Na co zwrócić uwagę przy zmianie sprzedawcy energii?
{więcej}Od 1 lipca 2007 roku dzięki zasadzie TPA (z ang. Third Party Access, czyli „dostęp trzeciej strony”) każdy odbiorca ma prawo zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Niewielu jednak sią na to decyduje, a należy sobie uświadomić jak wiele pieniędzy można zaoszczędzić dobierając odpowiedniego sprzedawcę do naszych potrzeb. Firmy z powodu znacznego zużycia energii powinny być najbardziej zainteresowane dobraniem sprzedawcy – informuje Optimal Energy.
Jakie są możliwości podpisywania kontraktów?
Odbiorca może sam przeprowadzić całą procedurę zmiany, co jest procesem długim i męczącym. Może również po dokonaniu wyboru sprzedawcy udzielić mu pełnomocnictwa do załatwienia dalszych formalności, co w obecnej sytuacji rynkowej jest po porostu standardem oferowanym przez wszystkie alternatywne spółki obrotu. Kolejną możliwością jest nieodpłatne skorzystanie z podmiotów doradczych, które dzięki posiadaniu umów partnerskich z dużą ilością sprzedawców pomogą w negocjacjach cen energii i dobraniu optymalnej oferty dla firmy, a przede wszystkim załatwią wszelkie formalności.
Jak płacić mniej? Co w umowie możemy negocjować?
Możemy negocjować przede wszystkim wysokość stawki energii czynnej, a także comiesięcznie doliczaną opłatę handlową, którą przy wyborze odpowiedniej oferty można w całości pominąć.
Bardzo ważna jest gwarancja stałej ceny, która da pewność odbiorcy płacenia wynegocjowanej stawki w całym okresie obowiązywania umowy. Na etapie wyboru sprzedawcy, klient jest w uprzywilejowanej sytuacji, ponieważ niektórzy sprzedawcy oferują również gwarancję obniżki stawki, czy oferowania najniższej ceny (jeżeli Odbiorca znajdzie korzystniejszą ofertę). Ciekawym rozwiązaniem jest także danie możliwości renegocjacji podpisanej umowy, odnoszącej się do stawki za energię czynną, w trakcie obowiązywania kontraktu. Z perspektywy ostatnich lat obserwowany jest spadek cen, dzięki czemu klient ma możliwość podążania za tym trendem i np. w połowie rocznego kontraktu obniżyć swoje rachunki jeszcze wyraźniej.
Poza energią czynną rachunki można obniżyć dobierając odpowiednio parametry związane z przesyłem energii. Należą do nich: dobór odpowiedniej mocy umównej i wybór odpowiedniej grupy taryfowej, która powoduje dzielenie dnia na strefy czasowe. Konieczna jest do tego analiza profilu zużycia energii elektrycznej przez firmę. Wprowadzenie w zakładach produkcyjnych kompensacji mocy biernej zminimalizuje dodatkowe opłaty za pobór energii biernej naliczanej przez OSD.
Na jakie zapisy zwracać szczególną uwagę?
– kary za wcześniejsze rozwiązanie umowy;
– stosowany dla Odbiorcy okres rozliczeniowy;
– wysokość opłaty handlowej;
– informacje o trybie i zasadach, jakim podlega ewentualna zmiana treści umowy;
– czas i forma wypowiedzenia umowy
Na ile czasu podpisywać umowę?
Umowę zwykle oferowane są na czas od 1 do 3 lat. Sytuacja na rynku energii ma to do siebie, że spadające ceny powinny skłaniać klientów do podpisywania umów maksymalnie 24 miesięcznych. W przypadku dużych zakładów przemysłowych warto zastanowić się nad możliwością skorzystania z kontraktu elastycznego, czyli bieżącej negocjacji cen w odniesieniu do stawek giełdowych. Rozwiązanie to wymaga najczęściej wsparcia firmy doradczej lub korzystania z usług doradcy biznesowego przypisanego do danej firmy.
Jakie dodatkowe korzyści można otrzymać?
Sprzedawcy energii elektrycznej prześcigają się w pomysłach na zachęcenie firm do skorzystania z ich ofert. Możemy spotkać się z usługą Telefonicznej Asysty Prawnej, która zapewnia m.in. bieżące konsultacje prawne, przygotowanie dokumentów, czy system informujący firmę o obowiązujących prawach i obowiązkach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oferty sprzedawców zapewniają całodobową darmową interwencję elektryka w razie awarii, a także indywidualną opiekę doradcy dla danej firmy. Niektórzy poszli o krok dalej, są sprzedawcy oferujący dodatkowo dostęp do opieki medycznej na terenie całej Polski oraz dostęp do szybkiej pomocy specjalistów z różnych dziedzin.