IEO policzył projekty na polskim rynku PV

IEO policzył projekty na polskim rynku PV
Fot. Maybatt

W najnowszej aktualizacji bazy projektów na polskim rynku fotowoltaicznym Instytut Energetyki Odnawialnej doliczył się 1,8 tys. projektów. IEO szacuje, że w ubiegłym roku zrealizowano w Polsce 10 razy więcej farm fotowoltaicznych niż w roku 2017.  

Jak podkreśla Instytut Energetyki Odnawialnej, większość inwestycji w farmy fotowoltaiczne jest planowana w Polsce z myślą o aukcyjnym systemie wsparcia.

W tegorocznej aukcji Ministerstwo Energii przewiduje objęcie wsparciem projektów o łącznej mocy około 750 MW w stosunku do około 500 MW w farmach fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW, których właściciele zyskali 15-letnie gwarancje sprzedaży energii w aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie ubiegłego roku.

REKLAMA

IEO wylicza przy tym, że w ubiegłym roku wybudowano prawie 10 razy więcej instalacji niż we wcześniejszym roku. Dodatkowo w 2017 roku zanotowano spadek rocznego przyrostu mocy zainstalowanej w stosunku do trendu z poprzednich lat. Powodem tego mogła być – jak ocenia Instytut – zmiana systemu wsparcia z zielonych certyfikatów na system aukcyjny.

Jak ponadto podaje Instytut, w miesiącach od lipca do października 2018 roku czterech głównych operatorów sieci dystrybucyjnych zatwierdziło 374 nowych projektów fotowoltaicznych, wśród których blisko 150 uzyskało już warunki przyłączenia do sieci. Łączna moc przyłączeniowa nowych instalacji wynosi około 380 MW.

REKLAMA

Ogólnie w bazie przygotowanej przez IEO znajduje się 383 zrealizowanych inwestycji i prawie 1,8 tys. projektów aktualnych.

Aktualizując ich bazę, Instytut Energetyki Odnawialnej zidentyfikował ponadto około 50 nowych inwestorów.

Nowe projekty najczęściej mają moc przyłączeniową do 1 MW i w ostatnim czasie uzyskały decyzję środowiskową. Może to wskazywać, że część z tych projektów jest przygotowywana na tegoroczną aukcję – ocenia Instytut.

IEO zauważa przy tym, że na rynku dominują projekty o jednostkowych mocach od 0,5 do 1 MW, a więc o maksymalnej mocy umożliwiającej udział w aukcjach dla mniejszych projektów wiatrowych i fotowoltaicznych, podczas gdy obserwowany jest spadek liczby aktywnych, większych projektów, co IEO tłumaczy m.in. kalkulacją inwestorów, którym nie opłaca się zbyt wcześnie ponosić pełnych kosztów opłat związanych z procedurą przyłączania do sieci.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.