To decyduje, czy inwestycja w pompę ciepła będzie udana
Zakup pompy ciepła to inwestycja na wiele lat, warto więc dokonać mądrego wyboru. Czym się przy tym kierować? Czym różnią się pompy ciepła dostępne na rynku? Co ryzykujemy, kupując tańsze urządzanie i czy tego ryzyka na pewno unikniemy, decydując się na urządzenia z górnej półki cenowej?
Pompy ciepła w naszym kraju cieszą się coraz większą popularnością. Rynek tych urządzeń w Polsce w ubiegłym roku odnotował rekordowy wzrost – zainstalowaliśmy więcej pomp ciepła na mieszkańca niż jakikolwiek inny kraj europejski. Rosnący popyt na te urządzenia, na który wpływ mają m.in. coraz wyższe ceny energii i gazu, w połączeniu z problemami z dostępnością komponentów powodują, że na niektóre modele pomp ciepła trzeba poczekać. To nie dostępność jednak jest kryterium, które powinno przesądzać o wyborze konkretnego urządzenia.
Czy jest nim cena? Choć eksperci rynku pomp ostrzegają przed kierowaniem się wyłącznie tym kryterium, to wskazują równocześnie, że to właśnie cena często jest miernikiem jakości urządzenia.
Bogusław Tatomir z firmy Mir Energia zwraca uwagę, że różnice między droższymi i tańszymi modelami oznaczają najczęściej w przypadku tych pierwszych pracę zgodną z podanymi parametrami technicznymi, niezawodność, niższy poziom hałasu, długowieczność i rozsądną gwarancję. – Różnice w cenie bywają bardzo istotne – od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych – przyznaje Tatomir.
Zdanie Tatomira w kwestii różnic między jakością najdroższych i najtańszych urządzeń podziela dr inż. Marcin Bugaj z Politechniki Warszawskiej, kierownik laboratorium B+R w Euros Energy. – Tak jak w przypadku wielu innych produktów na rynku – kupno najtańszego urządzenia musi być świadomym wyborem: należy liczyć się z krótką jego żywotnością i niską kulturą pracy wynikającą z ubogich algorytmów sterowania urządzenia – zaznacza ekspert.
Mniejsi producenci – lepsze podzespoły
Zdaniem Bugaja produkty dużych producentów mogą być tańsze i wydawać się bardziej dopracowane, ale – paradoksalnie – to pompy ciepła mniejszych producentów mogą być wyższej jakości. – Ci drudzy nie mają tak zoptymalizowanych pod względem materiałowym podzespołów – wyjaśnia Bugaj.
– Dzieje się tak dlatego, że komponenty są kupowane od zewnętrznych producentów w mniejszych liczbach. Dotyczy to głównie wymienników ciepła. Są one projektowane w szerokim zakresie parametrów i do różnorodnych aplikacji, co wymusza odpowiednią ich wytrzymałość – dodaje ekspert. A to właśnie jakość podzespołów – wraz z jakością algorytmów sterowania – przesądza o jakości urządzenia.
Eksperci branży pomp ciepła podkreślają, że w przypadku tych urządzeń można zaobserwować podobne zjawisko, jakie znamy z sektora produktów AGD. – W przypadku dużych wytwórców, którzy zajmują się produkcją każdego z elementów, są one maksymalnie zoptymalizowane pod względem kosztowym – zauważa Bugaj.
A to oczywiście nie zawsze przekłada się na jakość produktu końcowego, a mówiąc wprost – rzadko się przekłada. Dlatego masowo produkowany komponent, wykorzystywany zarówno w klimatyzatorach, jak i pompach ciepła, często jest mniej trwały, co przesądza o krótszej żywotności końcowego produktu.
Uwaga na automatykę
Na różną jakość pomp ciepła wpływają różnice nie tylko na poziomie komponentów, ale także wyposażenia i automatyki. – Kluczową rolę odgrywają tutaj algorytmy sterujące pracą pompy ciepła – przyznaje Marcin Bugaj. – Można wyobrazić sobie, że większość produktów mogłaby mieć zbliżoną jakość, jeżeli chodzi o podzespoły, ale to automatyka rozumiana jako algorytmy sterujące urządzeniami zapewnia odpowiednią jakość użytkowania, bezawaryjność i efektywność ekonomiczną – kontynuuje specjalista z Euros Energy.
Jego zdaniem warto wybierać pompy ciepła producentów, którzy mogą pochwalić się wiedzą i doświadczeniem, i zasada ta dotyczy także kwestii wykonania instalacji oraz późniejszej opieki nad instalacją (serwisu).
Mirosław Tatomir widzi to w ten sposób: – Tak naprawdę potencjalny użytkownik ma do wyboru: włożyć ogromny wysiłek by „doktoryzować” się z pomp ciepła z małą szansą, że dowie się wszystkiego, co istotne, lub włożyć wysiłek, by znaleźć firmę, do której będzie miał zaufanie. Taką, która ma już wieloletnie doświadczenie na rynku, zamontowane przez nią urządzenia działają od lat, a w przypadku problemów z już funkcjonującą pompą ciepła nie zapominają o swoim kliencie i zawsze może on liczyć na jej pomoc.
Piszę jako Klient firmy EurosEnergy – nie polecam.
Umowa podpisana w maju 2022 roku, a jest wrzesień 2023 i nadal są problemy. Firma nie dotrzymała terminu realizacji, a montaż pompy gruntowej był dosłownie fatalny. Co innego w umowie, co innego w montażu. Wiele elementów trzeba było dokupić lub wymienić na własny koszt, aby wszystko poprawnie działało. Uruchomienie samej pompy po kilku miesiącach metodą prób i błędów „jakoś” się udało.
Szczątkowe i wymijające odpowiedzi na zgłaszane problemy
Na zgłaszane problemy i usterki firma odpowiada szczątkowo i wymijająco. Strach pomyśleć, co będzie jak powstanie jakaś usterka i trzeba będzie coś naprawić. Cały czas tylko słyszę, że skoro działa to jest ok.
Zainstalowane grzałki w zbiornikach z wodą użytkową robią z pompy gruntowej szybko przepływowy ogrzewacz wody – a miało być ekonomicznie i ekologicznie.
Firma nie wywiązuje się z zobowiązań
Próbuję się dogadać z firmą, odzyskać chociaż część pieniędzy które musiałem wyłożyć „aby działało”- w zamian usłyszałem informacje, że uchylam się od płacenia. Faktura została wystawiona mimo że usługa nie została wykonana do końca.
Nie polecam tej firmy
Niestety nie polecam tej firmy, jeśli chodzi o pompy gruntowe. Bardzo się zawiodłem. Miało być tak super, a wyszło tragicznie.
Podsumowanie
Firma nie dotrzymała terminu realizacji, montaż pompy gruntowej był fatalny, a firma nie odpowiada na zgłaszane problemy i nie wywiązuje się z zobowiązań. Nie polecam tej firmy nikomu.