Te pompy ciepła najlepiej sprzedają się w Polsce
Sprzedaż pomp ciepła w naszym kraju w ubiegłym roku znowu wyraźnie wzrosła. To, jakiego rodzaju pompy ciepła sprzedają się najlepiej, pokazuje najnowszy raport Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC.
PORT PC prowadzi statystyki sprzedaży poszczególnych technologii pomp ciepła już od 2010 roku. Informacje przekazane w najnowszym raporcie za 2019 r. pokazują, jak bardzo urósł od tego czasu polski rynek tych urządzeń.
Uwzględniana jest sprzedaż pomp typu: solanka/woda, woda/woda, powietrze/woda, powietrze/woda tylko do c.w.u., a także z bezpośrednim odparowaniem w gruncie/woda.
W 2010 roku sprzedaż tych pięciu rodzajów pomp ciepła sięgnęła około 7,5 tys. sztuk. Najwięcej pomp ciepła spzedano w technologii solanka/woda (ok. 3,5 tys.) oraz powietrze/woda tylko do c.w.u. (ok. 2 tys.).
Pięć lat później, w roku 2015, sprzedaż pięciu wymienionych typów pomp ciepła w Polsce wyniosła w sumie 18,2 tys., w tym najwięcej sprzedano pomp ciepła typu powietrze/woda tylko do c.w.u. (ok. 8,7 tys.), a następnie solanka/woda (4,9 tys.) oraz powietrze/woda (3,9 tys.).
W ubiegym roku sprzedaż pomp ciepła w Polsce w porównaniu do roku 2015 była ponad 2-krotnie wyższa i wyniosła 37,2 tys. sztuk. Największy udział w tym wyniku miały urządzenia typu powietrze/woda (20,3 tys.). Sprzedano też 10,2 tys. pomp ciepła typu powietrze/woda tylko do c.w.u. oraz 6,2 tys. pomp ciepla typu solanka/woda. Mniejszy udział w sprzedaży miała technologia pomp ciepła z bezpośrednim odparowaniem w gruncie/woda (ok. 460 sprzedanych sztuk) orz woda/woda (ok. 70 sztuk).
W raporcie PORT PC nie zostały uwzględnione absorpcyjne i sprężarkowe gazowe pompy ciepła. Producenci tych urządzeń szacują, że podobnie jak w 2018 roku, również w 2019 roku w Polsce rynek ten zanotował znaczny wzrost sprzedaży w stosunku do roku poprzedzającego, ze względu na wzrost rynku inwestycyjnego.
W danych zaprezentowanych w raporcie nie uwzględniono również klimatyzatorów typu split i multisplit, które oprócz funkcji chłodzenia mają funkcję grzania. PORT PC podkeśla, że wśród dostępnych w sprzedaży klimatyzatorów zaledwie około 10 proc. można traktować jako urządzenia z podstawową funkcją grzania (a nie chłodzenia). Szacuje się, że łączna sprzedaż wszystkich klimatyzatorów w 2019 roku przekroczyła 250 tys. sztuk.
Powyższe dane nie uwzględniają sprzedaży urządzeń z systemami VRF (Variable Refrigeration Flow). Z nimi ubiegłoroczna sprzedaż pomp ciepła w Polsce wyniosłaby około 42,8 tys.
PORT PC zauważa w swoim raportcie, że największy wzrost odnotował rynek pomp ciepła typu powietrze/woda służących do ogrzewania pomieszczeń (czasami również do chłodzenia i podgrzewania wody użytkowej). Ich udział w ogólnym rynku pomp ciepła w roku 2010 wynosił około 18 proc. Na przestrzeni ostatnich 9 lat sprzedaż w obrębie tego segmentu wzrosła blisko 14-krotnie, dzięki czemu w roku 2019 pompy ciepła typu powietrze/ woda do centralnego ogrzewania pomieszczeń stanowiły już około 55 proc. całego rynku pomp ciepła i około 75 proc. rynku pomp ciepła do centralnego wodnego ogrzewania pomieszczeń.
Istotny wzrost odnotował również rynek pomp ciepła typu powietrze/woda do przygotowania ciepłej wody użytkowej. W roku 2010 udział tych urządzeń w całym rynku pomp ciepła wynosił 25 proc. Stopniowy wzrost zainteresowania tą technologią w kolejnych latach przełożył się na 5-krotnie większą sprzedaż do roku 2019. W ubiegłym roku pompy ciepła typu powietrze/woda do c.w.u. stanowiły około 28 proc. całego rynku pomp ciepła.
Autorzy raportu zauważają w kontekście tej technologii, że wśród pomp ciepła typu powietrze/woda udział urządzeń typu split stanowi obecnie około 77 proc., a typu monoblok około 23 proc. W najliczniejszej grupie pomp ciepła o mocy do 20 kW wśród pomp ciepła typu split odnotowano wzrost na poziomie 99 proc., a sprzedaż pomp ciepła typu monoblok (o mocy poniżej 20 kW) wzrosła o 81 proc.
Sprzedaż pomp ciepła typu solanka/woda o mocy grzewczej poniżej 20 kW (łącznie tylko do ogrzewania i rewersyjnych) w stosunku do 2018 roku wzrosła o 20 proc., jednak w segmencie rewersyjnych pomp ciepła nastąpił wzrost sprzedaży o 32 proc., a nierewersyjnych tylko o 13 proc. PORT PC podkreśla, że wzmocnienie w 2019 roku tendencji do stosowania rewersyjnych pomp ciepła widać szczególnie w odniesieniu do pomp ciepła typu solanka/woda o mocy większej niż 20 kW. Rewersyjne pompy ciepła z tej grupy odnotowały wzrost sprzedaży aż o 36 proc., zaś nierewersyjne – spadek na poziomie 13 proc.
Z kolei pompy ciepła typu solanka/woda miały największy udział w ogólnej sprzedaży pomp ciepła w 2010 r. – blisko 45 proc. W latach 2010-2019 sprzedaż pomp ciepła tego typu wzrosła o około 77 proc., jednak przy rosnącej sprzedaży innych typów pomp ciepła ich udział w rynku stopniowo spadał, osiągając 17 proc. w 2019 r. w całym rynku pomp ciepła i 23 proc. w rynku pomp ciepła do centralnego ogrzewania wodnego budynków.
W 2019 roku rynek pomp ciepła stosowanych do centralnego ogrzewania wzrósł w porównaniu do roku 2018 o około 64 proc., natomiast cały rynek pomp ciepła odnotował wzrost na poziomie około 37 proc.
PORT PC szacuje, że pod koniec 2019 roku łączna liczba pomp ciepła pracujących na potrzeby centralnego ogrzewania lub centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w Polsce to około 128 tys. urządzeń. Ich łączna zainstalowana moc grzewcza wynosiła około 2 GW. Ponadto, do roku 2019, w samych tylko instalacjach do podgrzewania wody użytkowej pracowało łącznie około 82 tys. pomp ciepła.
Pompy ciepła „made in Poland”
W swoim raporcie organizacja reprezentująca sektor pomp ciepła podkreśa rosnące zainteresowanie produkcją tego typu urządzeń ze strony krajowych producentów kotłów na paliwa stałe. Obecnie około 60 proc. z nich ma zmieniać profil produkcji na urządzenia bezemisyjne, takie jak pompy ciepła (głównie pomp ciepła typu powietrze/woda) czy systemy wentylacyjne z odzyskiem ciepła.
PORT PC odnotowuje, że dużym zainteresowaniem polskich producentów cieszą się konstrukcje pracujące w oparciu o czynnik chłodniczy R290 (propan). W tej technologii polskie firmy mają dostrzegać szansę na skuteczną konkurencję z firmami zagranicznymi.
W raporcie podkreśla się też inwestycje w zakłady produkcyjne w naszym kraju realizowane przez zagraniczne firmy takie jak Toshiba Carrier Corporation czy Viessmann. Ta pierwsza ogłosiła utworzenie nowej spółki produkcyjnej w Gnieźnie, która na przełomie 2020 i 21 r. ma rozpocząć wytwarzanie klimatyzatorów i pomp ciepła. Z kolei Viessmann rozpoczął produkcję pomp ciepła w Legnicy.
Jaki udział mają pompy ciepła w ogólnej sprzedaży urządzeń grzewczych w Polsce? PORT PC podkreśla, że rynek pomp ciepła stopniowo rośnie, jednak ich udział w całym rynku urządzeń grzewczych w Polsce wciąż jest relatywnie niski. Rynek sprzedaży kotłów gazowych w Polsce w 2019 roku to około 300 tys. urządzeń, z czego kotły wiszące stanowiły aż około 97 proc. Rynek kotłów na paliwa stałe oceniany jest obecnie na 125 tys. sztuk rocznie, z czego kotły węglowe to około 45 tys. urządzeń, a kotły na biomasę około 80 tys. sztuk.
PORT PC szacuje, że w 2019 roku udział pomp ciepła stosowanych w nowych budynkach jednorodzinnych w Polsce wyniósł około 23 proc. Jeszcze w 2011 roku udział ten szacowany był na poziomie poniżej 3 proc. Wciąż jednak jest on wielokrotnie niższy niż w takich krajach jak Szwecja (ok. 90 proc.), Szwajcaria (ponad 80 proc.), Austria (ok. 80 proc.) czy Niemcy (ok. 43 proc.).
Coraz niższe koszty
Wśród czynników sprawających, że Polacy decydują się na instalację pomp ciepła PORT PC wymienia – obok wzrostu świadomości eklogicznej, wzrostu zaufania do technologii czy większego komfortu użytkowania – także czynniki kosztowe, wspierane przez programy dotacyjne, takiej jak Czyste Powietrze, którego nowa edycja ma w większym stopniu wspierać inwestycje w czyste technologie grzewcze.
Szczególnie widoczne mają być spadki cen na rynku powietrznych pomp ciepła typu split. PORT PC wylicza, że cena transakcyjna netto (bez VAT) dla klienta końcowego w średnim i niskim segmencie cenowym mieści się w przedziale 17-26 tys. PLN (moc grzewcza pompy ciepła ok. 7 kW dla parametrów A-7W35). Szczególnie duże wzrosty wolumenu rynku pomp ciepła PORT PC dostrzega w średnim i niskim segmencie cenowym.
Korzyści finansowe osiągane mają być na etapie eksploatacji zwłaszcza w niewielkich domach, które charakteryzuje wyższy standard energooszczędności.
Roczny koszt ogrzewania budynku o powierzchni ogrzewanej 130 m2, zgodnego z WT 2021, wraz przygotowaniem c.w.u. (4 os. po 50 l/dobę) – dane z kwietnia 2020 r. (praca na taryfie G12w – korzystanie z energii elektrycznej całodobowo). Źródło: PORT PC.
PORT PC podkreśla w tym kontekście korzyści płynące z jednoczesnej inwestycji w instalację fotowoltaiczną, która może obniżyć koszty poboru energii do zasilenia pompy ciepła, szacując, że 20-30 proc. rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną do zasilania pompy ciepła może być bezpośrednio pokrywane z instalacji fotowoltaicznej.
Autorzy raportu podkreślają, że szczególnie korzystne jest połączenie funkcji chłodzenia pompy ciepła – poprzez klimakonwektory lub chłodzenie płaszczyznowe – z pracą instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła na potrzeby ciepłej wody użytkowej.
- Najnowszy raport PORT PC „Scenariusze elektryfikacji ogrzewania w budynkach jednorodzinnych w Polsce do 2030 roku” jest dostępny w pliku PDF pod tym linkiem.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.