Austria dofinansuje budowę przemysłowych instalacji kolektorów słonecznych
W austriackim Grazu powstaje jedna z największych w Europie przemysłowych instalacji kolektorów słonecznych. To efekt programu wsparcia, który w celu rozwoju tego typu systemów solarnych przygotował rząd w Wiedniu.
Instalacja kolektorów słonecznych w Grazu będzie się składać z kolektorów słonecznych o powierzchni 7 tys. m2. Spodziewana roczna produkcja energii wyniesie 3,5 mln kWh.
Część instalacji działa już od roku 2007, kiedy zainstalowano 5 tys. m2 kolektorów słonecznych, a teraz zostanie rozbudowana o 2 tys. m2 z wykorzystaniem wydajniejszych kolektorów. Produkcja energii ma ruszyć jesienią tego roku.
Inwestycja jest realizowana przez miejscową firmę Solid, a operatorem instalacji kolektorów będzie Solar Nahwärme GmbH.
Austriacki rząd uruchomił już 5. edycję programu wsparcia dedykowanego dużym instalacjom kolektorów słonecznych. Na ten cel przeznaczy 5 mln euro. Wsparcie dotyczy instalacji o powierzchni od 100 m2 do 2 tys. m2.
Jak zaznacza rząd w Wiedniu, celem programu nie jest tylko zwiększenie produkcji zielonej energii, ale także wsparcie rodzimej branży producentów i instalatorów systemów energetyki słonecznej termalnej. Od momentu uruchomienia programu cztery lata temu dofinansowanie otrzymało już 165 przemysłowych instalacji kolektorów słonecznych.
Globalnym liderem w zakresie wykorzystania przemysłowych instalacji kolektorów słonecznych jest Dania.
W maju br. uruchomiono tam największą tego typu instalację na świecie. Moc systemu kolektorów słonecznych, który powstał w duńskim mieście Dronninglund, wynosi 26 MWth. Łączna powierzchnia kolektorów słonecznych to 37,57 tys. m2. System solarny został wyposażony w zbiornik o pojemności 61,7 tys. m3.
Szacuje się, że instalacja zlokalizowana w Dronninglund będzie generować rocznie ok. 15 tys. MWh energii. Koszt montażu kolektorów słonecznych wyniósł 6,1 mln euro. Projekt otrzymał wsparcia duńskiego rządu, który na ten cel przyznał 2,95 mln euro.
gramwzielone.pl