Kredyt z dopłatą do kolektorów – kolejne oferty banków

Kolejne dwa banki współpracujące z NFOŚiGW udostępniły kredyt z dotacją na zakup kolektorów słonecznych. Jakie proponują warunki? {więcej}

Kolejnymi bankami z listy sześciu banków działających we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zakresie dotacji na zakup solarów są: Bank Polskiej Spółdzielczości, a także – należący również do Grupy BPS – Warszawski Bank Spółdzielczy.

Wcześniej, jako pierwszy swoją ofertę dla zainteresowanych zaciągnięciem kredytu na zakup i montaż instalacji solarnej z dopłatą uaktywnił Mazowiecki Bank Regionalny, a następnie Bank Ochrony Środowiska. Pozostałe banki – Krakowski Bank Spółdzielczy oraz Gospodarczy Bank Wielkopolski powinny uruchomić akcję kredytową na kolektory z dopłatą NFOŚiGW w najbliższym czasie.

REKLAMA

Oprocentowanie kredytu z dotacją na zakup kolektorów w Banku Polskiej Spółdzielczości będzie obliczane w oparciu o trzymiesięczny WIBOR + 3 punkty proc. Prowizja Banku wyniesie 2 proc. Kredyt na zakup solarów z dofinansowaniem z NFOŚiGW w BPS będzie można zaciągnąć na 10 lat.

REKLAMA

Z kolei Warszawski Bank Spółdzielczy będzie przyznawał kredyt z dotacją na solary na okres od 3 do 72 miesięcy. Oprocentowanie w WBS będzie ustalane w oparciu o WIBOR 3M + marża, której wysokość wynosi 6 pkt proc. – w przypadku kredytu do 36 miesięcy i 6,9 pkt proc. – w przypadku kredytu na okres do 72 miesięcy. Osoby posiadające rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w tym banku będą mogły liczyć na obniżenie oprocentowania o 0,5 pkt proc. Prowizja za udzielenie kredytu, którą naliczy WBS, wyniesie od 3 do 5 proc.

Kredyt Warszawskiego Banku Spółdzielczego może pokryć do 100 proc. kosztów inwestycji. Do kosztów kwalifikowanych WBS zalicza: koszt projektu budowlano-wykonawczego zatwierdzonego przez osobę posiadającą uprawnienia projektowe, koszt nabycia oraz montażu kolektorów (z certyfikatem Solar Keymark i zgodnych z normą PN EN-12975-2) i pozostałych elementów instalacji – zasobnika, przewodów, aparatury kontrolno-pomiarowej (ciepłomierz musi spełniać normę PN EN 1434). Podobnie jak we wcześniej udostępnionych ofertach kredytowych, w przypadku oferty WBS do kosztów kwalifikowanych będzie można wliczyć VAT – o ile beneficjentowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia tego podatku.

Rodzaje podmiotów, które mogą ubiegać się o kredyt z dotacją na kolektory, jak i warunki oraz specyfikacja instalacji solarnych, w przypadku wyżej wymienionych banków nie różnią się od ogólnych, wcześniej przyjętych zasad, o których informacje znajdują się tutaj.

 

Red. Gramwzielone.pl