W Warszawie powstanie inteligentna sieć ciepłownicza

W Warszawie powstanie inteligentna sieć ciepłownicza
Foto. Adam Smok, flickr cc

Veolia Energia Warszawa S.A. wprowadza w stolicy „Inteligentną Sieć Ciepłowniczą”. Nowatorski projekt pozwoli na redukcję emisji dwutlenku węgla nawet o 14 tys. ton rocznie oraz przybliży miasto do modelu „Smart City”. Inwestycja jest warta 52 mln zł i uzyskała 30-proc. dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – informuje Veolia. 

Warszawska sieć ciepłownicza zostanie wyposażona w innowacyjną infrastrukturę, która umożliwi monitorowanie poszczególnych elementów oraz zarządzanie nimi na odległość. Dotychczas każda zmiana ustawień była wprowadzana „ręcznie” w konkretnych lokalizacjach. Teraz kontrola nad 3 przepompowniami, 79 komorami ciepłowniczymi oraz 2,5 tys. węzłami ciepłowniczymi będzie realizowana zdalnie. System będzie również wyposażony w aplikacje wspierające proces decyzyjny. Zapewnią one stały dostęp do niezbędnych danych i zaproponują optymalne rozwiązanie.

Wdrożenie projektu usprawni użytkowanie miejskiej sieci ciepłowniczej oraz zapewni wysoką jakość i niezawodność dostaw ciepła do odbiorców. Ponadto doprowadzi do zredukowania strat ciepła na przesyle i ograniczenia emisji CO2.

REKLAMA

Inwestycja przyniesie wymierne korzyści dla mieszkańców i dla środowiska. Odbiorcom zapewni podniesienie jakości dostaw ciepła poprzez elastyczne reagowanie na chwilowe zapotrzebowania klientów na ciepło i skrócenie czasu reakcji w sytuacjach awaryjnych. Środowisko zaś odczuje pozytywny wpływ poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla – rocznie emisja dwutlenku węgla spadnie o 14,5 tys. ton, co jest równoważne z posadzeniem miliona drzew. Projekt zostanie zrealizowany do połowy 2017 roku, a prace zaplanowane są w taki sposób, aby nie wpłynąć znacząco na komfort użytkowników końcowych. Niezbędne ograniczenia w dostawach ciepła nie będą trwały dłużej niż 2 godziny – wyjaśnia Paweł Balas, Dyrektor Projektu ISC.

System ciepłowniczy firmy Veolia Energia Warszawa S.A. to jeden z największych w Unii Europejskiej. Składa się z ponad 1 700 km sieci dostarczającej ciepło systemowe do 19 tys. obiektów na terenie Warszawy, co pokrywa 80% potrzeb mieszkańców stolicy.

REKLAMA

W ramach inwestycji stołeczna sieć ciepłownicza zostanie wyposażona w infrastrukturę do monitorowania efektywności przesyłu ciepła oraz do optymalizacji jej pracy. Zastosowane rozwiązania umożliwią optymalny dobór czynnika grzewczego w źródłach i sterowania urządzeniami tak, aby przesył ciepła odbywał się z minimalnymi stratami.

Ograniczenie strat przesyłowych pozwoli na zwiększenie efektywności energetycznej równoważne ogrzaniu ok. 5 tys. mieszkań o powierzchni 65 mkw. Dzięki wdrożeniu projektu roczna emisja dwutlenku węgla zostanie zredukowana o 14,5 tys. ton, co odpowiada posadzeniu 1 mln drzew. Ze względu na wymiar ekologiczny i innowacyjność, inwestycja realizowana przez firmę Veolia Energia Warszawa S.A. uzyskała 30 proc. dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Veolia Energia Warszawa S.A. zarządza największą w Unii Europejskiej siecią ciepłowniczą, dostarczającą ciepło systemowe i ciepłą wodę do 80% budynków w Warszawie. Każdego dnia ponad 1100 pracowników Spółki czuwa nad bezpieczeństwem i pewnością dostaw ciepła, dbając o właściwe funkcjonowanie 1740 km stołecznej sieci ciepłowniczej i tysięcy węzłów cieplnych.

Od października 2011 r. Spółka jest częścią międzynarodowej Grupy Veolia, europejskiego lidera w zakresie usług energetycznych. Wpisując się w filozofię Grupy, wdraża w Warszawie rozwiązania efektywne energetycznie, zgodne z polityką zrównoważonego rozwoju. Firma przyczynia się do rozwoju miasta i społeczności lokalnych poprzez aktywne wsparcie inicjatyw edukacyjnych, naukowych, sportowych i kulturalnych.

Veolia Energia Warszawa S.A. współpracuje również ze środowiskiem naukowym – na bazie Ośrodka Badań i Rozwoju Ciepłownictwa utworzone zostało nowoczesne, międzynarodowe Centrum badań i innowacji w ciepłownictwie – Heat Tech Center, jeden z pięciu na świecie ośrodków prowadzących badania nad poprawą efektywności systemów energetyki miejskiej i przemysłowej.

komunikat prasowy