Dofinansowanie na budynki energooszczędne w nowym programie NFOŚiGW

Dofinansowanie na budynki energooszczędne w nowym programie NFOŚiGW
Velux

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od dzisiaj przyjmuje wnioski o dofinansowanie w formie dotacji i preferencyjnych pożyczek w zakresie inwestycji w efektywne energetycznie budynki w programie o nazwie Puszczyk. Na jakie warunki dofinansowania mogą liczyć beneficjenci tego programu? 

Na dofinansowanie w programie Puszczyk mogą liczyć projekty mające na celu poprawę jakości powietrza poprzez zmniejszenie zużycia energii w budynkach.

W szczególności dofinansowanie mogą otrzymać inwestycje polegające na budowie nowych budynków użyteczności publicznej – m.in. budynków przeznaczonych na cel oświaty, nauki, wychowania, opieki, kultury, kultu religijnego, pomocy społecznej – ale także budynków zamieszkania zbiorowego.

REKLAMA

Wnioskować można również o wsparcie na dokończenie rozpoczętej wcześniej budowy obiektów użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego, pod warunkiem, że w ramach realizowanego przedsięwzięcia osiągnięty zostanie wskazany w regulaminie standard w zakresie energooszczędności.

Trzeci rodzaj projektów objętych programem Puszczyk to inwestycje polegające na wykonywaniu odbudowy, rozbudowy, nadbudowy budynków użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego, również w przypadku zmiany sposobu użytkowania takiego budynku – przy spełnieniu kryteriów programu związanych z efektywnością energetyczną.

Projekty zgłaszane do programu Puszczyk muszą posiadać pozwolenie na budowę.


 

REKLAMA

Dofinansowanie udzielane będzie w formie dotacji i pożyczki lub tylko samej pożyczki.

Dotacja może sięgnąć maksymalnie 40 proc. kosztów kwalifikowanych. Z kolei dofinansowanie w formie pożyczki może wynieść do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, z zastrzeżeniem, że w przypadku ubiegania się także o dotację intensywność dofinansowania w formie pożyczki będzie traktowana jako uzupełnienie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych ponad kwotę dotacji.

Minimalny udział procentowy pożyczki w kosztach kwalifikowalnych przedsięwzięcia nie może być niższy niż udział procentowy dotacji w kosztach kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Budżet rozpoczynającego się dzisiaj naboru w programie Puszczyk wynosi do 140 mln zł, w tym na dotacje NFOŚiGW chce przeznaczyć 60 mln zł, a pozostała kwota może zostać rozdysponowana w formie pożyczek.

Wnioski o dofinansowanie z programu Puszczyk można składać w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do końca przyszłego miesiąca.

Narodowy Fundusz zastrzega, że wnioski będą rozpatrywane w kolejności wpływu do kancelarii NFOŚiGW, do wyczerpania środków. Wnioski przekraczające budżet naboru nie zostaną rozpatrzone.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.