Projekt "Longlife": powstał budynek energooszczędny droższy tylko o 20% od tradycyjnego
Redakcja
25-07-2013
{więcej}Ruszyła projekt ‘LONGLIFE INVEST’, który jest kontynuacją poprzedniego projektu ‘LONGLIFE’. Politechnika Gdańska jest jednym z partnerów w projekcie, w którym uczestniczą także: Uniwersytet Techniczny w Berlinie, Instytut LONGLIFE, Uniwersytet w Wilnie, Uniwersytet w Kłajpedzie, SPS Centrum w Wilnie, Główny Instytut Górnictwa w Polsce oraz Regionalna Agencja Rozwoju z Obwodu Leningradzkiego Rosji (partner stowarzyszony).
Nadrzędnym celem ‘LONGLIFE INVEST’ jest projekt i budowa domu akademickiego w Kłajpedzie charakteryzującego się zrównoważeniem i energooszczędnością. W procesie projektowania i budowy zostaną wykorzystane wnioski opracowane w poprzednim projekcie ‘LONGLIFE’. Podstawowym zadaniem jest zredukowanie zapotrzebowania projektowanego budynku na energię pierwotną ze źródeł nieodnawialnych poniżej 40 kWh/(m2 rok) przy jednoczesnym wzroście kosztów budowy nie większym niż 20% w stosunku do standardowego budynku.
W projekcie ‘LONGLIFE’ opracowano szczegółowe wytyczne dla budownictwa zrównoważonego i energooszczędnego oraz kryteria oceny biorące pod uwagę obecny stan prawny, technologiczny i wiedzy w krajach uczestniczących w programie (w formie bazy technologii, materiałów i sposobów oceny rozwiązań projektowych oraz wytycznych realizacji i użytkowania budynków zrównoważonych). W ramach projektu ‘LONGLIFE INVEST’ zostanie zbudowany pilotażowy zrównoważony budynek domu akademickiego dla Uniwersytetu w Kłajpedzie.
REKLAMA
Będzie to tzw. „dobry budynek”, tj. budynek zrównoważony z otaczającym środowiskiem, stwarzający bezpieczne i zdrowe miejsce pracy i zamieszkania, niezanieczyszczający środowisko naturalne, o bardzo niskich kosztach utrzymania oraz dający satysfakcję użytkownikom z przebywania w nim i przyjemność w kontakcie zewnętrznym przechodniom (zgodnie z certyfikatem ’LONGLIFE’). Wykorzystane zostaną najnowsze techniki pasywnego i aktywnego ogrzewania/chłodzenia budynków. W budynku pilotażowym zostaną wykonane obszerne badania polowe do weryfikacji jego skuteczności w redukcji energii. Planowana inwestycja będzie na bieżąco monitorowana a proces budowy
REKLAMA
zostanie poddany ocenie działań przewidzianych w projekcie Longlife. Audytorem nadzorującym realizację planowanej inwestycji będzie stowarzyszenie non-profit, jakim jest Instytut Longlife.
Innowacyjny charakter projektu polega na praktycznym wdrożeniu wytycznych projektowania i realizacji budynku zrównoważonego ‘LONGLIFE’, jednolitych dla wszystkich krajów biorących udział w projekcie i ich dokładnej ocenie. W trakcie realizacji i użytkowania obiektu prowadzone będą przez uczestników projektu także warsztaty i szkolenia z zakresu budownictwa zrównoważonego. Zastosowane i sprawdzone rozwiązania i technologia budynku prototypowego będą wykorzystane do realizacji innych typów budynków mieszkalnych. materiał prasowy
REKLAMA
Zapisz się do newslettera Gramwzielone.pl!
Bądź na bieżąco z wiadomościami, nowościami i ofertami firm z rynku energii odnawialnej.