List branży biogazowej do MG i UOKiK. "Bruksela nie notyfikuje ustawy o OZE"

List branży biogazowej do MG i UOKiK. "Bruksela nie notyfikuje ustawy o OZE"
juwi press

{więcej}W liście skierowanym do szefa resortu gospodarki i prezes UOKiK Polskie Stowarzyszenie Biogazu (PSB) wzywa do zmian w ostatniej wersji projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii. 

– Projekt ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii opublikowany w listopadzie 2013 będzie miał poważne problemy z dostosowaniem się do wytycznych w kwestii pomocy publicznej i tym samym zostanie odrzucony przez Komisję Europejską. Brak korekty ujawnionych niedociągnięć będzie oznaczać dla Komisji, że projekt ustawy jest niezgodny z Traktatem Europejskim, a  proces notyfikacji w Brukseli będzie trwać dwa lata lub dłużej. Przez cały ten okres, funkcjonujący program Zielonych Certyfikatów i opłat zastępczych będzie niezgodny z prawem UE jako niezatwierdzona pomoc publiczna. Może to spowodować całkowite załamanie sektora energetycznego, a jednostkowa sprawa skierowana do sądu może spowodować orzeczenie w sprawie całej branży – Randy Mott, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Biogazu, informuje w liście do wicepremiera Janusza Piechocińskiego i do prezes UOKiK Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel.  

Jak ponadto pisze w liście do ministra gospodarki i prezes UOKiK Polskie Stowarzyszenie Biogazu: – „Wyrównawcze” przepisy dla zielonych certyfikatów powinny zostać wprowadzone bezpośrednio w celu ochrony całego systemu i stanowić zabezpieczenie post hoc. Wszystkie zaplanowane procedury, takie jak aukcje i problemy wymienione poniżej, powinny zostać usunięte z ustawy w celu stworzenia „czystej wersji”, która mogłaby być łatwo zatwierdzona w Brukseli.  

REKLAMA

Najważniejsze problemy, na które w liście wskazuje PSB, to:

REKLAMA

1. Uzależnienie ceny referencyjnej w aukcjach od technologii współspalania,
2. Dyskryminacja biogazowni powyżej 1 MW, 
3. Nadmierny poziom wsparcia dla istniejących obiektów współspalania, 

4. Arbitralne wykluczenia wybranych substratów.