Koniec dofinansowania i ulgi termomodernizacyjnej na piece na gaz, olej i węgiel

Koniec dofinansowania i ulgi termomodernizacyjnej na piece na gaz, olej i węgiel
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Od początku 2025 r. w Unii Europejskiej obowiązuje zakaz dofinansowania i preferencji podatkowych dla osób inwestujących w domowe systemy grzewcze na paliwa kopalne. W Polsce oznacza to m.in. zmiany w uldze termomodernizacyjnej. Odpowiednie zmiany w naszym prawie pojawiły się tuż przed końcem 2024 r.

Zakaz dofinansowania i ulg podatkowych na inwestycje w domowe źródła ogrzewania zasilane gazem ziemnym, olejem opałowym i węglem wynika z unijnej dyrektywy EPBD (ang. Energy Performance of Buildings).

Znowelizowana dyrektywa EPBD wprowadza dodatkowe wymogi mające służyć poprawie efektywności energetycznej i obniżeniu zanieczyszczenia powietrza generowanego przez sektor budownictwa. Większość nowych przepisów z tej dyrektywy państwa członkowskie powinny wprowadzić do końca maja 2026 r., jednak wyjątkiem jest przepis zakazujący preferencyjnego finansowania i wspierania przepisami podatkowymi inwestycji w domowe źródła ogrzewania zasilane paliwami kopalnymi.

REKLAMA

Zakaz od 2025

Zgodnie z dyrektywą EPBD na domowe systemy grzewcze na gaz ziemny, ropę czy węgiel od 1 stycznia 2025 r. nie będzie można otrzymać dotacji, preferencyjnych pożyczek ani zachęt fiskalnych w postaci obniżonego opodatkowania. Od początku tego roku kraje Unii Europejskie mogą nadal wspierać finansowo inwestycje w kotły grzewcze zasilane paliwami kopalnymi, tylko jeśli decyzja o wsparciu została podjęta przez końcem 2024 r.

Unijna dyrektywa z nowych ograniczeń wyłącza hybrydowe systemy grzewcze łączące np. kocioł gazowy z urządzeniami do produkcji ciepła ze źródeł odnawialnych. Takimi dodatkowymi urządzeniami mogą być pompy ciepła lub kolektory słoneczne. Wsparcie będzie można także uzyskać na kotły zasilane gazami odnawialnymi takimi jak biometan czy zielony wodór, a także na kotły zasilane z sieci gazowej, w której przeważają paliwa odnawialne.

Docelowo paliwa kopalne mają zostać całkowicie wycofane z ogrzewania budynków na terenie Unii Europejskiej do 2040 r.

Co zmieni się w Polsce?

Nowe przepisy z dyrektywy EPBD oznaczają wyłączenie wsparcia na instalacje grzewcze zasilane paliwami kopalnymi w centralnych i lokalnych programach dofinansowania.

REKLAMA

Zmianie ulegną także zasady przyznawania ulgi termomodernizacyjnej, z której wykluczone zostaną wydatki związane z zakupem domowych urządzeń grzewczych na gaz ziemny, olej opałowy czy węgiel. Zmiany w tym zakresie przewiduje rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw tuż przed końcem 2024 r.

Rozporządzenie uchyla możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu, montażu i podłączenia do sieci kotłów olejowych i kotłów gazowych. Nowe przepisy oznaczają także koniec premii termomodernizacyjną w przypadku nabycia i montażu kotłów olejowych, kotłów gazowych, zbiorników na gaz lub olej oraz przyłącza do sieci gazowej. Możliwe będzie natomiast uwzględnienie w uldze wydatków poniesionych na przyłączenie do sieci ciepłowniczej (ale już nie sieci gazowej).

Zmiany w podatkowej uldze termomodernizacyjnej weszły w życie 1 stycznia 2025 r.

Za rok kolejne obowiązki z dyrektywy EPBD

Już za rok zgodnie z dyrektywą EPBD w Unii Europejskiej wprowadzany będzie obowiązek montażu na budynkach systemów produkujących energię elektryczną lub/i cieplną ze słońca. Od 1 stycznia 2026 r. obowiązkowe stanie się wyposażanie nowych budynków – jeśli będą do tego odpowiednie warunki – w panele fotowoltaiczne lub/i kolektory słoneczne.

Solarny obowiązek będzie wprowadzany na terenie Unii Europejskiej stopniowo. Najpierw od 1 stycznia 2026 r. wymóg instalacji systemów zasilanych energią słoneczną obejmie nowe budynki komercyjne i publiczne. W kolejnych latach będzie on obejmować kolejno istniejące budynki komercyjne i publiczne przechodzące gruntowną modernizację (2027), nowe budynki mieszkalne (2028), a ostatecznie także wszystkie istniejące budynki należące do sektora publicznego (2030).

Piotr Pająk

Piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.