REKLAMA
 
REKLAMA

Emeryci w Czechach dostaną dopłaty do termomodernizacji

Emeryci w Czechach dostaną dopłaty do termomodernizacji
fot. Lukáš Vaňátko/Unsplash

Czeskie Ministerstwo Środowiska dofinansowuje seniorom i gospodarstwom domowym znajdującym się w trudnej sytuacji termomodernizację domów. Wsparcie jest udzielane na bardzo korzystnych warunkach. 

Czesi w ubiegłym roku uruchomili dwa programy dotacyjne, które miały skłonić mieszkańców do podjęcia działań w zakresie energooszczędności i termomodernizacji domów. Oba spotkały się z dużym zainteresowaniem.

Pierwszy program to „Nová zelená úsporám Light” (Light: Nowe Zielone Oszczędności; NZU Light), który ruszył w styczniu 2023 r. Budżet pierwszego naboru wyczerpał się w drugiej połowie zeszłego miesiąca, kolejny nabór rozpocznie się 25 czerwca. Drugi program natomiast to „Oprav dům po babičce” (Wyremontuj Dom Babci), uruchomiony we wrześniu ubiegłego roku.

REKLAMA

Czeskie Ministerstwo Środowiska postanowiło zmodyfikować zasady obu programów od tego miesiąca.

Dotacja z góry, pokrycie 100 proc. kosztów

W programie NZU Light zwiększona została kwota dofinansowania. Od czerwca seniorzy i osoby o niskich dochodach w Czechach będą mogli otrzymać do 250 tys. koron (prawie 44 tys. zł) na ocieplenie domu – o 100 tys. koron więcej niż dotychczas. Ponadto wsparcie będzie mocniej ukierunkowane na gospodarstwa domowe znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji. Kolejna istotna zmiana to premiowanie w ramach programu izolacji domu.

Jak zaznacza czeski resort środowiska, program NZU Light spełnił już swoje zadanie – pomógł ponad 75 tys. gospodarstw domowych o niskich dochodach w czasie kryzysu energetycznego. Jego celem było zapewnienie szybkiej pomocy mieszkańcom zagrożonym ubóstwem energetycznym. W ramach programu dofinansowywane są łatwe i szybkie do wdrożenia środki: częściowa izolacja elewacji, dachu, podłogi lub sufitu, wymiana okien i drzwi wejściowych oraz ogrzewanie wody z kolektorów słonecznych.

Co istotne dla grupy docelowej – wsparcie udzielane jest w wysokości do 100 proc. inwestycji i wypłacane z góry.

O sukcesie programu świadczą liczby. Od momentu jego uruchomienia prawie 80 tys. gospodarstw domowych ubiegało się o dotację na łączną kwotę 9 mld koron [około 1,6 mld zł – red.]. Ogromną zaletą programu jest zaliczka i możliwość bezpłatnego skorzystania z pełnej pomocy przeszkolonych konsultantów, którzy pomogą wnioskodawcom w złożeniu wniosku, ocenie ich sytuacji oraz wyborze wykonawcy lub nadzorze nad realizacją – powiedział minister środowiska Petr Hladík.

Budżet w ramach drugiego naboru wyniesie 3 mld koron (ponad 500 mln zł).

Lepsza izolacja – więcej oszczędności

Czeski minister środowiska wskazał, że od czerwca br. wnioskodawcy w ramach programu NZU Light będą mogli otrzymać do 250 tys. koron dofinansowania i pełną uzyskaną kwotę przeznaczyć na izolację domu.

Okazuje się, że środki związane z izolacją nieruchomości znacznie zwiększają oszczędność energii w nieruchomości. Jednocześnie jednak docieplenie wiąże się z większymi nakładami finansowymi, dlatego konieczne jest uczynienie go jeszcze bardziej korzystnym dla wnioskodawców. W związku z tym kwota dotacji będzie teraz obliczana nie według metra ocieplonej elewacji lub ryczałtów za izolację innych konstrukcji, ale według metra kwadratowego, w tym okien i drzwi. Będzie to odzwierciedlać rzeczywisty stan wskaźnika izolacji – wyjaśnił Petr Hladík.

W zasadach programu rozszerzono zakres dofinansowania – obok wcześniej wspieranej izolacji elewacji, dachu, podłogi i sufitu teraz dofinansowanie obejmie także izolację podłóg na glebie oraz innych konstrukcji mających kontakt z glebą.

Jednocześnie resort klimatu w Czechach postanowił zmniejszyć poziom dofinansowania do ogrzewania wody za pomocą kolektorów słonecznych. Ma to być związane ze spadającymi cenami takich urządzeń.

Dotacja na system solarny z istniejącym kotłem będzie teraz wynosić 50 tys. koron (poprzednio 60 tys.), a z nowym kotłem 70 tys. koron (poprzednio 90 tys.). W ramach wsparcia skupiamy się bardziej na przegrodach zewnętrznych budynków i możliwości bardziej kompleksowej izolacji, która przynosi największe korzyści dla gospodarstw domowych pod względem oszczędności energii i pieniędzy – podkreślił Petr Valdman, dyrektor Czeskiego Funduszu Ochrony Środowiska.

REKLAMA

Tylko jedna nieruchomość

W ramach programu NZU Light wsparcie trafi do seniorów i gospodarstw domowych o najniższych dochodach. Od czerwca wprowadzono dodatkowe kryterium ograniczające.

Program NZU Light został uruchomiony w czasie kryzysu energetycznego, kiedy wrażliwe gospodarstwa domowe z wysokimi cenami energii potrzebowały pomocy tak szybko, jak to możliwe. Teraz, gdy sytuacja się ustabilizowała, chcemy ponownie skierować wsparcie do najbardziej potrzebujących. Dlatego też wprowadzamy kryterium jednej nieruchomości mieszkaniowej dla wnioskodawców – osób starszych z emeryturą. Będziemy ich wspierać, jeśli posiadają tylko jedną nieruchomość mieszkalną. Nie będą mogli mieć żadnej innej nieruchomości ani udziału w innej nieruchomości mieszkalnej, w tym mieszkania własnościowego lub spółdzielczego – powiedział Petr Valdman.

Warunek ten jednak nie będzie dotyczyć osób pobierających zasiłek mieszkaniowy, zasiłek rodzinny lub rentę inwalidzką trzeciego stopnia.

Wyremontuj Dom Babci – wsparcie kompleksowego remontu

Jak podaje czeski resort środowiska, dzięki uruchomionemu we wrześniu 2023 r. programowi Wyremontuj Dom Babci wzrosło zainteresowanie kompleksowymi remontami domów. Jest on skierowany głównie do aktywnych zawodowo gospodarstw domowych, których dom rodzinny nie spełnia standardów. W ramach programu wsparcie udzielane jest z góry i może wynieść ponad 1 mln koron (ponad 175 tys. zł).

Dotychczas do programu zgłosiło się już 2521 gospodarstw domowych, które wnioskowały o kwotę 2,2 mld koron (ponad 386 mln zł).

To dzięki programowi Wyremontuj Dom Babci wzrosło zapotrzebowanie na kompleksowe remonty domów – w porównaniu z poprzednim etapem programu Nowe Zielone Oszczędności zainteresowanie kompleksowymi remontami wzrosło 11-krotnie; od października 2021 r. do maja 2022 r. mieliśmy 419 wniosków, a po uruchomieniu programu Wyremontuj Dom Babci od października 2023 r. do maja 2024 r. liczba wniosków wzrosła do 4509 – wskazał minister Hladík.

W marcu tego roku Ministerstwo Środowiska wynegocjowało z towarzystwami budowlanymi i bankami ofertę kredytu preferencyjnego dla uczestników programu. Minister zaznaczał, że jest to pierwszy w historii instrument finansowy, który zakłada współpracę między sektorem bankowym a państwem.

Otrzymanie dotacji w ramach programu uzależnione jest od wdrożenia optymalnej izolacji, która może być uzupełniona innymi środkami oszczędzania energii, takimi jak instalacja fotowoltaiki, pomp ciepła lub systemów zbierania wody deszczowej.

Także dla posiadaczy drugiego lokum

Od tego miesiąca w programie Wyremontuj Dom Babci złagodzono warunek posiadania tylko jednej nieruchomości mieszkalnej. Teraz oprócz domu, którego dotyczy wniosek o dotację, wnioskodawca może posiadać jeszcze jeden budynek mieszkalny lub udział w nieruchomości mieszkalnej, w tym kondominium lub mieszkaniu spółdzielczym.

Od momentu uruchomienia programu stało się jasne, że osoby, które np. mają częściowy udział w nieruchomości w ramach osiedla lub w innej nieruchomości, ale nie mogą w niej mieszkać, nie będą kwalifikować się do wsparcia. Jednocześnie często były to gospodarstwa domowe, które mieszkają w małym, nieodpowiednim mieszkaniu i planują przeprowadzić się do domu rodzinnego, ale muszą mieszkać w swoim dotychczasowym mieszkaniu na czas remontu. Dzięki tej zmianie możliwe będzie wsparcie szerszego grona wnioskodawców – wyjaśnił minister Hladík.

W programie pozostawiono warunek stałego zamieszkania w zmodernizowanej nieruchomości przez 10 lat od daty przedstawienia dowodu wykonania remontu.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady