G11 czy G12 – co wybrać?
G11 czy G12 – co wybrać?
W wyniku liberalizacji rynku energii elektrycznej w Polsce od 1 lipca 2007 roku nabywcy energii elektrycznej uzyskali nie tylko prawo do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej, ale również do wyboru taryfy. Tajemniczo oznaczone nazwami G11 i G12 taryfy dla gospodarstw domowych oferują nam różne rozwiązania cenowe, z których trzeba umieć odpowiednio korzystać. Na czym polega różnica między nimi i która taryfa pozwoli nam więcej zaoszczędzić?
Taryfa jednostrefowa G11 jest uznawana za najbardziej uniwersalną i w związku z tym jest najczęściej wybierana przez standardowego odbiorcę. Jej cechą charakterystyczną jest stała cena energii bez względu na dzień tygodnia i godzinę. Dla niektórych jednak korzystniejsze są taryfy dwustrefowe G12, w których energia jest tańsza poza szczytem. Strefa z niższą stawką taryfową obowiązuje przez 10 godzin w ciągu doby – między godziną 22 a 6 rano (tzw. dolina nocna) oraz w godzinach 13-15 (tzw. dolina dzienna). Strefa z wyższą stawką taryfową obowiązuje przez pozostałe 14 godzin, czyli w godzinach 6-13 (tzw. szczyt przedpołudniowy) oraz w godzinach 15-22 (tzw. szczyt popołudniowy).
– Można łatwo zauważyć, że energia w taryfach dwustrefowych jest znacznie droższa właśnie wtedy, kiedy przeciętna osoba zużywa jej najwięcej, czyli rano od 6:00 i wieczorem do 22:00 – mówi David Vlnka, członek zarządu firmy Energie 2 – To, czy potrafimy wykorzystać zalety taryfy G12 zależy jedynie od tego, czy potrafimy i możemy zaplanować odpowiednio obowiązki domowe, np. robić pranie i włączać zmywarkę po godzinie 22. Takie rozwiązanie jest również korzystne dla osób, które pracują na nocną zmianę, albo są na emeryturze. Osoby spędzające cały dzień w domu mogą wykorzystać maksymalnie czas między godziną 13 a 15.
Jeśli posiadamy dużą rodzinę, gdzie prąd używany jest głównie do oświetlenia a domownicy korzystają z podstawowych sprzętów domowych AGD i RTV o każdej porze dnia i nocy, a na dodatek nie zamierzają zmienić swoich przyzwyczajeń, polecamy taryfę jednostrefową. Taryfą dwustrefową warto natomiast zainteresować się wtedy, gdy posiadamy w domu odbiorniki prądu o dużej mocy, np. ogrzewanie elektryczne lub bojler elektryczny.
Oprócz G11 oraz G12 istnieją także inne taryfy dostępne dla gospodarstw domowych, z których większość to modyfikacje taryf podstawowych. Jedną z nich jest taryfa G12w, zwana taryfą weekendową, w której strefa z niższą stawką taryfową oprócz doliny dziennej oraz doliny nocnej obowiązuje przez cały weekend (zazwyczaj od 22 w piątek do 6 w poniedziałek). Najczęściej do strefy z niższą stawką taryfową zaliczamy również święta i dni wolne od pracy. Kolejną taryfą godną uwagi jest ta z gwarancją stałej ceny, która zapewnia stałość wielkości opłat w określonym umową czasie, najczęściej na okres 12 miesięcy. Taryfa ta jest coraz popularniejsza, gdyż przy założeniu dalszych wzrostów cen energii ochroni nas przed jakimikolwiek podwyżkami w trakcie obowiązywania umowy. Dzięki temu oprócz bieżącego oszczędzania zyskujemy zabezpieczenie na przyszłość.
Ciekawą propozycją jest taryfa przedpłatowa G11p. Aby z niej korzystać musimy posiadać licznik przedpłatowy. W tym celu powinniśmy się zwrócić do naszego dystrybutora, który dokonuje instalacji na własny koszt. W taryfie przedpłatowej często nie jest pobierana opłata abonamentowa lub jest o 50% niższa, co powoduje, że całkowite koszty zakupu energii również spadają. W taryfie przedpłatowej płacimy za energię elektryczną „z góry” kupując określoną przez nas liczbę kWh i korzystamy z niej aż do wyczerpania. Taryfa ta może być niezwykle korzystna w przypadku, gdy nie mamy tytułu prawnego do zajmowanego mieszkania, bądź wynajmujemy je innym osobom. Nie istnieje wówczas ryzyko, że najemca zostawi nas z niezapłaconymi rachunkami za energię.
Jak sprawdzić, która taryfa będzie dla nas najlepsza? Dobrym pomysłem może być stworzenie godzinowego grafiku, na który nanosimy czas pracy urządzeń a następnie godziny stref czasowych, które obowiązują w poszczególnych taryfach.
Agata (24 lata, singielka) cały dzień pracuje, a po pracy zazwyczaj wychodzi z koleżankami na drinka. Wraca do domu między 20 a 22 i dopiero wtedy, albo w weekendy, ma okazję zrobić pranie. Również wieczorem suszy włosy, prasuje, czyta książki przy sztucznym świetle. Najlepszą taryfą dla Agaty będzie G12r.
Z drugiej strony przyjrzyjmy się przykładowi pani Janiny i pana Leszka, którzy od 10 lat są na emeryturze. Wstają skoro świt i kładą się spać przed 22. W godzinach nocnych (między 22 a 6) zazwyczaj nie zużywają prądu. Pranie mogą zrobić w czasie tzw. doliny dziennej, między godziną 13 a 15. Korzystniejsza będzie dla nich taryfa G11, w której stawki w ciągu dnia są niższe niż w przypadku G12.
Jak widać, przed podpisaniem umowy dobrze jest zastanowić się, kiedy najczęściej korzystamy z prądu. Wybierając odpowiednią dla naszego gospodarstwa domowego taryfę możemy zmniejszyć nasze rachunki nawet o 20%! Warto zaznaczyć, że dokonana przez nas zmiana taryfy w ramach grupy G nie obciąża nas żadnymi kosztami finansowymi – nasz dystrybutor lub sprzedawca nie pobiera za to opłat. Tak więc, wymiana oraz dostosowanie licznika nie wymaga od nas żadnych nakładów finansowych, tym bardziej ważne jest dokładne zgłębienie dostępnej oferty.