Największy fundusz inwestycyjny świata stawia na małą fotowoltaikę
Potężne fundusze inwestycyjne już od wielu lat angażują pieniądze, którymi zarządzają, w inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii. Do tej pory interesowały się jednak głównie wielkimi projektami wiatrowymi czy fotowoltaicznymi. Teraz to się zaczyna zmieniać.
Największy fundusz inwestycyjny świata, BlackRock, uzgodnił inwestycję w firmę CleanCapital zarządzającą małymi elektrowni fotowoltaicznymi w USA.
Wartość aktywów CleanCapital, na które składają się mniejsze elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 100 MW, wycenia się na 300 mln dolarów.
CleanCapital posiada w sumie 108 elektrowni fotowoltaicznych o mocach od 25 kW do 12,6 MW, zlokalizowanych w 11 stanach USA.
Wcześniej, w ubiegłym roku w CleanCapital zainwestował inny potężny fundusz CarVal Investors. Dzięki zebranemu kapitałowi wartemu 250 mln dolarów, wraz z pozyskanym finansowaniem, możliwe mają być akwizycje odnawialnych źródeł energii o wartości sięgającej miliarda dolarów.
Współpraca z CarVal Investors miała umożliwić już przejęcie od hiszpańskiego dewelopera X-Elio aktywów fotowoltaicznych na łączną moc 14,23 MW, zlokalizowanych w Kalifornii i Vermont. Przejęte instalacje produkują energię m.in. na potrzeby lokalnych szkół.
CleanCapital nie podaje, ile zainwestował teraz BlackRock, informując jedynie, że to skala porównywalna do inwestycji CarVal Investors.
Zanim BlackRock zdecydował się na dużą inwestycję w CleanCapital, obie firmy miały współpracować przy akwizycji portfolio 60 projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 47 MW.
Potwierdzeniem zainteresowania mniejszymi elektrowniami fotowoltaicznymi ze strony wielkich funduszy inwestycyjnych jest także zgłoszona w ostatnich dniach inwestycja funduszu inwestycyjnego z grupy Goldman Sachs.
Jeden z funduszy Goldman Sachs przejął od dewelopera SunPower bazujące na leasingu portfolio zlokalizowanych w dziewięciu stanach USA około 200 mniejszych elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 233 MW. Wartość tej transakcji została wyceniona na 86,9 mln dolarów.
Z kolei w ubiegłym tygodniu inwestycję na amerykańskim rynku mniejszych systemów PV ogłosił duński fundusz Kirkbi, właściciel grupy LEGO, który do tej pory inwestował w zakresie OZE głównie w offshore, przejmując udziały m.in. w morskich farmach wiatrowych Borkum Riffgrund 1 (312 MW) i Burbo Bank Extension (258 MW).
Teraz Kirkbi przejął większościowe udziały w amerykańskim oddziale niemieckiego dewelopera projektów fotowoltaicznych Enerparc, który posiada ponad 30 elektrowni fotowoltaicznych zlokalizowanych w 19 stanach USA (niemiecki Enerparc zarządza aktywami PV o łącznej mocy ok. 1,5 GW).
Decyzje inwestycyjne podjęte przez Black Rock, Goldman Sachs czy Kirkbi pokazują, że atrakcyjnymi, dającymi stabilne przychody i pewne stopy zwrotu inwestycjami w obszarze OZE stają się już nie tylko ogromne farmy wiatrowe czy wielkie farmy fotowoltaiczne.
To ważna informacja dla biznesów agregujących mniejsze elektrownie OZE, a także impuls dla rozwoju tego segmentu energetyki odnawialnej.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.