W drugiej połowie roku zapłacimy mniej za prąd?
{więcej}Urząd Regulacji Energetyki postuluje obniżenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w drugim półroczu br. Swoje stanowisko argumentuje spadkiem cen energii na rynku hurtowym. Obniżenia cen energii nie chcą natomiast jej sprzedawcy.
W ostatnich miesiącach obserwujemy spadek giełdowej ceny energii notowanej na Towarowej Giełdzie Energii. Obecnie cena energii na rynku konkurencyjnym kształtuje się na poziomie ok. 150-160 zł/MWh, podczas gdy na przełomie 2012/2013 energia na TGE kosztowała jeszcze ok. 200 zł/MWh. Według URE, spadek hurtowych cen energii jest przesłanką do obniżenia taryfy dla gospodarstw domowych w drugiej połowie 2013 r. Urząd podkreśla jednak, że nie ma wystarczającej siły, aby wymusić na sprzedawcach energii obniżenie cen.
W tym tygodniu minął termin na składanie przez sprzedawców cen energii taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych w drugim półroczu br. Tauron, PGE, Enea i Energa chcą utrzymania cen energii na obecnym poziomie i takie stanowisko sformułowały we wnioskach złożonych do URE.
Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, przy uzględnieniu średnich zarobków energia w Polsce jest droższa niż w innych krajach Unii Europejskiej. „DGP” podaje przykład rynku niemieckiego, na którym cena energii dla gospodarstw domowych jest co prawda o wiele wyższa niż w Polsce – energia w niemieckiej „taryfie G” kosztuje ok. 0,25 €/kWh – to przy uwzględnieniu średnich zarobków w obu krajach, Polacy płacą za energię relatywnie więcej. Udział kosztu energii i paliw w budżetach polskich gospodarstw domowych to ok. 10%, podczas gdy w budżetach gospodarstw domowych w Niemczech udział ten wynosi ok. 5%.
gramwzielone.pl