Gdynia wybuduje energooszczędne mieszkania
Gdynia wybuduje pierwszy w Polsce energooszczędny blok mieszkalny, który ma być zasilany w energię przez niewidoczne panele słoneczne. {więcej}
Budynek powstanie w ramach projektu Longlife, któremu patronuje Unia Europejska, a którego celem jest promocja zrównoważonego budownictwa w rejonie Morza Bałtyckiego. Biorą w nim udział także Niemcy, Dania, Litwa i Rosja, a Polska jest reprezentowana przez Politechnikę Gdańską.
To właśnie naukowcy z gdańskiej uczelni pracują nad nowatorską technologią, która ma zapewnić ekologiczne ogrzewanie budynku. Chodzi o tzw. barierę termiczną. Będzie ona zasilana przez energię słoneczną, jednak nie za pomocą tradycyjnych paneli fotowoltaicznych, umieszczonych na dachu budynku.
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej nie zdradzają jeszcze szczegółów, w jaki sposób pozyskiwana będzie energia. Wiadomo, że generować ją mają elektrownie słoneczne, które będą jednak niewidoczne.
Energia pozyskana ze słońca ma być gromadzona i przechowywana przez specjalną baterię zlokalizowaną w gruncie pod budynkiem. Bateria termiczna składać się będzie z systemu rurek zainstalowanych w ścianach budynku, dzięki którym wewnątrz utrzymywać się będzie określona temperatura, a straty ciepła zostaną ograniczone niemal do zera. W dodatku, system zaprojektowany przez Politechnikę Gdańską gwarantuje odpływ powietrza na zewnątrz bez potrzeby instalowania klimatyzacji.
Władze Gdyni liczą, że w obliczu wzrostu cen energii, niskie koszty eksploatacji projektowanego budynku zainteresują potencjalnych lokatorów.
– Dlatego właśnie miasto chce zainwestować w taki dom socjalny. Niskie koszty eksploatacji pozwolą na mieszkanie w komfortowych warunkach za niską cenę. Jest spore zapotrzebowanie na budownictwo socjalne, więc ten pomysł wydał nam się świetny – mówi portalowi Trojmiasto.plRoman Witowski z Urzędu Miasta Gdynia.
Zakłada się, że koszt energooszczędnego budynku będzie niewiele wyższy od tradycyjnych rozwiązań. Gdynia liczy, że na jego budowę uda się pozyskać fundusze z Unii – nawet 1 mln euro. Pierwsi mieszkańcy ekologicznego budynku mają w nim zamieszkać na przełomie 2012 i 2013 roku.
Red. Gramwzielone.pl