Co daje audyt budynku przed zakupem pompy ciepła
Taki dobór pompy ciepła, aby spełniała wszystkie wymagania funkcjonalne i zapewniała optymalne korzyści ekonomiczne, nie jest zadaniem łatwym. Pomocnym rozwiązaniem jest audyt budynku, w którym ma być zainstalowane urządzenie. Jest to opcja niezbędna zwłaszcza w przypadku obiektów modernizowanych, wybudowanych w starych technologiach.
Mimo, że dobór pompy ciepła do konkretnego gospodarstwa domowego zwykle przysparza sporo trudności, właściciele nowo wybudowanych budynków na ogół rzadko korzystają z audytów.
Mariusz Kostrzewa, prezes zarządu Zeneris Projekty SA, podkreśla, że audyt energetyczny w przypadku nowego budynku nie jest wymagany. – Wystarczy dobrze wypełniony kwestionariusz doborowy albo skorzystanie z gotowych programów – mówi.
Budynek modernizowany
Jest jednak sytuacja, w której audyt to konieczność – występuje ona wtedy, gdy pompa ciepła jest instalowana w modernizowanym budynku – W obiektach wybudowanych w starych technologiach pozwala nam dobrać pompę ciepła tak, aby spełniała wszystkie wymagania funkcjonalne i zapewniała optymalne korzyści ekonomiczne – wyjaśnia specjalista z Zeneris Projekty SA.
Co daje audyt miejsca, w którym ma być zainstalowana pompa? Przede wszystkim pozwala dopasować odpowiednią moc pompy do potrzeb użytkownika. Choć tym doborem rządzi jedna (pozornie) prosta zasada: im większy dom, tym większa moc pompy ciepła, to określenie tej wartości wcale nie jest łatwe. Zależy ona nie tylko od wielkości domu, ale też od wielu innych czynników, np. sposobu ogrzewania obiektu (podłogówka/grzejniki) oraz użytych materiałów konstrukcyjnych i ociepleniowych (ich rodzaju i grubości).
Z tego powodu często lepiej jest, aby doborem mocy urządzenia zajęli się specjaliści. Niewłaściwie dopasowane urządzenie może niepotrzebnie zwiększać koszty zakupu (nawet o 10 tys. zł) oraz późniejszego użytkowania.
Jeśli moc pompy okaże się za słaba, to jej użytkownik może zacząć odczuwać obniżony komfort ciepła w domu lub niedostatki ciepłej wody w kranie. – Dzięki profesjonalnemu audytowi możemy wyeliminować problem złego doboru jednostki – zaznacza Michał Sochacki, CEO w beeIN SA.
Mniejsze wydatki
Dariusz Skóra, specjalista ds. pomp ciepła w MINUTOR Energia SA, uważa, że dobrze przeprowadzony audyt pozwala uniknąć błędów w instalacji urządzenia i ich przykrych następstw. Nie bez znaczenia jest również możliwość wykrycia ewentualnych „słabych punktów” budynku i poprawa parametrów cieplnych, np. poprzez docieplenie, wymianę starych okien czy drzwi lub poprawę wentylacji.
– Dzięki audytowi można, niekiedy niewielkim kosztem, zmniejszyć zarówno wydatki związane z zakupem pompy (pamiętajmy, że im większa moc pompy, tym droższe urządzenie), jak i jej późniejszym użytkowaniem – wyjaśnia Skóra. Audyt pozwala też w sposób obiektywny rozprawić się z częstym myślenia klientów: „weźmy dużo większe urządzenie, żeby mieć zapas”.
Również zdaniem Agaty Borodziuk, kierownika działu pomp w firmie Polenergia, audyt przedmontażowy daje pełen obraz tego, jakie prace modernizacyjne na istniejącej instalacji należy wykonać, oraz weryfikuje poprawny dobór pompy ciepła dla danej inwestycji.
– Jest to w naszej opinii jedna z najistotniejszych kwestii, gdy mamy do czynienia z budynkami modernizowanymi. Jeżeli chodzi o ofertę naszej firmy, wizję lokalną wykonujemy u każdego z naszych klientów. Chcemy gwarantować profesjonalną i kompleksową usługę, więc jest to pierwszy punkt przy realizacji umowy. Audyt ma również dodatkową wartość dla klienta w postaci możliwości zadania nurtujących pytań i rozwiania wszelkich wątpliwości w kwestii montażu czy późniejszej eksploatacji – twierdzi Borodziuk.
Jak zauważa Mariusz Kostrzewa, pompa ciepła najlepiej współpracuje z instalacjami niskotemperaturowymi, takimi jak instalacja ogrzewania podłogowego. W przypadku wymiany starych kotłów opalanych paliwem stałym instalacja grzewcza przystosowana jest do zasilania wodą grzewczą o temperaturze 70–80 st. C.
– Tymczasem pompa ciepła optymalnie pracuje w zakresie 35–40 st. C. Warto zwrócić zatem uwagę na reżim wysokotemperaturowy pompy ciepła, aby określić, jaka będzie faktyczna efektywność ekonomiczna takiego rozwiązania, czy nie należy zmienić całej instalacji grzewczej na niskotemparaturową – wyjaśnia ekspert.
Potrzebne informacje
Agata Borodziuk podkreśla, że podczas audytu należy zebrać wszelkie istotne informacje o budynku oraz istniejącej instalacji. – Najważniejsze z nich to poziom izolacji i powierzchnia budynku, rodzaj i wielkość grzejników, liczba obiegów grzewczych, stan pomp obiegowych oraz samej instalacji, przekroje rur instalacyjnych, temperatura zasilania i wiele innych kwestii, które są istotne dla wykonania kompleksowej usługi – wylicza ekspertka.
Określenie poziomu izolacji dotyczy zarówno izolacji od góry: izolacji dachu, jak i od dołu: izolacji podłogi. Istotne jest, z jakiego materiału wykonano izolację oraz jaka jest jej grubość. Warto precyzyjnie określić te szczegóły, bo każdy z wykorzystywanych materiałów ma inną przenikalność cieplną. – Ważnym elementem są możliwości gabarytowe dla montażu PC, tj. miejsce, w którym ma być zabudowana jednostka wewnętrzna oraz osprzęt do pompy ciepła – uzupełnia Mariusz Kostrzewa.
Kluczowe w trakcie audytu są też informacje o stolarce okiennej oraz drzwiowej, liczbie otworów okiennych, wymiarach okien, większych przeszkleń oraz drzwi wejściowych lub balkonowych w części ogrzewanej budynku. Warto też zwrócić uwagę na to, czy w domu są nowe okna trójszybowe, zapewniające lepszą izolację, czy stare – z dwiema szybami lub jedną.
Dane spięte w całość
Do przeprowadzenia audytu powinien przygotować się również klient. – Trzeba zebrać kilka informacji związanych z budynkiem lub znaleźć jego projekt – zaznacza Dariusz Skóra. – W przypadku budynków, które są już użytkowane, rekomendujemy także przygotowanie rachunków przedstawiających dotychczasowe zużycie gazu, węgla lub innego surowca – kontynuuje.
Istotna jest również wiedza o upodobaniach domowników dotyczących komfortu cieplnego – musimy odpowiedzieć sobie (a potem firmie przeprowadzającej audyt) na pytanie, jaka temperatura jest dla nas akceptowalna np. zimą. Istotna jest również znajomość codziennej rutyny mieszkańców budynku – informacje o tym, ile osób korzysta z ciepłej wody, jak często i w jaki sposób jest ona wykorzystywana.
Większość ekspertów podkreśla, że w przypadku modernizowanego budynku rola klienta i dostarczonych przez niego informacji jest bardzo ważna. Jak jednak zaznaczają specjaliści, trzeba brać pod uwagę to, że informacje przekazywane przez właścicieli budynków mogą być mocno subiektywne. Zdarza się bowiem, że klient dokładnie określi, ile ton węgla dotąd spalał, ale zapomni wspomnieć, że przez całą zimę i jesień palił dodatkowo w kominku.
Dlatego przed zakupem pompy ciepła, określając potrzebną moc urządzenia, warto polegać nie tylko na metodzie określania go na podstawie zużycia dotychczasowego surowca dostarczającego ciepło, ale też skorzystać z tzw. metody obliczeniowej. To właśnie dawać ma audyt – pozwala on wszystkie pozyskane informacje połączyć w całość, a potem na tej podstawie obliczyć zapotrzebowanie budynku na ciepło i dobrać odpowiednie do niego urządzenie.
Ile to kosztuje?
Na koniec ważne pytanie: ile kosztuje audyt? – Ceny audytów zaczynają się od kilkuset złotych, a mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy – przyznaje Mariusz Kostrzewa.
Również Agata Borodziuk podkreśla, że koszty audytu mogą być zróżnicowane. Ekspertka dodaje jednak, że często firmy oferują audyt w cenie montażu samego urządzenia.
Podobnego zdania jest Dariusz Skóra, który zauważa, że firmy oferujące kompleksową usługę instalacji pompy i modernizacji kotłowni nierzadko wykonują audyt bezpłatnie. Tak jest w przypadku firmy beeIN: – U nas audyt jest wykonywany bezpłatnie przed każdym montażem w celu wyeliminowania potencjalnych problemów i dobrania odpowiednich elementów układu – zaznacza Michał Sochacki, CEO w beeIN SA.
Katarzyna Bielińska
katarzynabielinska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.