Wysokotemperaturowa pompa ciepła alternatywą dla gazu

Wysokotemperaturowa pompa ciepła alternatywą dla gazu
Vattenfall

Szwedzka grupa energetyczna Vattenfall, będąca jednym z największych operatorów elektrowni w Europie, wdraża produkt, który ma umożliwić właścicielom domów uniezależnienie się od ogrzewania gazem i rosnących cen tego paliwa. Wysokotemperaturowa pompa ciepła ma być uruchamiana w miejsce kotła gazowego w dwa dni – bez dodatkowych prac, których wymaga instalacja tradycyjnych pomp ciepła.

Vattenfall we współpracy z firmą Feenstra wprowadza na rynek wysokotemperaturową pompę ciepła, która w szybki i łatwy sposób może zostać zastosowana w domach w miejsce tradycyjnych kotłów. Szwedzi podkreślają, że to świetna alternatywa dla gospodarstw domowych, które do ogrzewania wykorzystują gaz.

Nowy produkt Vattenfall został opracowany właśnie z myślą o zastąpieniu kotłów zasilanych tym paliwem.

REKLAMA

Wysokotemperaturowe pompy ciepła mają ogrzewać wodę nawet przy mrozie, bez dodatkowego zasilania, do temperatur przekraczających nawet 60-80 stopni C., podczas gdy tradycyjne pompy ciepła mogą podgrzać wodę w domowej instalacji grzewczej do 45-55 st. C.

Dodatkowe wspomaganie wysokotemperaturowych pomp ciepła ma być konieczne dopiero przy temperaturach spadających do ok. -20 st. C.

Vattenfall zapewnia, że wysokotemperaturowe pompy ciepła mogą być szybko zintegrowane z istniejącymi instalacjami grzewczymi, bez konieczności podejmowania dodatkowych prac związanych z montażem tradycyjnych pomp ciepła – w tym ocieplania domu – którego może wymagać montaż urządzenia zapewniającego niższe temperatury.

REKLAMA

Zaprojektuj Instalacje PV na zdjęciu


WWW.EASYSOLAR.APP

Aplikacja EasySolar - projektowanie na zdjęciu

Zobacz jak z EasySolar: 

Dodatkowo rozwijaj sprzedaż z EasySolar: 

 

– Dzięki naszej pompie ciepła pojedyncze gospodarstwo domowe może uwolnić się od gazu w ciągu dwóch dni. Aby ogrzać dom za pomocą tradycyjnej pompy ciepła, konieczne są kosztowne przygotowania. W wielu przypadkach oznacza to konieczność wykonania instalacji podłogowej i dodatkowej izolacji domu. Vattenfall uważa, że te koszty, wynoszące około 25 tys. euro, kłopoty związane z instalacją i dłuższy czas jej wykonania, są główną przeszkodą dla gospodarstw domowych, aby wykonać krok w kierunku w pełni elektrycznego ogrzewania – komentuje Cindy Kroon z holenderskiego oddziału Vattenfall.

W pierwszej kolejności wysokotemperaturowe pompy ciepła będą oferowane w Holandii, gdzie mają być dostępne od połowy tego roku, a później powinny trafić na inne europejskie rynki.

Vattenfall nie podaje na razie ceny urządzenia, jednak zapewnia, że będzie ona zbliżona do ceny tradycyjnych pomp ciepła – ale bez dodatkowych kosztów związanych z przygotowaniem domu. Co więcej, jak podkreśla szwedzki koncern, jego pompa ciepła nie będzie generować wyższych kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej, a za to pozwoli gospodarstwom domowym uniezależnić się od rosnących cen gazu.

Na razie nie została podana specyfikacja nowego urządzenia.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.