Waldemar Buda: Właściciele pomp ciepła nie będą pokrzywdzeni

Waldemar Buda: Właściciele pomp ciepła nie będą pokrzywdzeni
Waldemar Buda. Fot. MRiT

Propozycje rządu w zakresie wsparcia odbiorców wykorzystujących do ogrzewania energię elektryczną w ocenie wielu ekspertów nie są korzystne dla gospodarstw domowych, które zdecydowały się (lub planują) zrezygnować z ogrzewania bazującego na paliwach kopalnych i przejść na systemy ogrzewania zasilane energią elektryczną. O tym, że jest inaczej, przekonuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Rozwiązania, które ostatnio zaproponował Mateusz Morawiecki, zakładają pomoc gospodarstwom domowym, które zużywają relatywnie mało energii elektrycznej i które w nadchodzącym roku jeszcze ograniczą jej wykorzystanie.

Kluczowa propozycja rządu to wprowadzenie gwarantowanej ceny energii dla wszystkich gospodarstw domowych w przypadku zużycia do 2000 kWh rocznie. Wyższy limit – na poziomie 2600 kWh rocznie – ma obowiązywać dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami, rodzin trzy plus, czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny, oraz rolników.

REKLAMA

Inna propozycja to 10-proc. obniżka rachunków za energię elektryczną, jeśli odbiorca ograniczy w 2023 roku jej zużycie przynajmniej o 10 proc.

Rząd co prawda przewiduje jeszcze dopłatę w wysokości 1000 zł dla ogrzewających się głównie energią elektryczną, w tym pompami ciepła, jednak w odpowiedzi na rządowe propozycje pojawiły się głosy, że są one niewystarczające, aby wspierać odbiorców przyczyniających się do ograniczenia smogu poprzez przejście na elektryczne ogrzewanie czy zakup samochodu elektrycznego.

Do tych głosów odniósł się w komentarzu dla serwisu wpolityce.pl Waldemar Buda, szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT).

Waldemar Buda przywołał wyliczenia, zgodnie z którymi z korzyści przewidzianych dla odbiorców zużywających do 2000 kWh energii elektrycznej rocznie będzie mogło skorzystać około 61 proc. gospodarstw domowych.

Minister zapewnił, że gospodarstwa domowe zasilające swoje urządzenia grzewcze – w tym pompy ciepła – energią elektryczną dostaną dodatek w postaci 40-proc. dopłaty do kosztu zasilania.

– Oni nie będą bardziej pokrzywdzeni w stosunku do odbiorców korzystających z pelletu czy węgla (…) Stopień rekompensaty będzie dokładnie taki sam jak w przypadku innych paliw. To jest bardzo precyzyjnie obliczone – przekonywał Waldemar Buda.

Wsparcie dla przedsiębiorców i samorządów

REKLAMA

Wczoraj Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez MRiT projekt ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022–2024.

Reklama

Pomoc ma być przeznaczona dla przedsiębiorców, u których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone ze względu na dynamiczny wzrost kosztów jej prowadzenia. Wsparcie może być udzielone na pokrycie zwiększonych kosztów prowadzenia działalności związanych ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu ziemnego.

Minister rozwoju i technologii poinformował ponadto, że w najbliższych dniach rząd przedstawi rozwiązania, które mają ograniczyć negatywne skutki wzrostu cen energii dla samorządów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA