Ministerstwo organizuje konkurs na budynek o obniżonej energochłonności
Konkurs Ministerstwa Rozwoju i Technologii skierowany jest do architektów. Nagrody przyznane zostaną pięciu najlepszym koncepcjom wielorodzinnego budynku mieszkalnego o obniżonym zużyciu energii.
– Promocja budownictwa o obniżonej energochłonności jest szczególnie ważna teraz, gdy mamy do czynienia z wysokimi cenami energii, spowodowanymi agresją Rosji na Ukrainę i jej próbą destabilizacji sytuacji w całej Europie – mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.
Konkurs organizowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) składa się z dwóch etapów. Pierwszy obejmuje przygotowanie opracowania studialnego, a jego zakończeniem będzie zaproszenie do złożenia prac konkursowych dla 10 uczestników. Na drugim etapie spośród nich zostanie wybranych pięć zwycięskich projektów.
– Wybrane projekty będą dostępne dla gmin, które będą mogły wykorzystać je na swoim terenie. Chcemy ułatwiać im włączanie się w budownictwo społeczne – nie tylko zachęcać do niego, ale przede wszystkim dawać im realne narzędzia. Sukcesem tego konkursu będzie większa liczba dobrej jakości mieszkań w zasobie gminnym – podkreśla minister Buda.
Terminy, zgłoszenia, nagrody
Wnioski o udział w konkursie należy składać poprzez Elektroniczną Platformę Konkursową https://epk.sarp.pl do 2 grudnia 2022 roku do godz. 12.00.
Opracowania studialne w wersji elektronicznej (pierwszy etap konkursu) będą przyjmowane do 13 lutego 2023 roku do godz. 15.00, również poprzez Elektroniczną Platformę Konkursową.
Zwycięzcy zostaną wyłonieni w połowie 2023 roku. Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrodę pieniężną 40 tys. zł brutto i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki w celu wykonania usługi na podstawie pracy konkursowej. Dodatkowo przewidziany jest zwrot kosztów w wysokości po 20 tys. zł brutto dla wszystkich uczestników konkursu, którzy zostaną zakwalifikowani do drugiego etapu i skutecznie złożą prace konkursowe.
– Optymalizacja zużycia ciepła, elektryczności i gazu to niższe koszty użytkowania i jeden z najbardziej aktualnych tematów w budownictwie jednorodzinnym. Na rynku dostępne są coraz bardziej zaawansowane systemy automatycznego sterowania budynkiem umożliwiające oszczędne korzystanie z mediów. Jestem pewien, że konkurs przyczyni się do popularyzacji tego typu rozwiązań – mówi Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii.
– Mam nadzieję, że efektem naszego konkursu będą projekty mieszkań, które są tanie w eksploatacji i jednocześnie przyjazne ludziom oraz środowisku. Takie, w których wszyscy chcielibyśmy mieszkać – dodaje Waldemar Buda.
Konkurs jest prowadzony we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej konkursu.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.