Jak ważny jest profesjonalizm firmy instalującej pompy ciepła?

Jak ważny jest profesjonalizm firmy instalującej pompy ciepła?

Zastosowanie Odnawialnych Źródeł Energii do ogrzewania domów staje się coraz popularniejsze. W artykule pokażemy, jak ważne są doświadczenie i profesjonalizm firmy instalującej gruntowe i powietrzne pompy ciepła. Zapraszamy do lektury!

Nowoczesne pompy ciepła to systemy grzewcze charakteryzujące się niskimi kosztami eksploatacji i wysokim komfortem użytkowania oraz brakiem negatywnego wpływu na ekosystemy. Użytkownicy mają do wyboru powietrzne oraz gruntowe pompy ciepła. Pierwsze z wymienionych wykorzystują energię powietrza atmosferycznego z otoczenia budynku. Gruntowe pompy ciepła pobierają energię cieplną skumulowaną pod powierzchnią ziemi.

Perspektywy wynikające z przyjętego w 2022 roku Krajowego Planu Odbudowy (KPO), szereg dostępnych dotacji oraz trendy proekologiczne sprawiają, że zarówno gruntowe, jak i powietrzne pompy ciepła są coraz chętniej wybierane. Warto dodać, iż KPO przewiduje osiągnięcie łącznej mocy Odnawialnych Źródeł Energii na poziomie 23,5 GW do 2026 roku. Nasz kraj musi zatem zwiększyć wykorzystanie OZE o 6,5 GW w ciągu najbliższych 4 lat.

REKLAMA

Odpowiedni dobór pompy ciepła

Osoby, które planują zastosowanie wspomnianych w tytule rozwiązań do ogrzewania budynków, muszą pamiętać, że niezmiernie ważny jest odpowiedni dobór pompy ciepła. Jak dobrać pompę ciepła krok po kroku?

Określ zapotrzebowanie energetyczne budynku

W pierwszym kroku określ zapotrzebowanie energetyczne budynku. Jeżeli mamy do czynienia z dopiero planowanym budynkiem, to architekt przeprowadza obliczenia zysków i strat cieplnych oraz wyznacza obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło (OZC). Na tej podstawie dobierana jest pompa ciepła o odpowiedniej mocy. Druga możliwość to oszacowanie mocy na podstawie bieżącego zużycia paliwa. Ostatnia z opcji polega na przeprowadzeniu audytu energetycznego budynku i wyznaczenie OZC przez audytora energetycznego.

Znajdź pompę ciepła o wymaganej mocy grzewczej

Znając zapotrzebowanie energetyczne budynku, możesz znaleźć pompę ciepła o wymaganej mocy grzewczej. Moc cieplna pompy ciepła powinna być dobrana dla każdej strefy klimatycznej i temperatury obliczeniowej indywidualnie. Proces pokażemy na poniższym przykładzie.

W Warszawie temperatura obliczeniowa to -20°C, a w Gdańsku -16°C. Producenci pomp ciepła moc grzewczą urządzenia podają dla konkretnej temperatury zewnętrznej (typowo 0°C dla gruntowych pomp ciepła, a 7°C dla powietrznych), ale moc grzewcza urządzeń zmienia się wraz z temperaturą na zewnątrz i dla np. -20°C powietrzna pompa ciepła o nominalnej mocy grzewczej 9 kW (w temperaturze 7°C) uzyska maksymalną moc grzewczą tylko 5,5 kW. Dlatego umiejętne dobranie mocy urządzenia jest tak istotną kompetencją profesjonalnego instalatora pomp ciepła, takiego jak ECO Synergia Warszawa Sp. z o.o.

Pamiętaj o mocy elektrycznej i chłodniczej

Dobierając pompę ciepła, spotkasz się również z parametrami takimi jak moc elektryczna Pe oraz moc chłodnicza Pch. Moc elektryczna Pe dotyczy sprężarki, czyli serca każdej pompy ciepła. Im niższa jest ta wartość, tym mniejsze koszty eksploatacji pompy. Moc chłodnicza Pch jest z kolei istotna, jeżeli planujemy zastosować pompę do chłodzenia budynku. Obliczamy ją poprzez odejmowanie od mocy grzewczej urządzenia wartości mocy elektrycznej Pe. W tym przypadku im wyższy Pch, tym lepiej.

Sprawdź wydajność cieplną COP i SCOP pompy ciepła

Ostatnim istotnym parametrem jest sprawność pompy ciepła wyrażona współczynnikiem COP. Wskaźnik określa poziom energooszczędności pompy ciepła. Jest to stosunek mocy grzewczej do mocy elektrycznej pobieranej przez urządzenie w trakcie pracy. Im wyższy COP, tym bardziej ekologiczna i energooszczędna jest wybrana przez nas pompa ciepła.

REKLAMA

Uwaga! COP jest wyznaczane punktowo. Dla gruntowych pomp ciepła jest to punktowa sprawność urządzenia, które dla temperatury zewnętrznej 0°C produkuje ciepło o temperaturze 35°C (typowa temperatura zasilania ogrzewania podłogowego). Producenci urządzeń dążą do maksymalizowania tego punktu pracy jako wyróżnika jakości swoich urządzeń.

Czy przy wyborze wymarzonej pompy ciepła powinniśmy kierować się wyższym COP?

W naszej ocenie lepszym wskaźnikiem do porównania pomp ciepła, który podaje coraz więcej producentów, jest SCOP, czyli sezonowe COP. SCOP uwzględnia rozkład temperatur w danej strefie klimatycznej (czyli częstotliwość występowania temperatury np. -2°C w ciągu typowego roku kalendarzowego) i przelicza średnie sezonowe COP dla każdej temperatury indywidualnie. Ta wartość znacznie lepiej opisuje sprawność i energooszczędność pompy ciepła w naszych warunkach klimatycznych. Jeżeli producent nie deklaruje tej wartości, to zapytaj sprzedawcę o takie dane.

Pamiętaj, że zwiększenie mocy pompy ciepła determinuje radykalny wzrost kosztów inwestycji. Dlatego prawidłowy dobór wydajności urządzenia grzewczego na początku projektu jest tak istotny.

O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do montażu?

Wiesz już, na czym polega dobór pompy ciepła. Przejdźmy więc do odpowiedzi na pytanie, o czym należy pamiętać przed przystąpieniem do montażu. Lokalizacja instalacji urządzenia powinna być zgodna z wytycznymi producenta i zapewniać swobodny dostęp serwisowy.

Do urządzenia należy doprowadzić przewód elektryczny, którego przekrój oraz liczba żył będzie zapewniała odpowiednią jakość zasilania, a samą instalację elektryczną należy zabezpieczyć przed ryzykiem uszkodzenia pompy ciepła (np. bezpiecznik, wyłącznik różnicowo-prądowy czy przekaźnik napięciowy).

Jakie awarie mogą wystąpić przy pompach ciepła i jak się ich ustrzec?

Decydując się na montaż pompy ciepła do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej warto wiedzieć, jakie awarie mogą wystąpić przy pompach ciepła i jak się ich ustrzec. Jakie są najczęstsze usterki?

  • Alarm niskiego ciśnienia (pompa ciepła nie pracuje) – najczęstszym powodem jest nieprawidłowo odpowietrzone dolne źródło energii albo zabrudzony filtr. W przypadku powietrznej pompy ciepła – niska ilość czynnika chłodniczego w obiegu lub nieszczelność montażowa.
  • Alarm wysokiego ciśnienia (pompa ciepła nie pracuje) – ciepło nie jest odbierane przez instalację, gdyż nie został zapewniony odpowiedni przepływ wody kotłowej. W instalacjach z CWU – również za mała moc wężownicy w stosunku do minimalnej wydajności pompy ciepła.
  • Taktowanie pompy – objawia się wielokrotnym wyłączaniem i włączaniem urządzenia w krótkich odstępach czasu. Wynika z nieprawidłowego montażu – niezapewnione zostały warunki do długiego cyklu pracy pompy, zbyt duża jest moc sprzętu, a często również brak prawidłowego odbioru ciepła. Efekt – skrócenie żywotności pompy.

Odpowiedni dobór pompy ciepła oraz współpraca z profesjonalną ekipą montażową pozwoli nam ustrzec się przed niespodziewanymi awariami. Właśnie dlatego, decydując się na montaż, warto podjąć współpracę z zaufanym partnerem!

Jakiej firmie warto powierzyć montaż pomp ciepła?

Wiesz już, na co zwrócić uwagę, decydując się na montaż pompy ciepła. Jeżeli zastanawiasz się, jakiej firmie warto powierzyć montaż, to pamiętaj, że ECO SYNERGIA WARSZAWA od 2010 roku realizuje profesjonalne instalacje dla klientów indywidualnych i biznesowych.

Współpraca z nią to gwarancja dopasowania pompy do specyfiki danego budynku i preferencji użytkownika. Wybierz ECO SYNERGIA WARSZAWA i ciesz się ekologicznym ciepłem w swoim domu!


artykuł sponsorowany