Bank pomoże zmniejszyć koszty termomodernizacji
Alior Bank wprowadził kredyt inwestycyjny do grantu OZE udzielanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego na termomodernizację budynków wielorodzinnych. Kredyt można przeznaczyć na zakup, montaż, budowę lub modernizację instalacji odnawialnego źródła energii.
Na początku lutego br. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) rozpoczął przyjmowanie wniosków o dofinansowanie na montaż instalacji fotowoltaicznych w blokach wielorodzinnych w ramach grantu OZE. Grant można przeznaczyć na zakup, montaż i budowę nowej instalacji OZE lub jej modernizację, w wyniku której zainstalowana moc wzrośnie o co najmniej 25 proc. Do kosztów przedsięwzięcia wlicza się również koszt infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania instalacji OZE. Grant może pokryć do 50 proc. kosztów inwestycji.
Realizowany od 7 miesięcy nabór wniosków o dotacje na montaż fotowoltaiki na blokach wielorodzinnych cieszy się sporym zainteresowaniem. O dofinansowanie w ramach grantu OZE wystąpiło już ponad 2,4 tys. wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.
Teraz Alior Bank wprowadził kredyt inwestycyjny do grantu, rozszerzając tym samym ofertę finansowania termomodernizacji budynków wielorodzinnych.
Dla kogo kredyt do grantu OZE?
O kredyt do maksymalnej kwoty 5 mln zł mogą ubiegać się właściciele i zarządcy budynków wielorodzinnych, np. wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Warunkiem koniecznym otrzymania kredytu jest jednak wcześniejsza pozytywna decyzja BGK o przyznanie grantu.
Klient wnioskuje o finansowanie bezpośrednio do BGK. Kredyt inwestycyjny do grantu OZE jest udzielany na okres do 20 lat. Bank uzależnia decyzję o przyznaniu finansowania od oceny wiarygodności i zdolności kredytowej klienta i nie stosuje zabezpieczeń materialnych.
Alior Bank nie pobiera prowizji za wcześniejszą spłatę kapitału kredytu w formie grantu OZE i oferuje klientom pełne wsparcie ekspertów ds. finansowania termomodernizacji, m.in. pomoc w wypełnianiu dokumentów i przygotowywaniu kalkulacji.
Grant termomodernizacyjny
Oprócz grantu OZE zarządcy budynków wielorodzinnych mogą uzyskać dofinansowanie na inwestycje poprawiające efektywność energetyczną i generujące oszczędności związane ze zmniejszeniem zużycia energii także w ramach tzw. grantu termomodernizacyjnego. Zakłada on wsparcie inwestycji, które umożliwią zmniejszenie zapotrzebowania budynków na energię.
Grant termomodernizacyjny wynosi 10 proc. kosztów inwestycji i jest udzielany dodatkowo – obok udostępnianej wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym tzw. premii termomodernizacyjnej – jeżeli w wyniku przeprowadzonej termomodernizacji budynek będzie spełniał wymagania określone w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki w zakresie izolacyjności cieplnej i oszczędności energii.
Grant MZG
Kolejny z instrumentów zapisanych w ustawie to grant MZG (mieszkaniowy zasób gminy) zakładający dofinansowanie w wysokości 30 proc. kosztów inwestycji, które będzie udzielane na poprawę efektywności energetycznej w budynkach z mieszkaniowego zasobu gminy.
Środki z grantu MZG można przeznaczyć na pokrycie części kosztów remontu lub przebudowy budynku mieszkalnego, który jest własnością gminy lub jednoosobowej spółki gminnej albo części takiego budynku zajmowanego przez lokatora na podstawie obowiązującej umowy najmu.
Warunek otrzymania grantu MZG jest taki, że przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku musi zostać wykonane przyłącze do scentralizowanego źródła ciepła, wymienione źródła energii na OZE, zastosowana wysokosprawna kogeneracja lub powinna nastąpić zmiana źródeł ciepła na niskoemisyjne (z wyłączeniem kotłów na paliwo stałe).
Prosument lokatorski
Niedawno weszły w życie zmiany w ustawie o OZE, które ułatwią produkcję energii mieszkańcom budynków wielorodzinnych w ramach formuły prosumenta lokatorskiego. Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, zarządcy nieruchomości, a także inne podmioty, których instalacja OZE jest przyłączona za licznikiem części wspólnej budynku wielolokalowego, będą mogły otrzymać na swój rachunek 100 proc. wartości wprowadzonej do sieci energii.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
To jest prawdziwa rewolucja! Będę rozmawiał ze swoją wspólnotą na temat wykorzystania tego wsparcia przy rozbudowie instalacji PV na dachu naszego bloku. Wspólnota Gawra- Warszawa Ursus.