Nowe obowiązki w zakresie kontroli urządzeń grzewczych
Sejm uchwalił wczoraj nowelizację ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, która zakłada zwiększenie wymogów w zakresie kontroli i oceny efektywności urządzeń grzewczych i klimatyzacji, a także wprowadza zmiany w systemie świadectw charakterystyki energetycznej budynków.
Uchwalona wczoraj przez posłów ustawa zmieniająca ustawę o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawę Prawo budowlane ma dostosować krajowe przepisy do prawa Unii Europejskiej.
Za przyjęciem nowelizacji głosowało wczoraj w Sejmie 387 posłów, przeciw było 9 posłów (wszyscy z Konfederacji), a od głosu wstrzymało się 52 posłów (w tym 43 z Lewicy i 8 z koła Polska2050).
Zgodnie z przyjętymi przepisami właściciel lub zarządca budynku ma poddawać budynki w czasie ich użytkowania okresowej kontroli w zakresie systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego systemu ogrzewania z uwzględnieniem efektywności energetycznej źródeł ciepła oraz dostosowania ich mocy do potrzeb użytkowych.
Takie kontrole mają się odbywać:
a) co najmniej raz na 5 lat – dla kotłów o nominalnej mocy cieplnej od 20 kW do 100 kW,
b) co najmniej raz na 2 lata – dla kotłów opalanych paliwem ciekłym lub stałym o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW,
c) co najmniej raz na 4 lata – dla kotłów opalanych gazem o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW,
d) co najmniej raz na 3 lata – dla źródeł ciepła niewymienionych w lit. a–c, dostępnych części systemu ogrzewania lub połączonego systemu ogrzewania i wentylacji o sumarycznej nominalnej mocy cieplnej większej niż 70 kW.
Ponadto właściciel lub zarządca budynku ma poddawać ocenie efektywności energetycznej dostępne części systemu klimatyzacji o nominalnej mocy chłodniczej większej niż 12 kW, a także połączonego systemu klimatyzacji i wentylacji o sumarycznej nominalnej mocy chłodniczej większej niż 70 kW. Taka ocena ma się odbywać co najmniej raz na 5 lat.
Co obejmie kontrola
Kontrola systemu ogrzewania ma obejmować ocenę sprawności tego systemu i doboru wielkości źródła ciepła do wymogów grzewczych budynku oraz zdolności systemu ogrzewania do optymalizacji działania.
Wyjątkiem umożliwiającym niewykonanie kontroli w zakresie oceny źródła ciepła ma być sytuacja, gdy od czasu przeprowadzenia takiej kontroli nie dokonano zmian w systemie ogrzewania lub połączonym systemie ogrzewania i wentylacji lub zmian w charakterystyce energetycznej budynku.
Kontrola systemu klimatyzacji ma obejmować ocenę sprawności tego systemu i doboru jego wielkości do wymogów chłodzenia budynku oraz zdolności systemu klimatyzacji do optymalizacji działania w typowych warunkach jego użytkowania lub eksploatacji. W tym przypadku także nie będzie trzeba wykonywać kontroli, gdy od czasu ostatniej kontroli nie dokonano zmian w systemie klimatyzacji lub połączonym systemie klimatyzacji i wentylacji lub zmian w charakterystyce energetycznej budynku.
Zwolnienia z obowiązku
Z kontroli będą zwolnione systemy ogrzewania i klimatyzacji w budynkach mieszkalnych wyposażonych w systemy automatyki i sterowania, które umożliwiają stałe monitorowanie elektroniczne i pomiary sprawności systemu oraz stale informują właścicieli lub zarządców budynków o spadku sprawności tych systemów i potrzebie ich konserwacji, naprawy lub wymiany.
Ponadto zwolnienie może zostać zastosowane, gdy systemy ogrzewania lub klimatyzacji zainstalowane w budynkach mieszkalnych umożliwiają skuteczne sterowanie w celu zapewnienia optymalnego wytwarzania, dystrybucji, magazynowania i wykorzystywania energii.
W przypadku budynków niemieszkalnych zwolnienie z kontroli urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych będzie możliwe, gdy zainstalowane w nich są systemy automatyki i sterowania umożliwiające: stałe monitorowanie, rejestrowanie, analizowanie i dostosowywanie zużycia energii, analizę porównawczą efektywności energetycznej budynku, wykrywanie utraty efektywności systemów, a także informowanie właściciela lub zarządcy budynku o możliwościach poprawy efektywności energetycznej.
Świadectwa charakterystyki energetycznej
Nowe przepisy wprowadzą też zmiany w systemie świadectw charakterystyki energetycznej, które trzeba będzie dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie niektórych kategorii budynków.
Właściciel lub zarządca budynku będzie zobowiązany do nieodpłatnego przekazania kopii świadectwa charakterystyki energetycznej budynku właścicielowi części budynku lub osobie, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub osobie, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia złożenia przez nich wniosku.
Właściciel lub zarządca budynku lub części budynku, osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub osoba, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, będą zobowiązane do przekazania nabywcy lub najemcy świadectwa charakterystyki energetycznej przy sporządzeniu aktu notarialnego umowy zbycia prawa własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub przy zawarciu umowy najmu.
Nowe prawo wprowadzi też obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu świadectwa charakterystyki energetycznej w przypadku budynków o powierzchni użytkowej przekraczającej 500 m2, w których są świadczone usługi dla ludności.
Przyjęta wczoraj przez Sejm ustawa zostanie teraz skierowana do prac w Senacie. Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Szczegółowa treść ustawy uchwalonej przez Sejm jest dostępna na stronach sejmowych pod tym linkiem.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.