Polska wycofała dotacje na piece gazowe. Bruksela ma wątpliwości

Polska wycofała dotacje na piece gazowe. Bruksela ma wątpliwości
Gramwzielone.pl (C)

W nowej edycji największego krajowego programu walki ze smogiem Czyste Powietrze nie można już otrzymać dotacji na piece gazowe. Takiej możliwości nie ma już także w innych krajowych programach dofinansowania. Mimo to Polska i tak jest w gronie państw, które znalazły się na celowniku Komisji Europejskiej w związku z obowiązkiem wycofania wsparcia dla indywidualnych urządzeń grzewczych na paliwa kopalne. 

Od początku 2025 r. w krajach Unii Europejskiej wszedł w życie zakaz preferencyjnego finansowania inwestycji w kotły grzewcze zasilane węglem, ropą lub gazem. Wymóg ten wynika ze znowelizowanej dyrektywy EPBD (ang. Energy Performance of Buildings).

Od początku tego roku preferencje fiskalne i dofinansowanie można przyznawać w UE tylko na urządzenia grzewcze zasilane paliwami uznawanymi za odnawialne. Możliwe jest ponadto wsparcie hybrydowego systemu grzewczego łączącego kocioł grzewczy z urządzeniem wytwarzającym ciepło z wykorzystaniem energii odnawialnej (np. z kolektorami słonecznymi lub pompą ciepła). W takiej sytuacji preferencje finansowe lub podatkowe będą mogły nadal być stosowane, ale tylko w przypadku znaczącego wykorzystania energii z OZE, a wsparcie ma być proporcjonalne do udziału zielonej energii w ogólnej produkcji ciepła.

REKLAMA

Przepisy dyrektywy EPBD w tym zakresie zostały już przez Polskę w praktyce wdrożone. Dofinansowania na urządzenia zasilane paliwami kopalnymi nie można uzyskać już w uruchomionej wczoraj (31 marca 2025 r.) nowej edycji programu Czyste Powietrze. Dofinansowania na kotły zasilane paliwami kopalnymi nie ma już także w innych krajowych programach wsparcia gospodarstw domowych.

Wsparcie dla urządzeń na paliwa kopalne zostało wycofane przez Polskę także na poziomie fiskalnym. Wdrożone w naszym kraju zmiany w przepisach podatkowych spowodowały, że nie można już korzystać z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu, montażu i podłączenia do sieci kotłów olejowych i kotłów gazowych, co było jeszcze możliwe w zeszłym roku.

Wątpliwości Komisji Europejskiej

Te działania nie zadowoliły jednak Komisji Europejskiej, która uznała, że Polska – podobnie jak kilka innych państw Unii Europejskiej – nie wdrożyła na czas unijnych regulacji w tym zakresie. Pod koniec zeszłego tygodnia Komisja wszczęła postępowanie o naruszenie unijnego prawa wobec Polski, a także Belgii, Bułgarii, Niemiec, Grecji, Luksemburga, Austrii, Rumunii i Słowenii.

REKLAMA

Wskazane kraje otrzymały od Brukseli dwa miesiące na wdrożenie odpowiednich zmian w krajowych regulacjach, aby definitywnie wykluczyć wsparcie dla inwestycji w kotły zasilane paliwami kopalnymi. W kolejnych krokach Komisja Europejska może wydać tzw. uzasadnione opinie, a następnie skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości. W przypadku naszego kraju wyjaśnienie wątpliwości, które mają unijni urzędnicy, może okazać się formalnością.

.

.
Więcej na temat obowiązujących od 1 stycznia 2025 r. zasad dofinansowania na domowe urządzenia grzewcze w artykule: Koniec dofinansowania i ulgi termomodernizacyjnej na piece na gaz, olej i węgiel.

Piotr Pająk

Piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.