Arago: fotowoltaika z pompą ciepła to już standard
Dla wielu gospodarstw domowych sezon grzewczy oznaczał dodatkowe obowiązki i wyższe koszty. Jednak również w obecnym sezonie wiosennym utrzymanie komfortu cieplnego w gospodarstwie domowym to nie lada wyzwanie, szczególnie gdy obserwujemy wysokie różnice w temperaturze w ciągu dnia i nocy. Jak więc zachować odpowiednią temperaturę w domu, jednocześnie nie martwiąc się wysokością rachunków?
Odpowiedzią jest połączenie paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła, stające się nowym standardem. Instalacje fotowoltaiczne w połączeniu z pompami gwałtownie zyskują na popularności.
– Odnotowaliśmy wzmożony wzrost zainteresowania klientów zestawem paneli fotowoltaicznych, zwłaszcza tych opartych na mikroinwerterach, które pozwalają na rozbudowę instalacji bez konieczności wymiany falownika, połączonych właśnie z pompą ciepła. Świadomi konsumenci rozumieją korzyści, jakie daje taki zestaw ich portfelom – mówi Maciej Czapiewski, prezes zarządu Arago – firmy oferującej kompleksowe rozwiązania pozwalające oszczędzać energię w domu.
Niemcy zaczynają stawiać na pompy ciepła i właśnie tam od 2024 roku nie będzie już można ogrzewać domu paliwami kopalnymi. Same pompy ciepła mają stać się u naszych zachodnich sąsiadów „obowiązkowym standardem rynkowym”, wspieranym intensywnie przez rząd Niemiec, co jest także odpowiedzią na rosnące ceny gazu i potrzebę niezależności energetycznej.
Arago
Czy panele fotowoltaiczne i pompa ciepła to połączenie dla każdego? Jak przygotować się do montażu?
Pompa ciepła to aktualnie najtańsze źródło ogrzewania. Jeszcze przed rokiem koszty ogrzewania gazem były porównywalne do kosztów ogrzewania przez pompę ciepła. Po ostatnich zmianach i podwyżkach cen gazu pompa ciepła staje się najtańszym źródłem ocieplania budynku.
Połączenie pompy z instalacją PV, pozwala obniżyć wartość rachunków za ogrzewanie oraz energię nawet do ułamka regularnych kosztów. Nie bez znaczenia jest fakt, że takie rozwiązanie uniezależnia nasz dom i obniża ryzyko wynikające z dużej niepewności w dostępności paliw kopalnych czy gazu.
Pompa ciepła to jednak rozwiązanie, które wymaga specjalistycznego montażu i większość firm oferujących fotowoltaikę najzwyczajniej sobie z tym montażem nie radzi.
– Przed podjęciem decyzji o montażu pompy lub paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła, warto zapytać o doświadczenie danej firmy w tym zakresie, liczbę wykonanych instalacji i sprawdzić opinie klientów. W Arago fachowy montaż zawsze poprzedzony jest indywidualnym audytem, którego celem jest znalezienie jak największej synergii pomiędzy działaniem obydwu urządzeń. To nie jest takie proste – dodaje Maciej Czapiewski z Arago.
Dofinansowania motywują
Duet panele i pompa podlega wielu programom dofinansowującym. Dotacje obejmują zarówno nowe budownictwo, jak i modernizację dotychczasowych źródeł ciepła czy energii. Dofinansowanie może wynieść nawet 7 tys. dla pompy powietrze-woda i może pokrywać do 30% kosztów inwestycji, a w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny nawet 45%.
Arago
Gwarantujący dotacje program Moje Ciepło, który ruszył w kwietniu, ma potrwać do 2026 roku, zapewniając 600 mln złotych dla 57 tys. domów. Rachunki za energię wielu rodzin mogą stać się bardziej przewidywalne, odporne na podwyżki i zwyczajnie niższe. Decydując się na montaż obu urządzeń, mamy szanse zyskać opłacalny zestaw, który przez wiele lat będzie chronił i portfel i środowisko.
Jednak warto się pospieszyć – rosnące ceny energii i rosnąca powszechna potrzeba niezależności energetycznej już teraz spowodowały ogromny wzrost zainteresowania pompami ciepła, a co za tym idzie, zmniejszającą się dostępność pomp na rynku wśród tych firm, które zawczasu nie zgromadziły odpowiednich zapasów.
artykuł sponsorowany