Nawadnianie ogrodu na działce domu jednorodzinnego
Jeżeli marzymy o zadbanym ogrodzie będącym wizytówką naszej posesji, powinniśmy wykonać odpowiednią instalację nawadniającą. Dzięki niej do minimum ograniczymy konieczność ręcznego podlewania roślin, zmniejszając przy tym ilość zużywanej do tego celu wody i poprawiając kondycję nasadzeń. Dlaczego warto zdecydować się na system nawadniania? Jak prawidłowo go zaplanować? Jakie popularne rozwiązania możemy zastosować w swoim ogródku?
System nawadniania – najważniejsze cechy i zalety
Odpowiednie nawadnianie ogrodu to czynność, która w dużej mierze odpowiada za dobry stan kwiatów, krzewów i trawnika na naszej posesji. Jest ono szczególnie ważne w upalnym okresie letnim, ponieważ zapobiega nadmiernej utracie wody przez rośliny. Aby uniknąć dźwigania ciężkich konewek, warto zdecydować się na dopasowany do własnych potrzeb system nawadniający. Do wyboru mamy, między innymi, wersje uruchamiane i przenoszone ręcznie lub te bardziej nowoczesne i inteligentne.
Zautomatyzowane i ukryte pod powierzchnią gleby instalacje wyposażone są w czujnik wilgotności lub deszczu oraz możliwość zdalnego sterowania. Im bardziej samosterujący system wybierzemy, tym mniej czasu i sił będziemy musieli poświęcać na pielęgnację ogrodu. Co istotne, woda wykorzystywana do nawadniania posesji nie będzie odprowadzana do sieci kanalizacyjne – co w konsekwencji nie wpłynie na comiesięczne rachunki.
Jak zaprojektować efektywną instalację podlewającą ogród?
Aby system nawadniania działał w optymalny sposób, niezbędne jest opracowanie jego planu. Podobnie jak w przypadku projektów domów i ich adaptacji do działki, również schemat instalacji do podlewania musi zostać naniesiony na plan ogrodu. Należy wyznaczyć miejsca, w których mają znaleźć się zraszacze, podziemne bądź nadziemne linie kroplujące oraz węże doprowadzające wodę.
Aby uniknąć przesuszenia niektórych partii terenu, zasięg zraszaczy powinien się pokrywać, umożliwiając staranne nawodnienie nawet najdalszych zakątków ogrodu. Optymalnym rozwiązaniem będzie zachowanie odległości pomiędzy kolejnymi urządzeniami wynoszącej około 60 proc. ich nominalnej średnicy nawadniania.
Przemyślmy także, jaki ich typ będzie najlepszy do zasilania wodą naszych roślin. Możemy bowiem wykorzystać zarówno zraszacze przenośne, jak i stałe – wynurzalne bądź montowane ponad powierzchnią, a nawet nawadniacz dokorzeniowy, podlewający wyłącznie podziemną część rośliny.
Popularne systemy nawadniające
Jeżeli planujemy zastosować w swoim ogrodzie system nawadniania, mamy do wyboru kilka ciekawych rozwiązań. Najtańszym sposobem podlewania roślin jest użycie węża ogrodowego z końcówką zraszającą, który systematycznie będziemy musieli przesuwać w coraz to nowe miejsce. Niedrogą w użytkowaniu propozycją będzie także wykorzystanie stacjonarnego zraszacza, do którego wodę doprowadzi pompa zainstalowana w przydomowej studni lub w zbiorniku na deszczówkę.
A może zależy nam na zminimalizowaniu naszego zaangażowania w obsługę takiego systemu? W tej sytuacji wybierzmy całkowicie zautomatyzowane układy nawadniające, składające się ze zraszaczy lub linii kroplujących, sterownika i elektrozaworów regulujących przepływ wody, a także czujników dopasowujących intensywność podlewania do aktualnego poziomu wilgotności.
System nawadniający to znaczące ułatwienie dla wszystkich osób, które chcą posiadać zadbany i bujnie kwitnący ogród. Pozwala on zaoszczędzić czas spędzony na ręcznym podlewaniu, a także zoptymalizować ilość zużywanej w tym celu wody. Dzięki temu – zamiast dźwigać ciężkie konewki – zyskamy więcej wolnych chwil, które możemy wykorzystać na odpoczynek na łonie natury, delektując się widokiem nietuzinkowej roślinności.
artykuł sponsorowany MURATOR – https://projekty.muratordom.pl