Rusza nowy program dotacji na efektywność energetyczną w budynkach
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił nabór wniosków o dofinansowanie z programu „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC”, na którego realizację środki zostały pozyskane z unijnego Funduszu Modernizacyjnego.
Fiszki w pierwszym naborze w programie „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC” będą przyjmowane w terminie do 31 marca 2022 r., natomiast wnioski o dotacje będzie można złożyć do 28 lutego 2023 r.
Beneficjentami programu mogą być spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego, spółki prawa handlowego, w których jednostki samorządu terytorialnego posiadają 100 proc. udziałów lub akcji i które powołane są do realizacji zadań własnych j.s.t.
Dofinansowanie będzie udzielane w formie dotacji, do wyczerpania alokacji środków. Budżet naboru wynosi 10 mln złotych.
Wysokość dotacji zostanie uzależniona od realizowanego standardu usprawnień. Dotacja oferowana przez NFOŚiGW ma na celu pokrycie wkładu właściciela budynku do finansowania inwestycji termomodernizacyjnej, podczas gdy pozostałą część finansowania wnosi partner – przedsiębiorstwo usług energetycznych ESCO.
Jak podkreśla NFOŚiGW, umowa o poprawę efektywności energetycznej (Energy Performance Contract – EPC) stanowi nowoczesny sposób finansowania inwestycji wpływających na zmniejszenie zużycia energii w budynkach.
Umowę EPC jednostka planująca termomodernizację zawiera z przedsiębiorstwem ESCO, które dostarcza środków poprawy efektywności energetycznej wraz z ich finansowaniem na etapie realizacji inwestycji, biorąc przy tym na siebie większość ryzyka finansowego. ESCO jest również zaangażowane w utrzymanie i zarządzanie energią w budynkach w okresie spłaty, a jego wynagrodzenie jest uzależnione od osiągnięcia gwarantowanych oszczędności.
Wsparciem w ramach programu mogą zostać objęte prace modernizacyjne budynków mieszkalnych wielorodzinnych umożliwiające zmniejszenie zużycia energii końcowej przynajmniej o 30 proc. w stosunku do stanu przed modernizacją, przy czym zapotrzebowanie budynku na energię końcową na potrzeby ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody użytkowej (EKH+W) po modernizacji powinno wynosić nie więcej niż 85 kWh/(m2*rok).
W programie wyróżnione zostały trzy standardy usprawnień: usprawnienie tylko instalacyjne lub połączone z przeprowadzeniem minimalnego zakresu prac termomodernizacyjnych, optymalny zakres modernizacji energetycznej – prace z dominującym udziałem prac termomodernizacyjnych, po których przeprowadzeniu EK zmniejszy się co najmniej o 45 proc. oraz wysoki standard modernizacji energetycznej – prace z dominującym udziałem prac termomodernizacyjnych, po których przeprowadzeniu EK zmniejszy się co najmniej o 60 proc.
Na każdym etapie przygotowania fiszki i wniosku o dotację wnioskodawca będzie miał możliwość skorzystania ze wsparcia doradcy energetycznego, którego rolę pełnić będzie Krajowa Agencja Poszanowanie Energii S.A. (KAPE).
Program „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC” jest realizowany we współpracy pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polskim Funduszem Rozwoju (PFR), którego rola ma polegać na umożliwieniu pozyskania przez przedsiębiorstwo ESCO finansowania w formie m.in. wykupu wierzytelności.
Realizując program wsparcia inwestycji w modelu ESCO, Narodowy Fundusz ma wykorzystać doświadczenia z realizowanego od 2019 r. projektu FinEERGo-Dom finansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020, którego celem jest wspieranie innowacji w Unii Europejskiej.
Projekt FinEERGo-Dom, w którym poza polskimi ekspertami udział biorą także reprezentanci Austrii, Łotwy, Bułgarii, Rumunii i Słowacji, zakłada wdrożenie w tych państwach modelu finansowania efektywności energetycznej również w oparciu o formułę EPC.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.