Ile będzie kosztować energia w 2011 r.
Co przyniesie 2011 rok w zakresie cen energii elektrycznej czy gazu dla polskich gospodarstw domowych? {więcej}
Od wielu lat w naszym kraju nowy rok oznacza podwyżki cen energii. Nie inaczej będzie także w roku 2011. Jak informuje Rzeczpospolita, w tym roku możemy spodziewać się podwyżek cen energii elektrycznej o 4-7 proc. – w zależności od operatora, z którego usług korzystamy. Oznacza to, że za prąd będziemy płacić miesięcznie o kilka złotych więcej.
Jak informuje gazeta, gospodarstwa domowe, które w całym roku zużyją do 2 megawatogodzin energii elektrycznej, zapłacą za nią średnio w sumie od 904 do 1019 zł.
Podwyżki cen prądu przełożą się także pośrednio na wzrost cen innych towarów. Same koszty związane z opłatami za energię to dla polskiego gospodarstwa domowego ok. 11 proc. wszystkich wydatków.
Co więcej, o ile cennik energii przyjmuje się z góry na cały rok, w ciągu właśnie rozpoczynającego się roku możemy spodziewać się kolejnych podwyżek cen prądu. O uwolnienie cen energii walczyć będą w Urzędzie Regulacji Energetyki koncerny energetyczne, mające przy tym poparcie Ministerstwa Gospodarki.
Pod koniec 2010 roku funkcję Prezesa URE przestał pełnić Mariusz Swora, który sprzeciwiał się uwolnieniu cen energii, a to właśnie Prezes URE ma decydujący wpływ na kształtowanie się cen energii.
Jak argumentują dostawcy energii, branża energetyczna w Polsce stoi przed koniecznością gruntownej modernizacji, co wiąże się z ogromnymi kosztami. Koszty te firmy energetyczne spróbują częściowo przerzucić na odbiorcę końcowego.
– Sądząc po tym, jak duża jest różnica między zatwierdzonymi przez regulatora podwyżkami cen a tym, czego oczekiwały firmy, nowe wnioski o zmianę cenników są w ciągu roku realne – Rzeczpospolita cytuje Grzegorza Lota, dyrektora ds. sprzedaży w Vattenfall Polska.
Szansą na obniżenie rachunków za prąd jest zmiana dostawcy energii, co jest jednak procesem czasochłonnym i może potrwać około dwóch miesięcy – nawet mimo uproszczenia procedur z tym związanych.
W przeciwieństwie do ubiegłych lat stanieje natomiast gaz – o ok. 3 proc. Zdaniem ekspertów obniżka cen gazu będzie miała jednak tylko krótkotrwały charakter.
źródło: Rzeczpospolita/ red. gramwzielone.pl