Dom modułowy alternatywą dla budynków murowanych?
Decyzja o budowie domu wiąże się z wyborem odpowiedniej technologii, w której będzie stawiany. Najchętniej budujemy domy murowane, ponieważ głęboko wierzymy, że są trwalsze i cieplejsze.
Wybór metody modułowej stwarza jednak możliwość zmiany tego podejścia – taki dom różni się od budynków murowanych zarówno w metodzie wznoszenia, jak i sposobie użytkowania – czytamy na ekonews.com.pl.
Dom tradycyjny czy prefabrykowany?
Decydując się na postawienie domu murowanego, często rozkłada się tę inwestycję na lata. Zdarza się, że to rozwiązanie nierzadko przekracza możliwości finansowe inwestorów, zamieniając szansę na poprawę warunków zamieszkania w wątpliwą przyjemność. System modułowy pozwala na diametralną zmianę dotychczasowej filozofii budowania domu. Osoby decydujące się na to rozwiązanie nie mają potrzeby zastanawiania się nad jego trwałością – z pewnością spełni ich oczekiwania. Budownictwo modułowe łączy w sobie najlepsze cechy budownictwa drewnianego i murowanego, z tym, że przy użyciu drewna jako konstrukcji, inwestor uzyskuje w szybkim czasie ciepły, energooszczędny i przyjazny człowiekowi dom na pokolenia – mówi Sylwester Jankowski z firmy Tektum, stawiającej na Dolnym Śląsku domy w technologii modułowej. Budynki wykonane w gotowych prefabrykatów, jeżeli są właściwie użytkowane, mogą w doskonałym stanie przetrwać nawet kilkaset lat. Ich dodatkowym atutem jest niska cena, która w porównaniu do tradycyjnych budynków murowanych jest o około 30% niższa – dodaje Jankowski
Gotowy w trzy miesiące
Technologia murowana wymaga podziału pracy na etapy, co w konsekwencji rozkłada czas inwestycji na kilka lat. Krótki okres wznoszenia domu modułowego jest możliwy do osiągnięcia, ponieważ większość elementów jest wcześniej przygotowywana w fabryce. Montaż prefabrykowanych modułów na placu budowy trwa zaledwie kilka dni. Można go przeprowadzić bez względu na porę roku. Poza wykonaniem fundamentów, mokre roboty, które trzeba prowadzić w temperaturze dodatniej, nie są wymagane. Sprawniej przebiega także rozprowadzenie instalacji oraz wykończenie domu wewnątrz – zaznacza Jankowski. Wszelkie materiały nie muszą zalegać na placu budowy, bowiem trafiają na miejsce prosto z fabryki, nie niszcząc tym samym terenu wokół domu. Nie trzeba także poświęcać czasu na ciągłe doglądanie i zaopatrywanie budowlańców.
Energooszczędnie i akustycznie
Ogrzanie domu murowanego w naszej strefie klimatycznej pochłania 2/3 kosztów jego rocznej eksploatacji. Większe zużycie energii w tradycyjnych budynkach to wynik występowania mostków termicznych, niskiej izolacyjności cieplnej ścian zewnętrznych, czy powszechnego stosowania wentylacji naturalnej. Konstrukcja ścian domu modułowego charakteryzuje się współczynnikiem ciepła na poziomie 0,17 KW/m2, dzięki czemu średni koszt jego utrzymania jest o 70% niższy od podobnego budynku murowanego, w przypadku którego współczynnik ciepła wynosi 0,30 KW/m2. Budynek postawiony w technologii skandynawskiej szybciej się nagrzewa i dłużej utrzymuje ciepło. Charakteryzuje się również bardzo dobrą dźwiękoszczelnością na poziomie 54dB. Izolacja ścian i stropu przy pomocy wysokiej jakości wełny mineralnej zapobiega rezonowaniu, dzięki czemu tłumione są hałasy dobiegające z otoczenia.
Modułowy sposób na dom
Decyzję o wyborze metody stawiania domu można uznać za kluczową dla powodzenia inwestycji. Z uwagi na znaczące różnice wykonawcze i użytkowe rozwiązań murowanych i modułowych, to właśnie szybkość wykonania, trwałość, walory energooszczędne oraz cena powinny stanowić główne kryteria, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej technologii.
Źródło: www.portal-prasowy.pl / www.ekonews.com.pl