Dotacje na instalacje PV i pompy ciepła na Słowacji. Ile dostaną prosumenci?
Władze Słowacji uruchomiły kolejny etap dopłat do zakupu i instalacji prosumenckich systemów fotowoltaicznych o mocy wytwórczej do 10 kW, pomp ciepła, instalacji wykorzystujących biomasę i kolektorów słonecznych. Dofinansowanie może pokryć nawet połowę kosztów tych urządzeń.
Słowacka Agencja Innowacji i Energii (SIEA) uruchomiła nowy etap programu dotacji do zakupu i instalacji systemów fotowoltaicznych o mocy wytwórczej do 10 kW, pomp ciepła, systemów biomasy, a także kolektorów słonecznych.
W ramach programu „Zielone domy” właścicielom przysługują jednorazowe dopłaty pokrywające do 50% kosztów zakupu i instalacji systemów OZE. Dopłaty mogą wynieść maksymalnie 3400 euro na pompy ciepła, 1500 euro na panele fotowoltaiczne i systemy na biomasę oraz 1750 euro na kolektory słoneczne.
Tegoroczny budżet programu to 30 mln euro. W poprzednich etapach programu, który został uruchomiony w 2015 r., SEIA przyznała około 80 milionów euro dopłat do ponad 41 000 instalacji.
Cel programu dopłat do domowych instalacji OZE, który jest realizowany na Słowacji, to uruchomienie źródeł o łącznej mocy 140 MW do roku 2023.
Według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej pod koniec 2021 r. Słowacja posiadała ok. 585 MW zainstalowanej mocy fotowoltaicznej – tyle samo, ile pod koniec poprzedniego roku.
Zgodnie z krajowym planem działań na rzecz energii i klimatu, do 2030 roku na Słowacji mają działać elektrownie fotowoltaiczne o mocy 1,2 GW, do tego zapisano wzrost mocy w energetyce wiatrowej do 0,5 GW, moc energetyki biomasowej ma wzrosnąć do 0,8 GW, a elektrowni wodnych do 1,75 GW.
W dokumencie zapisano stosunkowo niski – w porównaniu do ambicji Unii Europejskiej – udział OZE w krajowym miksie energetycznym, który w 2030 r. ma wynosić tylko 19,2 proc.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.