóch wieloletnich umów PPA. Pierwsza została zawarta ze stanowym dostawcą energii, a druga z komercyjnym odbiorcą.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.