Japończycy będą produkować w Polsce pompy ciepła
Japoński producent pomp ciepła i klimatyzatorów – Daikin Industries Ltd. – wybuduje w Ksawerowie pod Łodzią duży zakład, w którym produkowane będą pompy ciepła. To największa w ostatnich latach inwestycja zagranicznej firmy w Polsce i największa w historii Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Japoński międzynarodowy koncern specjalizuje się w produkcji systemów klimatyzacyjnych, chłodniczych i grzewczych. W dużym zakładzie produkcyjnym, który stanie w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, wytwarzane będą pompy ciepła oraz klimatyzatory / oczyszczacze powietrza bazujące na nowoczesnych mikrokanałowych wymiennikach ciepła (MCHX).
Daikin zainwestuje w Polsce ok. 310 mln euro (ok. 1,5 mld zł). W zakładzie zostanie zatrudnionych ponad 800 osób. Produkcja urządzeń ma ruszyć już za dwa lata, a planowane zakończenie inwestycji nastąpi w grudniu 2025 r.
Zakład będzie kolejną po Czechach, Belgii i Niemczech jednostką produkcyjną Daikina w Europie. Docelowo będzie to jeden z trzech największych i najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych firmy na świecie.
Praca przy pompach ciepła
–To będzie największa inwestycja w województwie łódzkim i taka, na której nam najbardziej zależy: innowacyjna, z dobrymi miejscami pracy, o bardzo wysokich nakładach inwestycyjnych. Co więcej, oparta na najnowocześniejszych i ekologicznych rozwiązaniach – mówił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, ogłaszając przedsięwzięcie. Podkreślał również, że inwestycja związana z produkcją pomp ciepła tworzy bardzo wartościowe miejsca pracy, przy urządzeniach, które nie tylko na świecie, ale również w Polsce zyskują ogromną popularność.
Wszystkie rodzaje pomp
Do tej pory Daikin tylko sprzedawał w Polsce produkowane przez siebie pompy ciepła. Firma ma w ofercie najpopularniejsze na rynku pompy ciepła – typu powietrze-powietrze, pompy powietrze-woda, pompy gruntowe oraz hybrydowe pompy ciepła łączące technologię pomp ciepła powietrze-woda, wykorzystującą energię odnawialną, z gazowym kotłem kondensacyjnym.
Producent zapewnia, że jego urządzenia pomagają oszczędzać do 35% więcej energii w porównaniu z gazowym kotłem kondensacyjnym poprzez automatyczne wyznaczanie najbardziej ekonomicznej i efektywnej energetycznie kombinacji na podstawie cen energii, temperatur zewnętrznych oraz wydajności cieplnej jednostki wewnętrznej.
Japońska firma podkreśla swoje poparcie dla Europejskiego Zielonego Ład i wskazuje na rolę, jaką w dekarbonizacji europejskiego sektora ciepłowniczego powinny odegrać pompy ciepła.
Katarzyna Bielińska
katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.