Ustawa o wsparciu dla kogeneracji wraca do Sejmu

Ustawa o wsparciu dla kogeneracji wraca do Sejmu
Zorg-Biogas, flickr cc-by-2.0

{więcej}Kolejne opóźnienia w pracach nad ustawą przedłużającą do końca 2018 r. system wsparcia dla wytwarzania energii w instalacjach wysokosprawnej kogeneracji, produkujących jednocześnie energię elektryczną i ciepło. Na czwartkowym posiedzeniu Senatu zostały zaproponowane dwie poprawki co spowoduje, że ustawa wróci teraz ponownie do Sejmu.

Jak informuje PAP, jedna z poprawek ma charakter redakcyjny, a druga modyfikuje jeden ze składników do wyliczania tzw. opłaty zastępczej, umożliwiające jej obniżenie.

System wsparcia dla instalacji kogeneracyjnych na gaz lub węgiel wygasł z początkiem roku 2013. Źródła opalane metanem ze złóż węgla oraz biogazem na mocy innych przepisów mają zagwarantowane wsparcie do końca 2018 r., jednak stanowią one niewielką część wszystkich instalacji kogeneracyjnych.

REKLAMA

Przed rokiem rząd przedstawił nowelizację m.in. Prawa energetycznego, przedłużająca system wsparcia do końca 2015 r.  Niestety okazało się, że może być do tego potrzebna zgoda Komisji Europejskiej. Rząd więc o nią wystąpił, ale Komisja zwlekała z jej wydaniem całymi miesiącami. Ostatecznie poinformowała, że chce zająć się oceną zgodności z prawem unijnym całego polskiego systemu wsparcia dla kogeneracji, bo jej zdaniem może być to tzw. niedozwolona pomoc publiczna. 

REKLAMA

Rządząca koalicja PO-PSL zdecydowała, że – nie czekając na akceptację Brukseli – wprowadzi przepisy pozwalające na przywrócenie wsparcia dla wysokosprawnej kogeneracji. Rząd założył bowiem, że nie jest ono sprzeczne z prawem unijnym.

Komisje sejmowe przystąpiły do rozpatrywania projektu dopiero w grudniu 2013 r. W drugim czytaniu klub PO zaproponował poprawki, przedłużające działanie systemu do końca 2018 r. dla instalacji na węgiel i gaz. 

Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu do projektu ustawy, kogeneracja jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów przetwarzania energii pierwotnej, zapewniającym oszczędność energii pierwotnej o ponad 10 proc. w porównaniu z wytwarzaniem energii i ciepła w systemach rozdzielonych. W projekcie podkreślono również, że wsparcie dla kogeneracji to jedno z narzędzi realizacji polityki energetycznej Polski i UE, które przyczynia się do ograniczenia emisji CO2, oszczędności energii, rozwoju wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz poprawy bezpieczeństwa energetycznego.

gramwzielone.pl