W tych krajach będzie rozwijać się energetyka słoneczna CSP
Technologia CSP umożliwiająca produkcję i jednocześnie magazynowanie energii ze słońca, w ostatnich latach była w cieniu błyskawicznie rozwijającej się i taniejącej fotowoltaiki. Jednak zdaniem brytyjskiej firmy konsultingowej GlobalData, w kolejnych latach potencjał CSP znowu zacznie rosnąć.
Koszt energii wytwarzanej z wykorzystaniem termalnych elektrowni słonecznych CSP (Concetrated Solar Power) pozostaje nadal wyraźnie wyższy od kosztów energii produkowanej z fotowoltaiki. Jednak także w przypadku CSP poprawiono efektywność kosztową, a elektrownie tego typu pozwalają od razu zmagazynować nadwyżki energii i dostarczyć w czasie, kiedy jest ona potrzebna.
Jak wynika z analizy ekspertów Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA), opublikowanej w styczniu br., średnia cena energii z elektrowni fotowoltaicznych w regionie Zatoki Perskiej spadła poniżej 0,03 USD/kWh, natomiast cena energii słonecznej, ze sterowalnych, dających zdolność przechowywania nadwyżek energii elektrowni słonecznych typu CSP spadła do poziomu 0,073 USD/kWh.
Jak zaznacza IRENA, to poziom poniżej kosztu produkcji energii z gazu naturalnego, który ponoszą niektóre koncerny energetyczne działające w regionie posiadającym ogromne zasoby tego surowca.
Z raportu opublikowanego teraz przez londyńską firmę GlobalData wynika, że w najbliższych latach globalny potencjał elektrowni typu CSP zwiększy się z 5,59 GW na koniec ub.r. (w tym 601 MW powstało w roku 2018) do 7,62 GW w roku 2020, następnie do 15,29 GW w roku 2026 oraz 22,36 GW w roku 2030.
– Globalny rynek CSP wchodzi w okres ożywienia wynikającego ze spadku kosztów generacji dzięki mechanizmom aukcyjnym i hybrydowym inwestycjom PV-CSP. Magazynowanie energii w technologii CSP będzie zyskiwać na znaczeniu z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na stabilną energię – komentuje Pavan Kumar Vyakaranam, analityk GlobalData.
Inwestycje w elektrownie słoneczne CSP mają być realizowane głównie w Chinach, Chile, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.
Chińczycy w ubiegłym roku mieli uruchomić elektrownie CSP o mocy około 200 MW, czyli 7-krotnie wyższej niż łączna moc elektrowni tego typu działających w Chinach do końca 2017 r.
Chińskie inwestycje w CSP to zasługa programu wsparcia obejmującego 20 pilotażowych inwestycji, w przypadku których produkcja energii zostanie objęta taryfami gwarantowanymi w wysokości ok. 0,172 USD/kWh.
Największe inwestycje w CSP mogą zostać zrealizowane w Maroku. Strategia energetyczna tego kraju przewiduje zwiększenie zainstalowanego potencjału energetyki słonecznej do 2 GW do roku 2020, a energia z CSP ma zaspokajać do tego czasu aż 42 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, dostarczając ja zwłaszcza w czasie wieczornego wzrostu konsumpcji.
Inwestycje w CSP zostaną zrealizowane także w Dubaju, gdzie aukcja przeprowadzona w roku 2017 skutkowała ofertami sprzedaży energii po cenach wynoszących od około 0,945 USD/kWh do 0,1735 USD/kWh.
W tym roku ogromną elektrownię CSP uruchomił w RPA francuski koncern energetyczny Engie.
W elektrowni słonecznej o mocy 100 MW, która powstała w RPA, rzędy parabolicznych luster nagrzewają ciecz, która po zamianie w parę napędza turbinę produkującą energię elektryczną, przy czym ta technologia daje możliwość zmagazynowania części ciepła i wykorzystania go do produkcji energii elektrycznej w późniejszym terminie.
Instalacja CSP wykonana przez francuski koncern, dla którego jest to pierwsza tego rodzaju inwestycja, zajmuje teren 4,5 km2 i składa się z 384 tys. luster
System ma oferować możliwość dostarczania energii elektrycznej jeszcze przez ok. 4,5 godziny po zachodzie słońca.
Engie wylicza, że termalna elektrownia słoneczna ma produkować energię w ilości pozwalającej na pokrycie zapotrzebowania około 179 tys. gospodarstw domowych w południowoafrykańskim dystrykcie John Taolo Gaetsewe.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o