Zabytki przejdą termomodernizację dzięki dotacjom z NFOŚiGW
Ponad pół miliarda złotych przeznaczy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na poprawę efektywności energetycznej w zabytkowych budynkach użyteczności publicznej. Wiadomo, które obiekty przejdą termomodernizację.
Środki na termomodernizację i montaż instalacji OZE w w zabytkowych budynkach użyteczności publicznej pochodzą z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wybrał do wsparcia 45 projektów.
Na termomodernizację zabytków przeznaczona zostanie kwota ponad 549 mln zł. Dotacje mają się przyczynić do poprawy efektywności zabytkowych budynków wybranych do dofinansowania.
Dotacje dla projektów z 11 województw
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Poprawa efektywności energetycznej w zabytkowych budynkach użyteczności publicznej (wraz z instalacją OZE)”, działania 1.1 „Efektywność energetyczna” pozytywnie ocenił 45 projektów z 11 województw. Są to województwa: dolnośląskie (7 projektów), wielkopolskie (3), zachodniopomorskie (5), podkarpackie (1), małopolskie (5), mazowieckie (10), łódzkie (3), kujawsko-pomorskie (3), śląskie (3), pomorskie (1) i warmińsko-mazurskie (4).
Dotacje na poprawę efektywności energetycznej obejmą budynki użyteczności publicznej znajdujące się pod ochroną konserwatorską. Zadania, które mogą być objęte dofinansowaniem, obejmują m.in.:
- ocieplenie obiektu;
- wykorzystanie technologii odzysku ciepła;
- przyłączenie do sieci ciepłowniczej lub w ograniczonym zakresie gazowej;
- instalację nowych niskoemisyjnych lub odnawialnych źródeł ciepła lub energii elektrycznej na potrzeby własne (przydomowe magazyny energii i pompy ciepła);
- wymianę oświetlenia na bardziej energooszczędne;
- zastosowanie systemów zarządzania energią w budynku;
- modernizację systemów wentylacji i klimatyzacji;
- działania edukacyjne w zakresie podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństwa;
- dodatkowe prace realizujące cele wynikające z Zielonego Ładu, a nieujęte w audycie, np. podjazdy dla niepełnosprawnych, punkty ładowania, zielone ściany.
Modernizacje szpitali, uczelni i izb skarbowych
Projekty wybrane do wsparcia zgłoszone zostały głównie przez szkoły wyższe dysponujące zabytkowymi budynkami. Wśród nich znajdują się obiekty: Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Łódzkiej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i kilku innych uczelni.
Pozytywnie ocenione wnioski o wsparcie złożyły także szpitale. Do wsparcia wybrano projekty: 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką we Wrocławiu, SPZOZ Szpitala Specjalistycznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Złocieńcu oraz Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
Ponadto dotacje na termomodernizację budynków trafią do Karkonoskiego Parku Narodowego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Ministerstwa Finansów, Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz kilkunastu izb administracji skarbowej.
Pełną listę projektów wybranych do wsparcia można pobrać na tej stronie.
Podpisanie umów z beneficjentami zaplanowano na pierwszy kwartał 2025 r.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Już wyobrażam sobie Wawel ocieplony 20 cm styropianu.Okna plastikowe trzyszybowe i piękne białe plastikowe drzwi.Na dachu fotowoltaika, na ścianach pełno klimatyzacji a przy wejściu ogromną pompa ciepla