Tyle wiemy o pompach ciepła

Tyle wiemy o pompach ciepła
HarmvdB/Pixabay

Czy duży wzrost zainteresowania pompami ciepła, jaki ostatnio obserwujemy w Polsce, idzie w parze z wiedzą inwestorów wystarczającą do udanego zakupu pompy ciepła? Zapytaliśmy o to branżowych ekspertów.

Pompy ciepła w naszym kraju cieszą się coraz większą popularnością. Rynek tych urządzeń w Polsce w ubiegłym roku odnotował rekordowy wzrost – zainstalowaliśmy więcej pomp ciepła na mieszkańca niż jakikolwiek inny kraj europejski. Wszystko wskazuje na to, że tendencja wzrostowa się utrzyma, na co wpływa ostatnia sytuacja w Ukrainie i bardzo duże zainteresowanie innymi technologiami niż kotły gazowe – pompami ciepła i kotłami na biomasę.

Do wzrostu zainteresowania wykorzystaniem pomp ciepła przyczynia się także uruchomiony kilka miesięcy temu rządowy program Moje Ciepło, oferujący dofinansowanie do zakupu i instalacji tych urządzeń w nowych domach jednorodzinnych (właściciele starszych domów mogą skorzystać z dotacji z programu Czyste Powietrze).

REKLAMA

Czy w parze z coraz intensywniejszym rozwojem tego sektora rynku OZE idzie wzrost wiedzy i świadomości klientów na temat działania i możliwości pomp ciepła? Zdaniem Pawła Lachmana, prezesa Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), chociaż pompy ciepła stały się już technologią akceptowalną, zrozumiałą, do której zaufanie wzrosło, to wiedza o niej wśród Polaków jest ciągle niewystarczająca.

Taką ocenę potwierdzają przedstawciele firm sprzedających pompy ciepła.

Ufamy, ale niewiele wiemy

Osoby, które się z nami komunikują, często nie rozumieją, jak działa pompa ciepła i jakie są niezbędne elementy układu – przyznają Michał Sochacki i Roman Krawczyk z firmy BeeIN SA – Większą wiedzę mają posiadacze paneli PV, którzy są już świadomi korzyści wynikających z rozszerzania instalacji o kolejne urządzenie OZE.

Również Dariusz Skóra, specjalista ds. pomp ciepła w Minutor Energia SA, ocenia wiedzę przyszłych inwestorów na temat pomp ciepła jako niewystarczającą.

Nie powinno to jednak dziwić, ponieważ dynamiczny rozwój sprzedaży tych urządzeń obserwujemy dopiero od 2019 roku – zauważa. – Oczywiście istnieje pewien procent klientów wyróżniających się wiedzą na temat sposobu i zasad działania pomp ciepła, ale większość osób wymaga edukacji w tym zakresie lub przynajmniej skorygowania pozyskanych wcześniej informacji – szczególnie tych zaczerpniętych z forów internetowych – mówi ekspert z Minutor Energii.

Mariusz Kostrzewa, prezes zarządu Zeneris Projekty SA, zauważa, że na wzrost zainteresowania pompami ciepła i idące za nim decyzje inwestycyjne wpływają pozytywne doświadczena innych osób, które wcześniej zdecydowały się na montaż pompy ciepła.

Ponieważ obecnie nawet ogrzewanie domu ekogroszkiem czy węglem oznacza wysokie koszty przekraczające tysiące złotych w okresie zimowym w przypadku domów o słabej izolacji termicznej, ludzie sami poszukują rozwiązań i informacji, edukując się przy tym w obszarze pomp ciepła oraz termomodernizacji – komentuje prezes zarządu Zeneris Projekty SA.

Wielu naszych klientów ma wiedzę od znajomych, którzy już są użytkownikami pompy ciepła. Pozytywne doświadczenia powodują, że sami rozważają inwestycję w modernizację domu lub zastosowanie pompy ciepła w nowo budowanym obiekcie – dodaje Mariusz Kostrzewa.

Dostępnych urządzeń jest za mało

Czy wiedza pozyskana od innych właścicieli pom ciepła albo informacje znalezione w internecie są przydatne, gdy trzeba wybrać odpowiedni – do powierzchni domu i stanu budynku – model urządzenia? Niekoniecznie. Sytuacji nie poprawia mała dostępność urządzeń na rynku, wynikająca z dużego zainteresowania klientów i rosnącego popytu, a także z problemów z podzespołami i łańcuchem dostaw na skutek pandemii COVID-19.

Kłopoty te sprawiają, że na rynku są produkty łatwo dostępne, ale też takie, na których dostawę trzeba poczekać. W efekcie klienci kupujący pompę ciepła wybierają urządzenia, które po prostu są aktualnie w ofercie dostawców, ale nie do końca odpowiadają ich potrzebom i parametrom ogrzewanego domu.

REKLAMA

Przedstawiciele rynku wskazują też, że niewielu klientów zwraca uwagę na certyfikaty, które ma pompa ciepła, takie jak np. EHPA-Q czy HP KEYMARK, potwierdzające jakość deklarowaną przez producentów.

Nie tylko dotacje, potrzebna edukacja

Zdaniem branżowych ekspertów systemowe wsparcie w postaci dotacji powinno iść w parze z bardziej efektywną kampanią informacyjno-promocyjną.

Konieczne jest pokazywanie efektów wymiany urządzeń – mówi Paweł Lachman. Prezes PORT PC zauważa, że tego najbardziej brakowało w programie Czyste Powietrze: kampanii informacyjnej pokazującej realne efekty, rzeczywistych przykładów wykorzystania pomp przez osoby, które miały wcześniej kocioł węglowy lub na paliwo stałe – pokazania, jak z ich strony wygląda ocena kosztów eksploatacji czy komfortu użytkowania po wymianie tych urządzeń.

Reklama

Jakub Gryzło, specjalista ds. pomp ciepła z firmy Hymon Fotowoltaika, uważa, że większość klientów jest zorientowana co do sposobu działania pompy ciepła, jednak problemem jest coś innego. – W niektórych przypadkach brakuje świadomości zależności między ociepleniem budynku i odpowiednią izolacją grzewczą a kosztami użytkowania pompy ciepła – twierdzi.

Agata Borodziuk, kierownik Działu Pomp Ciepła w Polenergii, zwraca uwagę, że klienci świadomie decydują się na wymianę źródeł ciepła na efektywne i często łączą inwestycje dotyczące wyboru pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną.

Daje to obraz wysokiej świadomości społeczeństwa w kwestii dbania o jakość środowiska oraz coraz większej indywidualności gospodarstw domowych – mówi ekspertka. – Wiadomo, nie każdy klient posiada wiedzę i smykałkę do kwestii technicznych, ale większość z klientów, z którymi mieliśmy do czynienia, podchodziła do tematu z ogromną ciekawością i zadawała wiele nurtujących ich pytań.

Aktualnie, w obliczu dynamicznych zmian cen surowców i paliw, większość z nas stanie w końcu przed koniecznością zmiany źródła ciepła. Warto więc już teraz poszerzać wiedzę, sięgając do licznych materiałów na temat pomp ciepła, które można z łatwością znaleźć w internecie, ale z pominięciem niesprawdzonych informacji publikowanych na forach dyskusyjnych – podsumowuje Skóra.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.