Dotacje na termomodernizację szkół. Nabór będzie później
Nabór wniosków o dotacje na termomodernizację szkół w konkursie z budżetem 1,3 mld złotych rozpocznie się później, niż początkowo planował NFOŚiGW. Przesunięcie terminu związane jest z sytuacją gmin w południowo-zachodniej Polsce, które ucierpiały na skutek powodzi.
Celem programu „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół” jest termomodernizacja około 250 budynków instytucji edukacyjnych – szkół i przedszkoli – oraz wymiana przestarzałych źródeł ciepła. Wsparcie otrzymają inwestycje realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przesunął teraz termin uruchomienia naboru wniosków w nowym programie na 14 października nr. W ten sposób Fundusz chce dać więcej czasu na przygotowanie wniosku gminom z południowo-zachodniej części kraju, które muszą mierzyć się ze skutkami powodzi.
Dofinansowanie w nowym programie NFOŚiGW będzie udzielane na projekty termomodernizacji szkół i przedszkoli, w tym na wymianę lub modernizacją źródła ciepła z uwzględnieniem zastosowania odnawialnych źródeł energii. Dotacje pokryją do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, przy limicie jednostkowego kosztu 1400 zł za 1 m2 powierzchni o regulowanej temperaturze powietrza.
Warunkiem dofinansowania będzie przeprowadzenie audytu energetycznego, który wykaże przynajmniej 30-proc. spadek zapotrzebowania na energię pierwotną obiektów szkolnych oraz redukcję zapotrzebowania na energię końcową na poziomie co najmniej 25 proc. w stosunku do stanu istniejącego.
Pieniądze mogą otrzymać projekty termomodernizacji szkół rozpoczęte po 1 lutego 2020 r., przy czym inwestycje podlegające dofinansowaniu nie mogą zostać ukończone przed dniem złożenia wniosku. Inwestycje powinny być gotowe do szybkiej realizacji ze względu na okres rozliczeniowy mijający w połowie 2026 r.
Nabór wniosków w programie „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół” będzie prowadzony do 30 grudnia br. lub do wyczerpania środków. Budżet naboru wynosi 1,3 mld zł. Pieniądze pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.