Za jaką emisję CO2 odpowiada każdy z nas?

Za jaką emisję CO2 odpowiada każdy z nas?
foto: Ivan Cabrera, flickr cc-by-2.0

Ile podczas codziennych czynności – od wysłania emaila po przygotowania śniadania, czy oglądania telewizji – wytwarzamy dwutlenku węgla?

Wzrastająca emisja dwutlenku węgla do atmosfery i związane z nią zmiany klimatyczne to nieprzerwanie jeden z najczęściej komentowanych tematów. Z wielu stron słyszymy informacje związane z koniecznością redukcji ilości wytwarzanego przez działalność człowieka CO2. Samochody elektryczne, energia pochodząca ze źródeł odnawialnych to tylko jedne z wielu sposób na ograniczenie emisji gazów cieplarniach.

Nie wszyscy zdajemy sobie jednak sprawę, że każda nasza, nawet najmniejsza czynność związana jest z wytworzeniem pewnej ilości dwutlenku węgla. W życiu codziennym, mówiąc o emisji CO2 konkretnymi liczbami posługują się przede wszystkim producenci samochodów, określając w ten sposób parametry silnika. Ale ile CO2 produkuje każdy z nas na co dzień, podczas zwykłych czynności?

REKLAMA
REKLAMA

Właśnie na to pytanie przynosi odpowiedź interaktywna wizualizacja opracowana przez GE i Davida McCandlessa, który zawodowo zajmuje się analizą i wizualizacją zestawów danych oraz opracowywaniem infografik. Owocem ich pracy jest wizualizacja, która pokazuje ile CO2 produkujemy podczas codziennych czynności – biorąc prysznic (182 kg CO2 rocznie), pijąc kawę (210 kg COrocznie), a nawet ile dwutlenku węgla emitowanego jest podczas meczu piłki nożnej (820 ton CO2) czy festiwalu muzyki (168 ton CO2).

Zaprezentowane narzędzie pozwala w bardzo ciekawy sposób dowiedzieć się, ile dwutlenku węgla wytwarza wysłanie sms’a (0,014g), ile lot z Londynu do Tokio (1056kg) ,a ile światowa produkcja energii (6,4 biliona ton rocznie). Jednocześnie, wizualizacja jest skonstruowana tak, że wszystkie ujęte aktywności można przeglądać w łatwy i intuicyjny sposób – od związanej z najmniejszą, do największej emisji CO2. Wizualizacja zawiera bardzo różnorodne dane – zarówno dotyczące codziennych czynności (ładowanie telefonu – 1,6g dziennie, przygotowanie kubka herbaty – 72g, odkurzanie mieszkania – 73kg rocznie), ilości CO2 wytwarzanego rocznie przez mieszkańców poszczególnych krajów (Australijczyk – 30 ton, Amerykanin – 28t, Brytyjczyk – 15t, Chińczyk 3,3t), czy też ilości dwutlenku węgla wytwarzanego przy okazji produkcji różnych przedmiotów (wyprodukowanie komputera – 720kg, wyprodukowanie laptopa – 200kg), czy takich informacji jak to, ile dwutlenku węgla generowanego jest przez wszystkie loty pasażerskie w Europie w ciągu jednego dnia – aż 560t!


Więcej: http://visualization.geblogs.com/visualization/co2/

Grayling